Ivan Hoffman: Prezidentské drama

Potvrdila se prognóza, že Miloš Zeman je favoritem prvního kola, píše Ivan Hoffman - Foto:  ČTK, Michal Kamaryt

Potvrdila se prognóza, že Miloš Zeman je favoritem prvního kola, píše Ivan HoffmanFoto:  ČTK, Michal Kamaryt

Volba prezidenta nabízí drama. Potvrdila se prognóza, že Miloš Zeman je favoritem prvního kola. Ve druhém to neplatí. Otázka zní, zda je o vítězství jeho vyzývatele Drahoše rozhodnuto už nyní (přičtou-li se k jeho výsledku procenta dalších Zemanových soupeřů, pak není co řešit), nebo zda se o vítězi rozhodne v následujících dvou týdnech ve volebním boji.

Ve srovnání s první přímou volbou prezidenta před pěti lety má Zeman jiného soupeře a volí se v jiné atmosféře. Zeman minule profitoval z toho, že značná část veřejnosti byla alergická na Karla Schwarzenberga. Tentokrát Jiří Drahoš profituje z toho, že značná část veřejnosti je alergická na Miloše Zemana. 

Pokud jde o atmosféru, volbu ovlivní témata migrace, obavy z islámu, vztahu k Bruselu. Velmi zjednodušeně půjde ve druhém kole o to, zda mezi voliči převáží znechucení Zemanem anebo strach z toho, že zemi zaplaví Bruselem vnucení migranti. Buďto převáží názor, že prezident nemá vyčnívat a má se držet při zdi, nebo naopak názor, že ho má být slyšet a má umět bouchnout do stolu. 

Komentátor Ivan Hoffman - Foto: Šárka Ševčíková

Komentátor Ivan HoffmanFoto: Šárka Ševčíková

Příští dva týdny ukážou, v jaké je Miloš Zeman kondici, zda se mu podaří přesvědčit voliče, že má co nabídnout a že je stále k užitku. Především se ale uvidí, jak silná je ve společnosti touha po změně, tedy zda veřejnost neomrzeli silní prezidenti. Silným kandidátem je Jiří Drahoš proto, že vzbuzuje naději, že by mohl být slabým prezidentem: korektním, zdvořilým, slušným, nenápadným. Prezidentem, na kterém není co kritizovat. 

Pokud jde o rozdělení společnosti, volbou prezidenta nepomine. Vyhraje-li ale Jiří Drahoš, bude to rozdělení méně patrné, neboť stoupenci Miloše Zemana jsou méně slyšet než jeho odpůrci a Jiří Drahoš je typem rozvážného, opatrného „slušňáka“, který nevzbuzuje emoce, natož averzi. 

To nejdůležitější na probíhající volbě prezidenta ale je, že nemůže dopadnout špatně, neboť si prezidenta volíme my, občané, osobně. 

Autor je komentátor Deníku. 

Autor:  Ivan Hoffman  (iho)
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace