Gita Zbavitelová: Zdraví Mahmúda Abbáse se zhoršuje a sílí boj o nástupnictví

Ačkoli to palestinská samospráva popírá, podle řady věrohodných zpráv se zhoršuje zdravotní stav jejího předsedy Mahmúda Abbáse - Foto: European Parliament, flickr.com   ,  CC BY-NC-ND 2.0

Ačkoli to palestinská samospráva popírá, podle řady věrohodných zpráv se zhoršuje zdravotní stav jejího předsedy Mahmúda AbbáseFoto: European Parliament, flickr.com , CC BY-NC-ND 2.0

Ačkoli to palestinská samospráva popírá, podle řady věrohodných zpráv se zhoršuje zdravotní stav jejího předsedy Mahmúda Abbáse – dokonce mu nedávno telefonoval egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí a přál mu brzké uzdravení.

Abbás má slabé srdce a údajně i rakovinu žaludku. Za dva týdny oslaví 83. narozeniny a všechno nasvědčuje tomu, že jeho třináctiletá vláda se chýlí ke konci. Mezi palestinskými politiky tak sílí boj o nástupnictví a Izrael se bojí zhoršení bezpečnostní situace na Západním břehu, i když spolupráce s palestinskými bezpečnostními složkami zatím pokračuje bez problémů. 

Abbás se necítí dobře, pracuje méně a podle svých kolegů je stále prchlivější. Nemocí lze vysvětlit i jeho neúměrně prudké reakce na kroky Donalda Trumpa a jeho uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. 

Abbás zahrnul Američany urážkami, přerušil s nimi styky a zavrhl jejich chystaný mírový plán, třebaže ho neviděl. A tento týden na zasedání Revoluční rady svého hnutí Fatah prohlásil, že z tradičních palestinských požadavků nesleví, protože „nechce odejít jako zrádce“. 

Abbás zastává hned tři vysoké funkce – kromě předsedy samosprávy, jímž byl v roce 2005 zvolen jen na čtyři roky, stojí i v čele Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a hnutí Fatah. Právě na jeho schůzi teď vůbec poprvé projevil ochotu potvrdit jako svého nástupce výkonného místopředsedu Mahmúda Alúla, byť jen na přechodnou dobu. 

Abbás se necítí dobře, pracuje méně a podle svých kolegů je stále prchlivější - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Kremlin.ru

Abbás se necítí dobře, pracuje méně a podle svých kolegů je stále prchlivějšíFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Kremlin.ru

68letý Alúl má Abbáse v případě demise či úmrtí zastupovat tři měsíce v čele Fatahu i samosprávy. V této druhé funkci to sice měl podle palestinského zákona být předseda parlamentu, ale protože tím je člen Hamásu Azíz Dwaík, Fatah tento týden nařízení „upravil“ ve prospěch Alúla. To ale neznamená, že samosprávu povede natrvalo – do tří měsíců se mají konat volby a Alúl je zdaleka nemusí vyhrát. O nejvyšší funkci bude usilovat nejméně deset politiků a boj bude nejspíš krvavý. 

Zrádné kompromisy v mírovém úsilí 

Mahmúd Alúl patří k radikálnějšímu křídlu Fatahu, jak napovídá i jeho přezdívka Abú Džihád. Už koncem 60. let odpykal tři roky za terorismus v izraelském vězení a v 80. letech bojoval proti Izraeli v řadách OOP v Libanonu. Dnes stejně jako Abbás odmítá Spojené státy jako nestranného prostředníka mírových jednání. 

Je to dlouholetý aktivista, který sdílí Abbásovy názory, postoje i přístup vůči Izraeli, takže jeho vedení by mírovou smlouvu nepřineslo o nic víc než to Abbásovo. Aspoň už nepodporuje ozbrojený boj. Izrael ani Amerika by však jeho vítězství neuvítaly. 

Arabské země jako Egypt, Jordánsko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty by v čele samosprávy nejraději viděly Abbásova úhlavního nepřítele Muhammada Dahlana. Emiráty, kde dělá poradce korunního prince, mu dokonce tento týden povolily založit novou politickou stranu, aby se mohl zúčastnit palestinských voleb.  

Gita Zbavitelová: V palestinských řadách neexistuje žádná vstřícná osobnost podporující kompromisy v mírovém úsilí - Foto: Khalil Baalbaki

Gita Zbavitelová: V palestinských řadách neexistuje žádná vstřícná osobnost podporující kompromisy v mírovém úsilíFoto: Khalil Baalbaki

Dahlan má dobré vztahy i s teroristickým Hamásem v Gaze a těší se značné podpoře na Západním břehu. Mahmúd Abbás ho však jako svého nejnebezpečnějšího soupeře vyhnal do exilu. Tento týden se navíc samospráva stala členem Interpolu a chce usilovat o jeho vydání, což by mohlo Dahlanovy politické ambice zmařit. 

Jeho největším protivníkem je Džibríl Radžúb, který má silné postavení jako generální tajemník Ústředního výboru Fatahu a rovněž stojí v čele Palestinské fotbalové asociace. Je Abbásovým důvěrníkem i hlásnou troubou jeho postojů, takže ani vítězství Radžúba by nevedlo ke změně. Má katastrofální vztahy s Egyptem, který ho vloni dokonce vyhostil ze země. Řada analytiků je přesvědčena, že hlavní bitva se odehraje právě mezi ním a Dahlanem. 

Je tu také Marwán Barghutí, který je nejoblíbenější mezi obyčejnými Palestinci, ale odpykává si doživotí v izraelském vězení a jeho propuštění není pravděpodobné. K dalším politikům, kteří se považují za nejvhodnějšího Abbásova nástupce, patří Saíb Irikát, hlavní mírový vyjednavač, který ochotu k míru nikdy neprojevil; bývalý ředitel zpravodajských služeb Taufík Tiráwí, synovec Jásira Arafata Násir Kidwa a další.  

Někteří uchazeči o nejvyšší post mají na Západním břehu Jordánu své vlastní milice, což zvyšuje hrozbu ozbrojených střetů. Podle zdrojů Fatahu dává Abbás osobně přednost řediteli zpravodajských služeb Mahmúdu Farádžovi. Ten by byl nejpřijatelnější také pro Izrael a Spojené státy, protože je relativně umírněný a osvědčil se jako výkonný bojovník proti terorismu. 

Ať už dramatický boj o palestinské nástupnictví dopadne jakkoli, optimismus není namístě, protože v palestinských řadách neexistuje žádná vstřícná osobnost podporující kompromisy v mírovém úsilí. Ani nemůže – kdyby se někdo něčeho takového odvážil, Palestinci by ho označili za zrádce a dlouho by naživu nezůstal. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace