Alexandr Mitrofanov: Navalnyj je vnímán také jako nový Putin

Očekávat po nadcházejících změnách v Rusku v čele státu jakéhokoli demokrata západního typu by byla iluze, píše Alexandr Mitrofanov - Foto: Khalil Baalbaki

Očekávat po nadcházejících změnách v Rusku v čele státu jakéhokoli demokrata západního typu by byla iluze, píše Alexandr MitrofanovFoto: Khalil Baalbaki

Příběh Alexandra Turovského, dobrovolníka ve službách ruského opozičníka Alexeje Navalného, jsem přiblížil před týdnem. Od té doby byl muž zmlácený policií, která nad ránem vtrhla do moskevské Navalného kanceláře, v níž měl službu, odsouzen k pokutě 500 rublů za to, že s policisty, kteří do něj kopali na zemi, údajně nespolupracoval.

V polovině tohoto týdne nabral příběh jiný směr. Turovskij na Facebooku napsal post, v němž Navalnému vyčetl naprostý nezájem o svůj osud. Připadá si jako použitý spotřební materiál.  

Odmítl proplatit operaci 

„Obavy, že se Navalnyj v případě úspěchu může stát druhým, byť trochu jiným Putinem, které v ruském veřejném prostoru znějí už dlouho, posiluje reakce samotného politika. “
Alexandr Mitrofanov

Není to jediné svědectví, které ukazuje Alexeje Navalného jinak než bojovníka proti Putinovu režimu. Turovského doplnil bývalý Navalného stoupenec, Děnis Lebeděv, kterému během demonstrace policisté zlomili nohu.  

Převyprávěl, jak se od Navalného a jeho lidí snažil dostat alespoň minimální podporu, když mu odmítli proplatit operaci. Lékař Lebeděvovi totiž sdělil, že z pojištění mu schválně provede horší zákrok za použití nekvalitního materiálu. Operaci nakonec zaplatil tehdy ještě živý Boris Němcov.  

Drž se! 

Oponenti Turovského, Lebeděva a dalších, kteří vidí Navalného jako manipulátora, píší, že každý musel počítat s represemi a jejich následky. Poukazují na to, že Turovskij dostal právní pomoc, a že Lebeděv získal od Navalného kanceláře peníze za nahrávací zařízení zničené policií.  

Navalnyj se připravuje na veřejnou debatu s Igorem Girkinem-Strelkovem. To je muž, který dle svého svědectví na Krymu nařídil ozbrojené jednotce nahnat poslance do jednací síně, aby „dobrovolně“ odhlasovali připojení Krymu k Rusku - Foto:  Mitya Aleshkovskiy,  CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Navalnyj se připravuje na veřejnou debatu s Igorem Girkinem-Strelkovem. To je muž, který dle svého svědectví na Krymu nařídil ozbrojené jednotce nahnat poslance do jednací síně, aby „dobrovolně“ odhlasovali připojení Krymu k RuskuFoto:  Mitya Aleshkovskiy, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Navalnyj před každou akcí veřejně sliboval, že bude chránit všechny a že to požene až do Evropského soudu pro lidská práva. Turovskému však vadí, že o něm veřejně neřekl ani slovo a osobně ho podpořil jen telefonátem do soudní síně, který údajně zněl: „Tak co? Jak je? Drž se!“ 

Druhý Putin 

Obavy, že se Navalnyj v případě úspěchu může stát druhým, byť trochu jiným Putinem, které v ruském veřejném prostoru znějí už dlouho, posiluje reakce samotného politika. Jak Lebeděva, tak Turovského obvinil, že pracují, dobrovolně, nebo pod nátlakem, pro kremelský režim, čili jsou nepřátelé. Navalného podporovatelé razí myšlenku, že jakákoli kritika jediného možného lídra opozice je vodou na mlýn režimu.  

Sám Navalnyj se připravuje na veřejnou debatu s Igorem Girkinem-Strelkovem. To je muž, který dle svého svědectví na Krymu nařídil ozbrojené jednotce nahnat poslance do jednací síně, aby „dobrovolně“ odhlasovali připojení Krymu k Rusku. Následně rozpoutal válku na východní Ukrajině. Navalného stoupenci krok svého vůdce zdůvodňují nutností získat nejtvrdší nacionalisty, kteří mohou v blízkém budoucnu sehrát úlohu uličních bojůvek. 

Mimořádný tlak režimu 

„Očekávat po nadcházejících změnách v Rusku v čele státu jakéhokoli demokrata západního typu by byla iluze. “
Alexandr Mitrofanov

Navalnyj je bez jakýchkoli pochybností mimořádně nadaný, energický a cílevědomý politik, který nemá vůbec žádnou konkurenci. Stejně tak je tlak režimu na něj mimořádný a sílí.  

Vůdcovský princip, který razí, ovšem odpovídá mentalitě společnosti. Podle nedávného průzkumu Levada Centra třetina Rusů chce, aby další prezident byl v domácí politice ještě tvrdší než Putin. 

Pro nás z toho vyplývá, že očekávat po nadcházejících změnách v Rusku v čele státu jakéhokoli demokrata západního typu by byla iluze. 

Autor je komentátorem deníku Právo 

Autor:  Alexandr Mitrofanov
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace