Ivan Hoffman: Demise úspěšné vlády

Vláda Bohuslava Sobotky vládla bez větších skandálů, nepočínala si asociálně a nedělala dluhy - Foto:  ČTK, Michal Kamaryt

Vláda Bohuslava Sobotky vládla bez větších skandálů, nepočínala si asociálně a nedělala dluhyFoto:  ČTK, Michal Kamaryt

Prezident republiky přijal demisi vlády, na kterou občané nejspíše nebudou vzpomínat ve zlém. Vládla bez větších skandálů, nepočínala si asociálně a kupodivu nedělala dluhy.

Pokud jde o koaliční hašteření, ve srovnání s tím, jak to vypadalo u Topolánka či u Nečase, se v Sobotkově vládě potkali gentlemani, kteří si pouze zlehka okopávali kotníky. Vláda pak důstojně vycházela i s opozicí a obecně působila dojmem, že je zde pro lidi. 

V dobrém na Sobotkovu vládu vzpomíná i Andrej Babiš, který se nechal slyšet, že "kdyby někdo před krajskými volbami neporadil panu premiérovi Sobotkovi, že hnutí ANO je nepřítel a já ten největší, jsem přesvědčen, že jsme mohli spolu s ČSSD pokračovat dál."  

Premiér Bohuslav Sobotka - Foto:  ČTK, Igor Zehl

Analýza voleb mimochodem ukázala, že Babišovo ANO sice nebude pokračovat s ČSSD, ale bude pokračovat s jeho voliči. Těm se Sobotkova koalice zamlouvala, nicméně usoudili, že větší užitek je v ní z Babiše, než ze Sobotky. Proto měli voliči ČSSD premiérovi za zlé, že Babiše z vlády vyštval. 

Subjekt, co se přežil a nemá budoucnost 

ČSSD si po volebním debaklu namlouvá, že doplatila na to, že se neuměla pochválit a prodat své úspěchy. Ve skutečnosti za úspěchy vděčila Babišovu tahu na branku, na který sociální demokraté neměli žárlit, ale naopak je mělo napadnout, že vydělají na tom, když se ho budou držet a svezou se s ním do další vlády. 

Ivan Hoffman: Bohuslav Sobotka a tým, který mu radil bojovat s Babišem, učinili ČSSD stranou, kterou nikdo nepotřebuje - Foto: Šárka Ševčíková

Ivan Hoffman: Bohuslav Sobotka a tým, který mu radil bojovat s Babišem, učinili ČSSD stranou, kterou nikdo nepotřebujeFoto: Šárka Ševčíková

Problémem zavedených stran ovšem je, že si o sobě moc myslí, přeceňují se, chybí jim smysl pro realitu. ČSSD není jenom stranou, které došly důvěryhodné tváře.  

Je i stranou, která voličům nemá co nabídnout, respektive to, co jim nabízí, tedy jakýsi snesitelný, únosný či vlídný kapitalismus, najde volič i jinde, například u Babiše. 

Octnout se v opozici je pro ČSSD, coby klientelistickou stranu, která už nemá co klientům nabídnout, konečná. Nepomůže ani vrátit se ke kořenům, tedy slibovat pracujícímu člověku socialismus. Na to už je pozdě, anebo brzy. 

Bohuslav Sobotka a tým, který mu radil bojovat s Babišem, učinili ČSSD stranou, kterou nikdo nepotřebuje, za kterou je náhrada, čili stranou, které není škoda. Také je ale možné, že Sobotka pouze urychlil o nějaké 4 roky zánik politického subjektu, co se přežil a beztak nemá budoucnost. 

Autor je komentátor Deníku. 

Autor:  Ivan Hoffman  (iho)
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace