David Klimeš: Britové jdou k volbám, které neměly být

Mayová vyhlásila volby s tím, že si jimi chce mandát k vyjednání odchodu z Unie potvrdit - Foto:  ČTK/AP, Stefan Rousseau

Mayová vyhlásila volby s tím, že si jimi chce mandát k vyjednání odchodu z Unie potvrditFoto:  ČTK/AP, Stefan Rousseau

Řádné volby v Británii měly být až v roce 2020, ale premiérka Theresa Mayová si postavila v dubnu hlavu, a proto se jde k volbám už nyní. Její strategie ale nejspíše zkrachovala.

Z někdejší více jak 40% podpory pro konzervativce nic nezbylo. Na vládní stranu se dotahují opoziční labouristé. Premiérčino původní sebevědomé odůvodnění předčasných voleb znělo: „Země se sjednocuje, ale Westminster ne.“ 

Předčasným volbám ve Velké Británii se bude věnovat speciál. Poslouchejte v pátek 9. června od 10 do 11 Český rozhlas Plus.

Nic ale není nyní dále od pravdy. Země je po brexitu a teroristických útocích dezorientovaná a nová dolní komora parlamentu může být mnohem nepřehlednější, než kdykoliv v minulosti. 

Špatný odhad Mayové 

Když dnes půjdou Britové k volbám, jistě je napadne, jak moc se země proměnila od minulých voleb v roce 2015. Británie byla tehdy ukotvená v Evropské unii. V Americe seděl v Bílém domě přijatelný spojenec Barack Obama. Skotské referendum dopadlo dobře.  

Labouristé s Corbynem slibují nesplnitelný socialistický ráj na zemi - Foto:  ČTK/AP

Labouristé s Corbynem slibují nesplnitelný socialistický ráj na zemiFoto:  ČTK/AP

A slib lídra konzervativců Davida Camerona, že proběhne referendum o setrvání v Unii, všichni brali jako povinnou úlitbu euroskeptikům ve straně, protože se pak většina Britů samozřejmě vysloví pro setrvání. 

Jak je dnes vše jiné. V referendu zvítězili příznivci brexitu. Konzervativci bez hodnověrného plánu však přízeň neztratili, protože labouristé pod vedením Jeremyho Corbyna byli ještě zoufalejší. A nová premiérka Theresa Mayová najednou vypadala jako nová Železná Lady. 

Jenže tento rok Mayová udělala velkou chybu. Přestože opakovaně prohlašovala, že „brexit je brexit“ a už se není o čem bavit, najednou vyhlásila volby s tím, že si jimi chce právě mandát k vyjednání odchodu potvrdit, čímž z voleb udělala de facto druhé referendum, které nemělo nikdy přijít. Vydělávají na tom labouristé a menší liberální demokraté. 

Pokud volby neskončí přesvědčivým výsledkem, bude mandát vlády pro vyjednání brexitu tedy nikoliv silnější, ale spíše naopak slabší. 

Příliš rychlá rešení teroru 

Za tři měsíce ostrovy zažily tři útoky, zemřelo přes 30 lidí (snímek z Manchesteru) - Foto: Robert Schuster

Za tři měsíce ostrovy zažily tři útoky, zemřelo přes 30 lidí (snímek z Manchesteru)Foto: Robert Schuster

A aby kampaň nebyla dost smutná, tak do ní vstoupily v bezprecedentním měřítku teroristické útoky. Za tři měsíce ostrovy zažily tři útoky, zemřelo přes 30 lidí. Britská policie vše perfektně zvládla v rámci svých možností, ale téma se přeneslo samozřejmě do kampaně. 

Mayová je obviňována, že ještě jako ministryně vnitra redukovala počty policistů. A aby se premiérka těmto výtkám ubránila, navrhnuje dalekosáhlé opatření, jako je rychlejší deportace podezřelých z radikalismu, omezování podezřelých, i když důkazy nestačí na stíhání, či třeba zvýšení trestů. 

Možná, že Mayové návrhy jsou ku prospěchu Británie. Ale rozhodně nikdy není dobré, když se složitá a z podstaty nekonečná debata o rovnováze bezpečí na jedné straně a občanských svobod na straně druhé radikálně vychyluje těsně před volbami a ještě v atmosféře smutku a zloby po teroristických útocích. 

Špatné a ještě horší volby 

Kde jsou staré časy, kdy Britové mohli ještě hlasovat v celkem přehledných volbách pro docela slušnou politickou nabídku... - Foto: Radko Kubičko

Kde jsou staré časy, kdy Britové mohli ještě hlasovat v celkem přehledných volbách pro docela slušnou politickou nabídku...Foto: Radko Kubičko

Pro mnohé Brity to bude těžká volba. Brexit, teror, obnovená touha Skotů po nezávislosti, to vše nemá žádné jednoduché řešení. A bohužel obě velké strany nabízejí program, kde je více neliberálních momentů, než u nich bývalo zvykem. Konzervativci se po brexitu přiklonili k tvrdě pravičáckému programu, labouristé s Corbynem zase slibují nesplnitelný socialistický ráj na zemi. 

Kde jsou ty dva roky staré časy, kdy Britové mohli ještě hlasovat v celkem přehledných volbách pro docela slušnou politickou nabídku... 

Kéž by Mayová ten nápad s předčasnými volbami nikdy neměla. Měla by čas se plně soustředit na vyjednání odchodu Británie z EU a posilování bezpečnosti. A voliči by jí za její počínání v roce 2020 vystavili účet. 

Autor je hlavní analytik týdeníku Ekonom. 

Autor:  David Klimeš
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace