Daniel Veselý: Saúdská Arábie hodlá popravit přes 50 lidí v jediný den

Mezi těmi, kdo v Saúdské Arábii čekají na popravu stětím meče, jsou i političtí aktivisté - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Mezi těmi, kdo v Saúdské Arábii čekají na popravu stětím meče, jsou i političtí aktivistéFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Amnesty International přinesla nedávno znepokojující zprávu o tom, že v Saúdské Arábii čelí 55 osob bezprostřední popravě v jediný den.

Rijád je přitom spojencem Západu a České republiky, a to přesto, že prezident Miloš Zeman v rámci své protiislámské rétoriky vzájemné vztahy poněkud ochladil. 

Počet provedených hrdelních trestů v Saúdské Arábii tento rok znepokojivě narostl: Bylo zatím uskutečněno 150 poprav, což znamená, že Rijád popravuje jednou osobu za dva dny. 

Tento trend vyvolává vrásky nejen u lidskoprávních organizací, ale i nevoli na světové politické scéně, neboť řada soudních přelíčení neproběhla standardním způsobem a desítky odsouzených byly poslány na smrt za nenásilné trestné činy, jako je například držení drog. 

Mezinárodní pobouření si Saúdskoarabské království vysloužilo na počátku tohoto toku, kdy byl veřejně zbičován liberální blogger a aktivista Raif Badawi mimo jiné za to, že údajně urazil islám. 

Čtěte také: Kulturní zkáza Saúdské Arábie

Badawi byl před třemi lety za tento „zločin“ odsouzen k 10 letům odnětí svobody a tisíci ranám bičem. První várka trestu čítající 50 ran už byla realizována. 

Všech 55 odsouzených na smrt se podle saúdskoarabských novin Okaz účastnilo teroristických aktivit, při nichž přišlo o život 100 civilistů a 71 příslušníků bezpečnostních sil - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Všech 55 odsouzených na smrt se podle saúdskoarabských novin Okaz účastnilo teroristických aktivit, při nichž přišlo o život 100 civilistů a 71 příslušníků bezpečnostních silFoto: Fotobanka Stock.xchng

Mezi těmi, kteří nyní čekají na provedení nejvyššího trestu, je palestinský umělec a básník Ashraf Fayadh, který byl odsouzen k smrti za „odpadlictví od víry“, dále pak šest šíitských aktivistů, z nichž tři byli zatčeni v době, kdy byli nezletilí. 

Rodina jednoho z těchto aktivistů, 21 letého mladíka Aliho Mohammeda al-Nimra, který se účastnil protestů proti monarchii během arabského jara, s podporou několika světových politiků intervenovala u saúdskoarabského krále Salmána, aby nebyl ukřižován a popraven. 

Amnesty International apelovala na Rijád, aby nejvyšší trest pro šíitské politické aktivisty odvolal, protože existuje důvodné podezření, že byli mučeni a soudní přelíčení s nimi bylo pouhou fraškou. 

Mezinárodní právo nadto zakazuje, aby byl proveden trest smrti na osobách mladších 18 let. 

Pozoruhodná je též kauza palestinského umělce Fayadha, který je členem britsko-saúdské umělecké organizace Edge of Arabia. 

Čtěte také: Jan Fingerland: Tragédie v Mekce aneb Pokračování války jinými prostředky

Ten byl původně odsouzen k odnětí svobody v trvání čtyř let a 800 ranám bičem, ale později soud překvalifikoval jeho „trestný čin“ spočívající podle jeho přátel ve zveřejnění videa, v němž saúdská náboženská policie na veřejnosti bičuje jednoho muže, a konečný ortel zněl trest smrti. 

Ačkoliv diplomaté z Rijádu v odpověď na vlnu světového pobouření přišli s vágním prohlášením, že šíitští aktivisté popraveni nebudou, tak úplně vyhráno nemají - Foto:  Ammar Shaker, Public domain

Ačkoliv diplomaté z Rijádu v odpověď na vlnu světového pobouření přišli s vágním prohlášením, že šíitští aktivisté popraveni nebudou, tak úplně vyhráno nemajíFoto:  Ammar Shaker, Public domain

Všech 55 odsouzených na smrt se podle saúdskoarabských novin Okaz účastnilo teroristických aktivit, při nichž přišlo o život 100 civilistů a 71 příslušníků bezpečnostních sil. 

Tento rozsudek má podle agentury Reuters možná představovat varování pro všechny budoucí džihádisty, kteří plánují ozbrojené útoky proti monarchii. 

Saúdskoarabský tisk ovšem s elegancí opomněl, že mezi těmi, kdo čekají na popravu stětím meče, jsou i političtí aktivisté. 

Ačkoliv diplomaté z Rijádu v odpověď na vlnu světového pobouření přišli s vágním prohlášením, že šíitští aktivisté popraveni nebudou, tak úplně vyhráno nemají. I dalším odsouzencům na smrt se s velkou pravděpodobností nedostalo spravedlivého soudního procesu, jak informuje Amnesty International. 

Boj saúdskoarabské monarchie proti džihádistické hrozbě je ovšem docela groteskní, když si uvědomíme, že Rijád společně s Tureckem v Sýrii dlouhodobě podporuje káidistické elementy z Fronty an-Nusrá a Ahrar al-Šam, o čemž psal v květnu tohoto roku list Independent. 

Tragikomický je taktéž fakt, že Saúdská Arábie byla nedávno zvolena do čela Rady OSN pro lidská práva, což její klíčový spojenec v Bílém domě uvítal. 

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu. 

Autor:  Daniel Veselý
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace