Ivan Hoffman: Kdo s kým poobědvá v Lánech, rozhodují voliči

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou se na zámku v Lánech setkal s premiérem Andrejem Babišem a jeho manželkou Monikou při příležitosti tradičního novoročního oběda - Foto:  ČTK, Roman Vondrouš

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou se na zámku v Lánech setkal s premiérem Andrejem Babišem a jeho manželkou Monikou při příležitosti tradičního novoročního obědaFoto:  ČTK, Roman Vondrouš

Novoroční obědy, na které prezidenti zvou premiéry, jsou spíše společenskou, než politickou událostí. Díky tomu nezřídka společně stolovali ústavní činitelé, kteří si lidsky či politicky nebyli blízcí, ale díky dobré kuchyni a respektu k tradici se snesli.

Namátkou vzpomeňme obědy Václava Havla s Václavem Klausem, Václava Klause s Mirkem Topolánkem anebo Miloše Zemana s Bohuslavem Sobotkou.  

I letošní oběd Miloše Zemana s Andrejem Babišem dopadl dobře. Hovořilo se prý hlavně o rodinách, a když o politice, tak s humorem. Host Babiš dal třeba před novináři k lepšímu, že se prezident chystá vybídnout sněmovnu, aby jeho vládě vyslovila nedůvěru.  

Andrej Babiš se netají tím, že mu není blízký Zemanův politický styl - Foto:  ČTK, Roman Vondrouš

Andrej Babiš se netají tím, že mu není blízký Zemanův politický stylFoto:  ČTK, Roman Vondrouš

Takový vtip samozřejmě neocení každý. Pro občany, kteří k současnému prezidentovi a současnému premiérovi chovají nepřekonatelný odpor, je těžko představitelné, že by mohlo být cokoli vtipného na konverzaci „populisty“ s „oligarchou“. Navíc, když jsou tito dva v médiích setrvale líčeni jako nerozlučný tandem spiklenců, chystající republice nějakou katastrofu a ostudu. 

U svíčkové s knedlíkem 

Ve skutečnosti bude vztah Miloše Zemana a Andreje Babiše ryze pragmatický. Názorově ani povahově si nejsou blízcí. Jeden druhého si nevybrali. Jsou to občané, kteří zvolili Babišovi Zemana prezidentem a pak Zemanovi Babiše premiérem. 

Vztah mezi tradičním politikem a byznysmenem, který se dal na politiku, neurčuje jakási chemie, nýbrž systém parlamentní demokracie, ve kterém o sebe ústavní činitelé zakopávají na každém kroku, aby si žádný z nich nemohl dělat, co sám uzná za vhodné. 

Miloš Zeman má řadu výhrad k Babišovým ekonomickým a zahraničně politickým názorům a Andrej Babiš se netají tím, že mu není blízký Zemanův politický styl. Svědčí o tom jeho poznámka, že oba rozdělují společnost, ale zatímco Babiše to mrzí, Zeman si v tom podle Babiše libuje. 

Ivan Hoffman: Zeman s Babišem mají společné nepřátele a podobné stoupence - Foto: Šárka Ševčíková

Ivan Hoffman: Zeman s Babišem mají společné nepřátele a podobné stoupenceFoto: Šárka Ševčíková

Všeobecně sdílený dojem, že Zeman s Babišem jsou političtí spojenci vzniká především proto, že mají společné nepřátele, a podobné stoupence. K jedněm i druhým ovšem přišli z jiných důvodů. Miloš Zeman vděčí za politický mandát tomu, že se téměř 30 let pohybuje ve vysoké politice, zatímco Babiš profituje v politice z toho, že se v minulosti s politikou a s politiky napřímo nezapletl. 

To zásadní, co platí ohledně novoročního oběda prezidenta s premiérem je, že kdo s kým poobědvá v Lánech, rozhodují voliči. Dosud se nestalo, že bychom zvolili naprosto nekompatibilní strávníky, kteří by u svíčkové s karlovarským knedlíkem na sebe byli hrubí. 

Autor je komentátor Deníku. 

Autor:  Ivan Hoffman  (iho)
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace