Ivan Hoffman: Smutná mapa

Exekuci má u nás každý jedenáctý člověk - Foto:  Český rozhlas

Exekuci má u nás každý jedenáctý člověkFoto:  Český rozhlas

Český statistický úřad nás zkraje týdne potěšil zprávou, že veřejné finance loni skončily poprvé v historii v přebytku. Výdaje státu byly o 29 miliard nižší, než příjmy.

Poté, co se polepšil stát, který dosud rok co rok dělal dluhy, by to ještě chtělo, aby prozřeli také občané. Ti dluží téměř půl druhého bilionu korun a kromě toho, že roste jejich zadlužení, také přibývá těch, kteří nesvedou své dluhy splácet.  

Svědectvím o dramatické situaci je včera zveřejněná mapa exekucí. Jde o skutečně smutnou mapu, ze které je patrné, kolik občanů starších 15 let se v tom kterém kraji nachází v dluhové pasti. Exekuci má u nás každý jedenáctý člověk, přitom mnozí mají exekucí několik. 

Nejhorší situace je v Ústeckém kraji a v Karlovarském kraji, kde exekucí trpí 16 lidí ze sta. Pokud exekutorská komora loni spočítala, že u nás 834 tisíc lidí mělo přes 4,5 milionu exekucí, je legitimní se ptát, jestli ještě může jít o osobní selhání jednotlivců. Nemělo by se mluvit o systémovém selhání státu? 

Podíl osob v exekuci - Foto:  www.mapaexekuci.cz

Výnosné podnikání 

Život na dluh stát nejenže nereguluje, ale přímo ho podporuje. Vzít si půjčku, úvěr, hypotéku od bankovní či nebankovní finanční společnosti není pouze snadné. Je to samozřejmé. 

Život na dluh stát nejenže nereguluje, ale přímo ho podporuje - Foto: Šárka Ševčíková

Život na dluh stát nejenže nereguluje, ale přímo ho podporujeFoto: Šárka Ševčíková

To ovšem neplatí pro schopnost splácet. Ta je nesamozřejmá, jak to je patrné z množství lidí, kteří špatně odhadnou své budoucí příjmy a octnou se v platební neschopnosti. 

To, co je pro dlužníka, neschopného splácet, lidskou tragédií, bývá pro věřitele zlatý důl. Žít na dluh je vždy dražší, než žít z výdělku či z úspor, a pro věřitele, který normálně inkasuje úroky, představují pokuty a exekuce od neplatiče vítaný bonus.  

Na lidském neštěstí se přitom nevydělává v rozporu se zákony, nýbrž v souladu s nimi. Zadlužit a oškubat člověka je výnosné podnikání, nad kterým stát neznámo proč drží ochrannou ruku. 

Věřitelé, kterým se v minulosti, kdy půjčovat peníze na úrok platilo za nemravnost, říkalo lichváři, představují pro společnost hrozbu, kterou nově přehledně demonstruje mapa exekucí. 

Mapa exekucí - Foto:  www.mapaexekuci.cz

Autor:  Ivan Hoffman  (iho)
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ivan Hoffman: Ostře sledovaný prezident

  V současné slovenské politické krizi se jejím nejsledovanějším aktérem stává prezident Andrej Kiska. Média si kladou otázku, co je schopen ve své funkci proti zkorumpované vládě a zlým politikům v zájmu občanské společnosti...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ondřej Konrád: David Rath versus důkazy

  „Kdyby existoval trest smrti nebo trest doživotní práce v jáchymovských dolech, tak mi ho státní zástupce také navrhne,“ prohlásil v úterý David Rath poté, co zazněla závěrečná řeč Petra Jiráta v dalším kole vleklého...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Petr Šabata: Prezident Kiska se zachoval jinak než Miloš Zeman

  Prezident Andrej Kiska kráčí po laně napjatém nad slovenskou politickou scénou jistě a elegantně. Odmítl sice sestavu nové vlády, kterou mu přinesl pověřený premiér Peter Pellegrini, ale přitom nevyhlásil válku parlamentu,...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace