David Klimeš: Počítání mrtvých po vládní krizi

Ministrem financí se nejspíše stane poslanec ANO a předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný - Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Ministrem financí se nejspíše stane poslanec ANO a předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan PilnýFoto:  ČTK, Kateřina Šulová

Půl měsíce trvala nejvážnější krize vládní sestavy ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Nástupcem Andreje Babiše na ministerstvu financí se nejspíše stane poslanec ANO a předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný.

Máte pocit, že se vlastně po tolika silných slovech a hrozbách vlastně moc nestalo? Tak to máte správný pocit. Tato vláda nejspíše dovládne do voleb. Babiš si přes Pilného a úředníky ministerstva financí udrží nepochybný vliv na chod úřadu. A premiér Bohuslav Sobotka bude po 15 letech prvním premiérem, který v čele své vlády dokončí celý svůj čtyřletý mandát.  

Ale i když se na koaliční spolupráci toho mnoho nezměnilo, dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o jednotlivých politických aktérech. A hlavně se přeskládaly karty před podzimními sněmovními volbami. 

Povedená sebevražda 

Naprostým překvapením se stal Bohuslav Sobotka, o kterém se mělo za to, že se až do konce vládní spolupráce nebude schopen vzepřít Babišovi - Foto:  ČTK, Vít Šimánek

Naprostým překvapením se stal Bohuslav Sobotka, o kterém se mělo za to, že se až do konce vládní spolupráce nebude schopen vzepřít BabišoviFoto:  ČTK, Vít Šimánek

Naprostým překvapením se stal Bohuslav Sobotka, o kterém se mělo za to, že se až do konce vládní spolupráce nebude schopen vzepřít Babišovi. Ale na konci dubna pochopil, že už to tak nejde. 

Jednak preference ČSSD klesly na poloviční hodnoty oproti hnutí ANO. A pak Sobotka zjistil, že paradoxně za Babišovy skandály platí vyšší politickou cenu on jako předseda vlády a Babišův nadřízený než sám Babiš. A tak se rozhodl pro politickou sebevraždu a oznámil demisi vlády. 

V médiích je dosud za to kritizován, protože dal velkou moc do rukou prezidenta, ale jiným tahem nemohl za sebou stmelit ČSSD. Jeho zavilý nepřítel na Pražském hradě však nezvládl sehrát svou partii, zostudil premiéra, demisi považoval jen za osobní odstoupení předsedy vlády. Dal tak Sobotkovi možnost se od demise distancovat a už se sjednocenou ČSSD zaútočit na Babiše. 

Ve své hazardní hře měl Sobotka opravdu velkou porci štěstí, takže drobné chyby lze přehlédnout. Když odmítal první nominaci ANO na Babišova nástupce, náměstkyni Alenu Schillerovou, mohl si uvědomit, že nic moc lepšího Babiš nevymyslí, což se nominací Ivana Pilného jen potvrdilo. 

Rozhozený Babiš, tragický prezident 

Babiš, který neumí prohrávat, si své vypoklonkování z vlády rozhodně nenechá líbit - Foto:  ČTK, Roman Vondrouš

Babiš, který neumí prohrávat, si své vypoklonkování z vlády rozhodně nenechá líbitFoto:  ČTK, Roman Vondrouš

Méně jasný je dopad krize na Babiše. Ten zjevně na chvíli vypadl z role a protože není nikdy zvyklý se vzdávat, chvíli nekontrolovaně vykřikoval, že se dá raději zabít, než aby rezignoval. Naštěstí mu poradci brzo vyvsvětlili, že v této chvíli je jediná možná cesta na chvíli stategicky ustoupit a plně napnout sílu k volbám. 

Babiš se uklidnil, stáhne se z vlády a přes Pilného, Schillerovou a další dál bude ovládat úřad. Jestli si někdo myslí, že se nyní začnou vyšetřovat korunové dluhopisy jako o život, tak to se samozřejmě velmi plete. 

Naprostým poraženým v této hře je prezident Miloš Zeman. Jeho ceremoniální eskapáda na Hradě, kde premiéra hůlkou popoháněl k mikrofonu, byla děsivá. Jeho ústavní pábení o osobní demisi premiéra a koaliční smlouvě nadřezené ústavě neméně. 

Prezidenta jistě už mrzí, že svým amatérstvím pomohl se Sobotkovi zachránit, protože sám premiér počítal se svým politickým koncem, který přinese na oltář odchodu Babiše z vlády. Naštvaný může být na prezidenta ale i jeho spojenec Babiš, protože prezident tak špatně vykolíkoval hřiště, že mu nezbylo, než se relativně rychle Sobotkovi vzdát. 

Brutální kampaň 

David Klimeš: Pokud už před krizí jsme mohli očekávat nejostřejší kampaň v historii Česka, tak po krizi se tento předpoklad stává takřka jistotou - Foto: Radko Kubičko

David Klimeš: Pokud už před krizí jsme mohli očekávat nejostřejší kampaň v historii Česka, tak po krizi se tento předpoklad stává takřka jistotouFoto: Radko Kubičko

Počítání mrtvých po vládní krizi je ale to méně podstatné. Vždyť v běhu reálné moci se toho v Česku opravdu mnoho nestalo. Mnohem zajímavější bude dopad krize na preference a podzimní sněmovní volby. 

Sobotka se zbavil pověsti, že proti Babišovi nikdy nezakročí, což by mohlo pomoci zastavit propad preferencí ČSSD. Zároveň ve straně potlačil pátou kolonu Babiše i Zemana, což ho může motivovat, aby s politikou ještě nekončil. 

Babiš musí narychlo měnit plány. Dostal se do zatím nevídané defenzívy, tisíce lidí proti němu protestovali na náměstích. To bude stát hodně miliónů do billboardů a hodně selfie na festivalech, aby na to lidé zapomněli. 

Pokud už před krizí jsme mohli očekávat nejostřejší kampaň v historii Česka, tak po krizi se tento předpoklad stává takřka jistotou. Babiš, který neumí prohrávat, si své vypoklonkování z vlády rozhodně nenechá líbit. 

Autor je hlavní analytik týdeníku Ekonom 

Autor:  David Klimeš
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace