Ivan Hoffman: Andrej Babiš a StB

Pokud Babiše svazky StB nepoškodily před volbami, je nepravděpodobné, že by ho mohly poškodit nyní, myslí si Ivan Hoffman - Foto:  ČTK, Michaela Říhová

Pokud Babiše svazky StB nepoškodily před volbami, je nepravděpodobné, že by ho mohly poškodit nyní, myslí si Ivan HoffmanFoto:  ČTK, Michaela Říhová

Podle informací ze Slovenska rozhodl Krajský soud v Bratislavě, že Andrej Babiš byl oprávněně veden ve svazcích Státní bezpečnosti. Znovu se zabývat Babišovým případem nařídil Krajskému soudu slovenský Ústavní soud. Ten loni, týden před volbami, rozhodl v neprospěch Andreje Babiše k velké radosti Babišových politických konkurentů.

Miroslav Kalousek tehdy řekl, že „rozhodnutí ústavního soudu znamená, že hnutí ANO vede do voleb nejen člověk obviněný z podvodu, ale také právoplatně evidovaný udavač komunistické tajné bezpečnosti.“ A Lubomír Zaorálek upozornil občany, že „člověk s takovou minulostí, který je navíc obviněn z podvodu, se nemůže ucházet o vysoké ústavní funkce. Shodilo by to ČR v zahraničí.“ 

Voliči tuto informaci vzali v úvahu a Andrej Babiš od nich obdržel 48 645 preferenčních hlasů. Jeho hnutí ANO získalo 29,64 % hlasů, což mu vyneslo pěkných 78 poslaneckých mandátů. 

Důvodů, proč Andreje Babiše zjevně nedostihla jeho minulost, bude víc. Především jde o to, že ke spolupráci s StB měl být získán v listopadu 1982, před pětatřiceti lety. Nejedná se tedy o žádnou aktualitu. 

Svazky už politikovi vaz nezlomí 

Babiš k tomu říká, že se s tajnými setkal z titulu práce v podniku zahraničního obchodu a nikoho neudával. To mohla část jeho voličů vnímat jako polehčující okolnost. Většině voličů ANO ovšem toto obvinění bylo lhostejné anebo ho vnímali jako součást kampaně proti jejich favoritovi. 

Komentátor Deníku Ivan Hoffman - Foto: Šárka Ševčíková

Komentátor Deníku Ivan HoffmanFoto: Šárka Ševčíková

Pokud Babiše svazky StB nepoškodily před volbami, je nepravděpodobné, že by ho mohly poškodit nyní. Prezident republiky už ústy svého mluvčího naznačil, že se na jeho rozhodnutí jmenovat Andreje Babiše premiérem nic nemění. 

Sám Babiš je rozhodnut se soudit dál, dokud nebude očištěn. Vzhledem k tomu, kolik lidí už bylo od obvinění ze spolupráce s StB osvobozeno, je klidně možné, že uspěje i Andrej Babiš. Z hlediska jeho politické kariéry to ale zřejmě není podstatné. 

Ukazuje se, že není rozhodující, z čeho je politik obviněn, nýbrž že jde o to, kdo ho obviňuje. Pokud Babišovi kritici nedisponují aureolou arbitrů morálky a mravnosti, nemohou ho v očích jeho sympatizantů poškodit. 

Babišova popularita se navíc neodvíjí od jeho morální integrity za komunismu, nýbrž od image drsného kapitalistického manažera. Svazky StB mohly politikovi zlomit vaz před dvaceti lety. Dnes sotva. 

Autor je komentátor Deníku. 

Autor:  Ivan Hoffman  (iho)
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace