Ivan Štern: Tragická nehoda polského prezidenta a Donald Tusk

Ivan Štern - Foto: Vendula Kosíková

Ivan ŠternFoto: Vendula Kosíková

Vlastně je to lidsky pochopitelné, že se Jaroslaw Kaczyński nesmířil s tím, že jeho bratr Lech, polský prezident zahynul nešťastnou náhodou, banálně, díky momentálnímu selhání člověka anebo stroje, když se s celou delegací čítající na palubě vládního letadla 95 vysoce postavených Poláků, zřítil do lesa poblíž Smolenska, na cestě do Katyně uctít památku polských důstojníků, v roce 1940 sovětským režimem zavražděných.

Nehoda nota bene na cestě do Katyně přece nemohla být banální nehodou. Šlo o Katyň, krystalickou esenci zločinných zvěrstev komunismu tak, jak ji, a ne neprávem, vnímal nejen tragicky zahynulý Lech Kaczyński, ale i jeho bratr Jaroslaw. 

To, že se tehdy vláda Občanské platformy, vedená Donaldem Tuskem spokojila s vysvětlením nehody jednoduše jako nehody, způsobené špatným počasím v okolí Smolenska a celou tragickou záležitost takto uzavřela, neskousl Jaroslaw, osiřelé dvojče a s ním celá jeho strana Právo a spravedlnost, nacházející se tehdy v opozici. 

Zacílení cesty vládního letadla, nakonec zřítivšího se, jednoznačně podle Jaroslawa Kaczyńského svědčí o tom, že se za tragédií skrývá něco hlubšího. Temný záměr spřáhnout se s Rusy, ne-li s nimi se spiknout. Tak, sotva strana Právo a spravedlnost drtivě vyhrála poslední volby a ujala se vlády, obnovila vyšetřování smolenské tragédie. 

Prezident nebyl v rakvi sám 

I když sám Jaroslaw Kaczyński, předseda vládnoucí strany, jinak ale, jak zdůrazňuje, prostý poslanec, není natolik naivní, aby si myslel, že se díky obnovenému vyšetřování polským úřadům podaří někoho chytnout přímo za ruku a dokázat, že to byl on, nejlépe tehdejší ministerský předseda, dnes nominální hlava Evropské unie Donald Tusk, kdo záměrně strhl let letadla natolik, že se rozbilo na tisíce kousků o vzrostlé stromy smolenského lesa. 

Polský prezident Lech Kaczyński s manželkou Marií. Oba při pádu vládního letadla zemřeli - Foto: Tomáš Adamec

Polský prezident Lech Kaczyński s manželkou Marií. Oba při pádu vládního letadla zemřeliFoto: Tomáš Adamec

Obnovené vyšetřování začalo exhumací ostatků nešťastných obětí tragédie. Na nic, co by nasvědčovalo a potvrzovalo teorii o spiknutí, se nepřišlo. Odhalilo však chaos v ukládání ostatků do rakví. 

Ve snaze tento nepořádek ututlat měla vláda údajně zakázat je před pohřbem příbuzným otevřít, aby se naposledy alespoň pohledem se svými blízkými rozloučili. Tusk to odmítá jako naprostou smyšlenku. Nepopře však, že ostatky byly do rakví poskládány halabala. Dokonce sám nebohý prezident, jak ukázaly testy DNA, měl v rakvi podnájemníka. Vrcholem byla ale rakev, již pod jedním jménem společně sdílelo osm rozdílných lidských ostatků. 

Tusk u výslechu 

Kdybych byl podobně jako bratr prezidenta Jaroslaw maličko paranoidní, rovněž bych si možná myslel, že zjištěné skutečnosti svědčí o tom, že Tuskova vláda tlačila na to, aby pitvy, poskládání ostatků do rakví a následné jejich pohřbení měla co nejrychleji za sebou, ber kde ber. Měla co skrývat. Nejsem však paranoidní, mám za to, že tu hlavní roli sehrál polský „balagan“ aneb, jak se správně česky říká, die typische polnische Schlamperei. 

Jaroslaw Kaczyńský pro katolické Radio Maryja uvedl, že prokuratura Donalda Tuska hodlá vyslechnout. A že je to dobře. Tusk vzdor jeho vysokému postavení v Evropě je polský občan jako kterýkoli jiný. A jako kterýkoli jiný Polák, provedl-li cos, bude se zodpovídat. Pak temně dodal, že se má věru čeho obávat.  

Výslech Tuskův na prokuratuře trval osm hodin. Co si celou tu dobu pánové povídali, je zahaleno tajemstvím a zahaleno bude, dokud, jak to u obdobných věcí bývá, celá záležitost nevyšumí do ztracena. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ivan Hoffman: Ostře sledovaný prezident

  V současné slovenské politické krizi se jejím nejsledovanějším aktérem stává prezident Andrej Kiska. Média si kladou otázku, co je schopen ve své funkci proti zkorumpované vládě a zlým politikům v zájmu občanské společnosti...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ondřej Konrád: David Rath versus důkazy

  „Kdyby existoval trest smrti nebo trest doživotní práce v jáchymovských dolech, tak mi ho státní zástupce také navrhne,“ prohlásil v úterý David Rath poté, co zazněla závěrečná řeč Petra Jiráta v dalším kole vleklého...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Petr Šabata: Prezident Kiska se zachoval jinak než Miloš Zeman

  Prezident Andrej Kiska kráčí po laně napjatém nad slovenskou politickou scénou jistě a elegantně. Odmítl sice sestavu nové vlády, kterou mu přinesl pověřený premiér Peter Pellegrini, ale přitom nevyhlásil válku parlamentu,...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace