Alexandr Mitrofanov: Leninovi dědici

Obrazy Vladimira Iljiče Lenina - Foto: Gregor Martin Papucsek

Obrazy Vladimira Iljiče LeninaFoto: Gregor Martin Papucsek

Vladimir Iljič Uljanov, partajní krycí jméno Lenin, před devadesáti lety umřel a v hmotné podobě neexistuje. To by ani přes kouzla balzamovačů nešlo. Uprostřed Moskvy leží umělé stvoření, v němž z původního těla nezbylo nic.

Ruští komunisté a komunisté celého světa ho dodnes uctívají. Ti ruští spolu se Stalinem. Ostatní občas separátně. To jsou jejich stranické hrátky. S výjimkou Kuby a Severní Koreji komunistický režim v jeho dřívější podobě nikde nevládne. A detail, že ruský premiér Dmitrij Medvěděv předevčírem, kdy bylo výročí Leninova narození, poblahopřál k tomuto datu ruským komunistickým poslancům, by sám o sobě mnoho znamenat neměl. 

Vždyť šéf nejvyšší, Vladimir Putin nenechává nikoho na pochybách, že jeho vztah ke Komunistické straně Ruské federace je v lepším případě pohrdavý. Jako k ochočené, byť navenek křiklavé zdánlivé opozici. 

Píšu tento text a přicházejí horké zprávy, že ruská vojska zahájila manévry u hranic s Ukrajinou. Lidé z místa hlásí, že těžká technika ruské armády má nápisy Mise mírotvorců. Napětí vládne nejen tam. Také v Česku lidé, kterým v hlavě nevibruje jen prázdnota či zloba, prožívají mrazivý pocit bezmoci a obav z počínající války. 

Ale má s tím něco společného dávno zemřelý Lenin? 

Voloďa Uljanov byl mladík s nadprůměrnými schopnostmi pocházející z provinčního městečka. V Rusku se část mládeže vždy různě bouřila, výjimkou nebyl ani konec 19. století. Někteří bouřliváci po odeznění mladistvé nerozvážnosti šli sloužit režimu. Co jim také zbývalo, když na život v zahraničí, který si volili jiní, mohovitější odpůrci zřízení, neměli peníze? Jiní se nakonec prostě uchlastali. 

Socha Vladimira Iljiče Lenina v Petrohradě - Foto: Martin Dorazín

Socha Vladimira Iljiče Lenina v PetrohraděFoto: Martin Dorazín

Ale géniem destrukce se stal jediný, zrovna Vladimir Uljanov-Lenin. Spouštěčem jeho fanatismu, který ve spojení s mimořádnou energií a selektivním, leč břitkým intelektem dokázal změnit dějiny, se stala poprava jeho milovaného staršího bratra Alexandra, který se zúčastnil atentátu na cara. 

Vladimir získal celoživotní cíl, pomstu, a celoživotního nepřítele, zřízení země, v níž se narodil.
Cesta k říjnovému převratu 1917 byla dlouhá. Bezchybná ale byla volba měřítka, podle kterého Lenin vábil masy svých stoupenců. Hledal a neomylně nacházel ty, jimž v hlavě vibrovala prázdnota či zloba. Takových bylo vždy hodně. Nejen bylo, ale je a bude. 

Jiný Vladimir, Putin, kráčí v Leninových šlépějích. Prázdnota v mozcích Rusů vymytých agresivní televizní a jinou státní propagandou byla dovedena téměř k dokonalosti. Volná kapacita se zároveň naplňovala zlobou. Vůči všem na západ od hranic Ruské federace, kteří, v čele se zlotřilým Západem, nemají jiný cíl než pokořit Rusko nejdříve duchovně, pak fyzickou okupací. V takové atmosféře je těžká technika s licoměrnými nápisy výjevem přísně logickým. 

Staršího pána, který si přede mnou skoro odplivl v pražské samoobsluze, protože se dal do řeči o Rusku a agresivně odmítal fakta, která se mu nelíbila, jsem potkal také dnes. I on byl Leninův dědic. 

Autor je komentátorem deníku Právo. 

Autor:  Alexandr Mitrofanov
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace