David Klimeš: Těšíte se na levnější dovolenou, až skončí intervence České národní banky?

Pro Českou národní banku se stává udržení závazku čím dál obtížnější, píše David Klimeš - Foto: Filip Jandourek

Pro Českou národní banku se stává udržení závazku čím dál obtížnější, píše David KlimešFoto: Filip Jandourek

Česká národní banka (ČNB) nyní musí tisknout peníze jak o život. Trhy tuší, že se blíží konec kurzového závazku, který drží od listopadu 2013 měnu poblíž 27 korun za euro. Investoři nakupují, aby po konci intervencí kasírovali zisk z posílené koruny. Česká národní banka proto nakoupila od zahájení intervencí eura už za 900 miliard korun. Jen v prosinci to bylo za 88 miliard, tedy výrazně více než měsíc předtím. A za leden to je podle odhadů analytiků již účet za stovky miliard.

Pro ČNB se stává udržení závazku čím dál obtížnější. Ale zase všechno zlé pro něco dobré. Pravděpodobnost, že ušetříte na letní dovolené v zahraničí, povážlivě stoupá. Pokud centrální banka ukončí svůj závazek před letními měsíci a koruna posílí vůči zahraničním měnám, ušetříte možná až tisícovky na zájezdech k moři. 

Jde ale o to, aby levnější dovolená nebyla jen malou náplastí na ekonomický marasmus po konci intervencí. Dobrým příkladem nezvládnutého exitu je švýcarská zkušenost. Tamní centrální banka držela závazek vůči euru od roku 2011. Tlak trhů na prolomení kurzu 1,20 eur za frank byla ale nakonec tak velký, že 15. ledna 2015 ze dne na den banka rezignovala, zrušila závazek a frank vylétl o 30 procent nahoru, nyní je silnější zhruba o 15 procent. 

Ano, i Švýcaři si mohli koupit ten rok levnější dovolenou v zahraničí. Ale to rozhodně nevyvážilo pohromu, kterou chaotický exit napáchal. Silný frank poničil exportéry a vyvolal stagnaci hospodářství, kterou země pociťuje dosud. V Česku až do ledna 2015 platila švýcarská centrální banka za vzor. Nyní už o ní centrální bankéři raději nemluví a soustředí se na to, aby vymysleli unikátní českou cestu, jak hladce vyplout ze závazku. 

Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí eura už za 900 miliard korun - Foto: CC0 Public domain

Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí eura už za 900 miliard korunFoto: CC0 Public domain

Bankovní rada ČNB se zjevně konce závazku bojí. Původní termín byl stanoven na počátek roku 2015, ale to už je dávno pryč a neustále odkládaný konec intervencí vede k mnoha vtipům ve stylu, že ČNB rozhodně vylučuje možnost prodloužení závazku za horizont roku 2100. Nyní se jako poslední termín ukončení režimu devizových intervencí udává polovina roku 2017. Rada zároveň tvrdí, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Takže to vychází možná už na nějaký duben či květen. 

Tlak na centrální banku přichází z několika stran. Jednak na konci roku inflace dosáhla dvou procent, což byla hlavní meta, kterou si ČNB vytyčila, aby vyvedla republiku z deflační pasti. Tento úkol je splněn a očekávání konce intervencí proto povážlivě stouplo. Zároveň jsou trhy vůči koruně čím dál predátorštější při vidině blížícího se zisku. A poslední problém je asi největší: slovním ujištěním bankéřů už trhy i veřejnost přestávají pomalu věřit. 

Připomeňme, že na počátku intervencí při výkyvech kurzu stačilo pouhé ujištění ČNB. Pak stačilo, když si guvernér napsal blog o potřebě intervencí. Nyní už nestačí ani hrožení dalším odsunem intervencí či možností záporných sazeb. Že je situace vážná, dosvědčil v lednu i prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že očekává konec intervencí v polovině roku, tedy přesně jak chce centrální banka. Přitom dosud prezident banku všemožně odstřeloval. Nyní asi naznal, že situace je tak vážná, že ji naopak musí svým slovem podpořit. 

Centrální bance už tak zbývá jen jediná zbraň – tisknout a tisknout. A v pravý čas říci: „Rotačky, dost!“ Doufejme, že bankéři ví, kdy by to mělo být. A že levnější dovolená nebude jen slabou náplastí na oslabení ekonomiky a ohrožení pracovních míst. 

Autor je komentátorem Hospodářských novin. 

Autor:  David Klimeš
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace