Daniel Veselý: Snahy Rijádu sjednotit syrskou opozici ztroskotaly

Saúdská Arábie ve spolupráci se Spojenými státy uspořádala konferenci, aby se dohodla na společném postupu proti režimu Bašára Asada - Foto:  ČTK/AP

Saúdská Arábie ve spolupráci se Spojenými státy uspořádala konferenci, aby se dohodla na společném postupu proti režimu Bašára AsadaFoto:  ČTK/AP

Saúdská Arábie ve spolupráci se Spojenými státy minulý týden uspořádala konferenci, kam pozvala zástupce značně roztříštěné syrské opozice vyjma Islámského státu a Fronty an-Nusrá, aby se dohodla na společném postupu proti režimu Bašára Asada.

To se nakonec nepovedlo. Co se vlastně v Rijádu odehrálo a proč došlo v syrské opozici k neshodám? 

Diplomatická jednání o deeskalaci války v Sýrii zahájená ve Vídni přinesla jednu významnou změnu – poprvé byl k jednacímu stolu přizván klíčový regionální hráč, Írán. Nicméně zástupci syrské vlády a opozice se rozhovorů nezúčastnili, k čemuž ale nakonec bude muset dojít.  

Je jasné, že nelze konstruktivně jednat o mírovém uspořádání tragické situace v Sýrii bez jejích představitelů, ať již pocházejí z vládních kruhů či některých opozičních platforem.  

Čtěte také: Daniel Veselý: Saúdská Arábie hodlá popravit přes 50 lidí v jediný den

Na výše zmíněné konferenci, jež se uskutečnila v Rijádu, se sešli představitelé syrských opozičních politických seskupení, ale i devíti ozbrojených skupin. Jedna z těchto bojůvek nese pojmenování Svobodní muži Levanty neboli Ahrar al-Šam. Tato skupina má úzké vazby na káidistickou formaci Fronta an-Nusrá a je pověstná tím, že nenávidí syrské Kurdy. 

Skupina Ahrar al-Šam má úzké vazby na káidistickou formaci Fronta an-Nusrá a je pověstná tím, že nenávidí syrské Kurdy - Foto:  ČTK/AP, Mosa'ab Elshamy

Skupina Ahrar al-Šam má úzké vazby na káidistickou formaci Fronta an-Nusrá a je pověstná tím, že nenávidí syrské KurdyFoto:  ČTK/AP, Mosa'ab Elshamy

Syrští Kurdové, již mají pod kontrolou značné území na severu Sýrie, nebyli k jednání taktéž přizváni. Ti se však osvědčili v boji s Islámským státem neboli Daešem a obecně představují výraznou sílu, jež má ambice a schopnosti tyto džihádisty v Sýrii porazit.  

Specialista na Blízký východ Juan Cole poznamenává, že kdyby se militantům z Ahrar al-Šam podařilo dobýt baštu alávitů v Latákíji, byly by vysídleny další milióny zoufalých lidí. 

Tato islamistická milice očividně nenabízí schůdnou alternativu při rozhovorech o budoucnosti Sýrie, naopak představuje spíše součást problému válkou cupované země. 

Čtěte také: Jan Fingerland: Jako jeden muž aneb Syrská opozice se snaží sjednotit

Nakonec Svobodní muži Levanty jednání opustili s odůvodněním, že ozbrojené skupiny byly marginalizovány ve prospěch politických seskupení. Takzvaně umírnění účastníci konference v Rijádu se shodli na tom, že režim syrského prezidenta Asada musí padnout stůj co stůj. Extrémisté z Ahrar al-Šam ale navíc chtějí v Sýrii vytvořit Islámský stát a nemají žádný zájem na tom, aby byl budoucí režim sekularistický. 

Saúdskoarabská monarchie dlouhá desetiletí propaguje a vyváží svou politickou doktrínu, takzvaný wahhábismus - Foto: Jitka Kosíková

Saúdskoarabská monarchie dlouhá desetiletí propaguje a vyváží svou politickou doktrínu, takzvaný wahhábismusFoto: Jitka Kosíková

Mám za to, že Rijádem a Spojenými státy sponzorované setkání syrských opozičních skupin je v podstatě fraška. Není žádným tajemstvím, že Saúdové vedle Turků sami Ahrar al-Šam financují, a nemají proto zájem na tom, aby v Sýrii panoval sekulární režim. Bílý dům dělá velkou chybu, že zaštítil tato jednání, kam byli Svobodní muži Levanty pozváni, neboť tak poskytl prostor káidistickým elementům.  

Saúdskoarabská monarchie dlouhá desetiletí propaguje a vyváží svou politickou doktrínu, takzvaný wahhábismus, jež se silnou měrou podílí na radikalizaci umírněných muslimů všude ve světě. Režim sídlící v Rijádu v současnosti destruuje Jemen a je taktéž proslulý rozsáhlým porušováním lidských práv na domácí půdě. Je tedy nad slunce jasné, že jím pořádáné konference automaticky postrádají demokratickou tvář a věrohodnost. 

Další problém tkví ve skutečnosti, že syrská umírněná opozice podle poznatků řady zasvěcených komentátorů, příkladně Roberta Fiska nebo Patricka Cockburna, de facto neexistuje. 

Snaha vydupat ze země umírněné síly, jež by se mohly podílet na konsolidaci Sýrie, se prozatím zdá být iluzorní, i když je jasné, že se syrská opozice dalších rozhovorů zúčastnit musí. To ovšem platí i pro představitele syrského režimu, ať již s prezidentem Asadem nebo bez něj. 

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu. 

Autor:  Daniel Veselý
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace