Ivan Hoffman: Rozzlobená kancléřka a budoucnost Evropy

Angela Merkelová chce věc řešit na říjnovém summitu unie - Foto:  ČTK/AP, Kay Nietfeld

Angela Merkelová chce věc řešit na říjnovém summitu unieFoto:  ČTK/AP, Kay Nietfeld

Je možné, že se Angela Merkelová zlobí na Viktora Orbána předvolebně, ale klidně je možné, že se zlobí doopravdy. V takovém případě u sporu o kvóty na přerozdělování migrantů nepůjde pouze o to, kdo má pravdu, kdo je citlivý, kdo necitelný anebo kdo je nesolidární a kdo naivní.

Důležitější bude otázka, jak dalece může celý spor eskalovat a zda na jeho konci můžeme být svědky vyloučení či vystoupení Maďarska z Evropské unie. 

Viktor Orbán reagoval na verdikt Soudního dvora Evropské unie, který zamítl stížnost Maďarska a Slovenska na migrační kvóty slovy, že Maďarsko bere výrok soudu na vědomí, ale nevidí důvod pro změnu politiky své země vůči uprchlíkům. 

Podle Viktora Orbána Maďarsko bere výrok soudu na vědomí, ale nevidí důvod pro změnu politiky své země vůči uprchlíkům - Foto:  European People's Party, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Podle Viktora Orbána Maďarsko bere výrok soudu na vědomí, ale nevidí důvod pro změnu politiky své země vůči uprchlíkůmFoto:  European People's Party, flickr.com , CC BY 2.0

Takových zemí je - jak známo - víc. Angela Merkelová v tom spatřuje nepřijatelné ignorování evropského soudu a věc chce řešit na říjnovém summitu unie. 

Integrace podle Bruselu 

Výrok Soudního dvora Evropské unie dost dobře ignorovat nelze. Konstatováním, že „rozhodnutí nemuselo být přijato jednomyslně, mohlo být učiněno nelegislativním postupem a nebylo tak nutné zapojení národních parlamentů, ani veřejné hlasování v Radě EU“ soud fakticky řekl, že EU může členskému státu něco rozkázat. 

Tím je ovšem zpochybněna deklarovaná svrchovanost národních států a také idea, že EU má naslouchat svým členům, nikoli naopak. 

Evropské instituce respektive politici a úředníci, kteří v nich a pro ně pracují, si ideální budoucnost EU představují tak, že se v ní národní státy prakticky rozpustí a národním reprezentacím že zůstane pouze jakási kulturní, symbolická funkce.  

Ivan Hoffman: Evropa má určitě budoucnost. Stále aktuálnější je ale otázka, zda budoucností Evropy je Brusel - Foto: Šárka Ševčíková

Ivan Hoffman: Evropa má určitě budoucnost. Stále aktuálnější je ale otázka, zda budoucností Evropy je BruselFoto: Šárka Ševčíková

Taková představa dokonale integrovaného kontinentu ovšem naráží na skutečnost, že jednotlivé evropské země a regiony mají odlišné podmínky, potřeby, ale také odlišné představy a priority. Poptávka po unifikaci navíc u občanů Evropy chybí a její vnucování naráží na přirozený odpor. 

Pro integraci lze určitě najít mnoho racionálních, především ekonomických argumentů, ale ty nic nezmění na tom, že integrace podle Bruselu není sexy. EU má smysl pouze jako společenství svobodných, rovnoprávných členů, pro které je prioritou mírové soužití.  

Na čemkoli se jednomyslně shodnou nad to, jde pouze o bonus, nikoli nezbytnost. Evropa má určitě budoucnost. Stále aktuálnější je ale otázka, zda budoucností Evropy je Brusel. 

Autor:  Ivan Hoffman  (iho)
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace