Ivan Štern: Polsko proti Evropě

Ivan Štern: Výhru strany Právo a spravedlnost by bylo možné charakterizovat heslem: „Dost bylo poručníkování!“ - Foto: Vendula Kosíková

Ivan Štern: Výhru strany Právo a spravedlnost by bylo možné charakterizovat heslem: „Dost bylo poručníkování!“Foto: Vendula Kosíková

Podle nedávného průzkumu sociologů z Varšavské univerzity voliči vládnoucí strany Právo a spravedlnost ji trvale podporují ze zcela jiných důvodů, než se obecně komentátoři domnívají.

Důvody, jež jsou obvykle uváděny, a já je obvykle používám rovněž, sice svým obsahem napomáhají popularitě strany, ale jen nepřímo. Samy o sobě by sotva stačily k udržení tak vysokých preferencí, jakými se strana Jaroslawa Kaczyńského může opakovaně pochlubit. 

Zjištěné důvody navíc podle mého soudu nemusí nutně platit jen pro Polsko a mohou současně vysvětlit i některé postoje české veřejnosti. Už jen proto, že se obě společnosti potýkají již celé čtvrtstoletí s postkomunistickými recidivami, majícími neblahý vliv na stav a úroveň zdejších demokracií. 

Varšavští sociologové se vydali zkoumat oblasti, kde strana Právo a spravedlnost soustavně získává nadprůměrnou podporu, tedy na severovýchod Polska, do Mazur. Vytvořili si zde z vybraných respondentů jakési virtuální městečko, vyznačující se charakteristickými znaky průměrného polského města, v němž Kaczyńského strana pravidelně boduje. 

Podle průzkumu sociologů z Varšavské univerzity voliči vládnoucí strany Právo a spravedlnost ji podporují ze zcela jiných důvodů, než se komentátoři domnívají - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Elekes Andor

Podle průzkumu sociologů z Varšavské univerzity voliči vládnoucí strany Právo a spravedlnost ji podporují ze zcela jiných důvodů, než se komentátoři domnívajíFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Elekes Andor

Už první zjištění bylo překvapující. Veskrze nejde o lidi trpící frustrací. Netrpí tím, že v zásadě patří mezi ty, kteří na transformaci nevydělali, že jsou jakýmisi druhořadými Poláky a poztráceli tak zcela pocit spokojenosti s vlastním životem. Nacházejí se mezi nimi mnozí, kteří velmi slušně vydělávají, do budoucnosti hledí s důvěrou v sebe, ale jsou tu i méně majetní a o poznání kritičtější k situaci, v níž se nalezli. 

Zpátky do Evropy! 

Stručně řečeno, nejde o systematické kritiky poměrů v Polsku, jak se poskládaly v posledním čtvrtstoletí, i když jistou míru kritiky vyslovují. Co jim ale vadí? 

Především je unavuje, jak je dnešní kritici vlády mají plná ústa demokracie a neustále společnost peskují a straší hrozbou zavádění diktaturou, fašismu. Přitom i oni se považují za přesvědčené stoupence demokracie. Jen si stojí za názorem: pokud Kaczyńského strana vyhrála volby, má plné právo pokusit splnit své volební sliby. 

Dál jim po celá minulá léta vadilo, že byli a jsou považováni dosavadními politickými elitami za okrajovou součást společnosti, že jsou předmětem špatně skrývaného opovržení, až toho prostě začali mít plné zuby a svůj hlas dali straně, která si vzala na mušku právě tyto jim odcizující se elity a navracela jim tak upírané sebevědomí. 

Pokud Kaczyńského strana vyhrála volby, má plné právo pokusit splnit své volební sliby - Foto: Piotr Drabik, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Pokud Kaczyńského strana vyhrála volby, má plné právo pokusit splnit své volební slibyFoto: Piotr Drabik, flickr.com , CC BY 2.0

Obecně uváděné důvody, měsíční pětisetzlotý příspěvek na děti s cílem umenšit nouzi v rodinách nejvíce potřebných, úsilí dosáhnout stavu dostupného nájemného bydlení pro všechny sociální vrstvy, snížení hranice odchodu starobního důchodu, sice jsou voliči strany Právo a spravedlnost vnímány jako něco, co je správné, co už dávno mělo nastat, avšak rozhodně nejsou příčinou setrvalé podpory Kaczyńského strany. 

Stručně řečeno: výhru této strany by bylo možné charakterizovat heslem: „Dost bylo poručníkování!“ A kde je souvislost s námi? Zhruba 80 procent Čechů se dívá na Evropskou unii skrz prsty, aniž k tomu mají skutečný důvod. A přece mají. 

Co zpočátku znělo sympaticky a bylo náplní hesla „Zpátky do Evropy!“ po nějakém čase muselo zhořknout už jen proto, že Evropou se oháněl kdekdo. V tom kladném i záporném smyslu. Evropy tak lidi začali mít plné zuby. 

Autor:  Ivan Štern
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace