Ivan Hoffman: Katalánsko jako test Evropské unie

V Katalánsku jde o víc, než jen o Katalánce - Foto:  ČTK/AP, Santi Palacios

V Katalánsku jde o víc, než jen o KatalánceFoto:  ČTK/AP, Santi Palacios

Zatímco v Katalánsku španělští policisté tloukli účastníky referenda, evropští politici a evropské instituce dlouze výmluvně mlčeli. Až s velkým odstupem cosi nemastně neslaně trousí o nepřiměřeném násilí a potřebě dialogu.

Protože je mlčení souhlas a v daném případě souhlas s policejní brutalitou, které Evropané přihlíželi v přímém přenosu, Evropská unie má vážný problém. 

Možné přístupy jsou v zásadě dva. Hájit demokracii, svobodu projevu a přiznat Kataláncům právo rozhodnout o své budoucnosti, anebo přiznat Španělům právo poslat na Katalánce armádu, která s nimi zamete.  

Že je těžké si vybrat, je nejlépe patrné z plísnění katalánských politiků, že neodpovědně umožnili lidem projevit názor, a tím přinutili hodný Madrid ke střelbě gumovými projektily a k vláčení voličů za vlasy. Je to stejná logika, jako když se znásilněné ženě řekne, že neměla chodit v krátké sukni. 

Katalánci chtějí být v Evropě národem ve chvíli, kdy EU o národy nestojí - Foto:  ČTK/AP, Bob Edme

Vzrušující svátek demokracie 

Tím, že se Katalánci hlásí o své právo na sebeurčení, nutí evropské instituce, aby vyložily karty na stůl. Drží Evropu pohromadě síla evropské myšlenky, anebo politický diktát, který v případě potřeby vynutí policie? Odpověď není důležitá jenom pro Katalánce. 

I my bychom měli vědět, zda v případě eventuelního referenda máme v budoucnu čekat akci budoucí nadnárodní evropské policie, která bude v souladu s budoucí evropskou ústavou zabavovat volební urny, zatímco nás před cizími obušky budou hrdinně bránit naši hasiči. V Katalánsku jde o víc, než jen o Katalánce. 

Ivan Hoffman: EU už dlouho není mírovým projektem, nýbrž projektem byznysovým - Foto: Šárka Ševčíková

Ivan Hoffman: EU už dlouho není mírovým projektem, nýbrž projektem byznysovýmFoto: Šárka Ševčíková

Reálně hrozí, že Brusel bude držet s militantním Madridem proti proevropským Kataláncům. Je to proto, že EU už dlouho není mírovým projektem, nýbrž projektem byznysovým. 

Ideálem nadnárodních korporací, kterým jdou politické elity na ruku, není svobodný jedinec, nýbrž snadno ovladatelný unifikovaný konzument. Katalánci chtějí být v Evropě národem ve chvíli, kdy EU o národy nestojí, považuje národní státy za překonané, za brzdu globalizace. 

Zatímco Španělé v Kataláncích vidí separatisty, my jsme u přímých přenosů agentury Reuters z Barcelony mohli v neděli být účastníky vzrušujícího svátku demokracie. Stačilo se dívat do tváří lidem, kteří přicházeli k volebním urnám, aby člověku došlo, že nadějí Evropy není Madrid ani Brusel, ale Barcelona. 

Autor:  Ivan Hoffman  (iho)
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace