Jan Bednář: Horká linka mezi Severní a Jižní Koreou je obnovena

Olympijské hry se uskuteční už v únoru letošního roku v Jižní Koreji - Foto:  ČTK/AP, Ahn Young-joon

Olympijské hry se uskuteční už v únoru letošního roku v Jižní KorejiFoto:  ČTK/AP, Ahn Young-joon

Napětí mezi Severní a Jižní Koreou vstoupilo ve středu 3. ledna o půl páté ráno našeho času do nové, o trochu méně nebezpečné fáze, než jaká zde byla dosud.

Na pokyn severokorejského vůdce Kim Čong-una bylo po téměř dvou letech obnoveno telefonické spojení mezi nejvyššími představiteli a vládami obou zemí, tak zvaná „horká linka“, která má sloužit k jejich vzájemné komunikaci. Důvod tohoto kroku je až překvapivě jednoduchý.  

Severokorejskému diktátorovi se zalíbila myšlenka účasti severokorejských sportovců na zimních olympijských hrách, které se uskuteční už v únoru letošního roku v Jižní Koreji. Vyslovil se pro účast na olympiádě ve svém novoročním projevu a Jižní Korea na to hned vstřícně reagovala a nabídla Severní Koreji o tom jednání. 

Telefonické spojení mezi Severní a Jižní Koreou může být využito i k jakémukoli jinému rozhovoru - Foto:  ČTK/AP

Ačkoli zatím nic dohodnuto nebylo, je v této chvíli pravděpodobné, že severokorejští sportovci se skutečně zimní olympiády zúčastní a hovoří se dokonce o tom, že by mohli soutěžit pod jednou vlajkou a ve stejném týmu s Jižní Koreou.  

To by byl jistě velmi významný symbolický pokrok ve vztazích mezi oběma zeměmi, které žijí už desetiletí v obrovském napětí a vzájemné téměř absolutní izolaci. 

Konflík větší a silnější. A funguje 

Na pokyn severokorejského vůdce Kima Čong-una bylo po téměř dvou letech obnoveno telefonické spojení mezi nejvyššími představiteli a vládami obou zemí - Foto:  ČTK/AP, Ahn Young-joon

Na pokyn severokorejského vůdce Kima Čong-una bylo po téměř dvou letech obnoveno telefonické spojení mezi nejvyššími představiteli a vládami obou zemíFoto:  ČTK/AP, Ahn Young-joon

Sportovci obou zemí už spolu v minulosti spolupracovali, ale například letní olympiádu v Jižní Koreji roku 1988 Severní Korea bojkotovala. A obě země nikdy mezi sebou neuzavřely mírovou dohodu. 

Telefonické spojení mezi Severní a Jižní Koreou nebude samozřejmě sloužit jen k jednání o účasti severokorejských sportovců na olympijských hrách, ale může být využito i k jakémukoli jinému rozhovoru, což je v současné napjaté situaci na Dálném východě nepochybně veliký pokrok směrem k uklidnění rostoucích obav z jaderné války. 

Na druhé straně bychom ale neměli podléhat dojmu, že se tamní vývoj nějak zásadně mění. Severokorejský režim zůstává tím, čím byl, nejobskurnějšíkomunistickou totalitní diktaturou světa a jeho vůdce zůstává stejně nevyzpytatelný jako doposud.  

Jan Bednář: K žádnému usmíření zatím určitě nedochází - Foto: Khalil Baalbaki

Jan Bednář: K žádnému usmíření zatím určitě nedocházíFoto: Khalil Baalbaki

Ani ve svém novoročním projevu se nevzdal další výroby jaderných zbraní a agresivní rétoriky vůči okolnímu světu a Spojeným státům americkým. Podotkl například, že má na svém stole neustále tak zvaný jaderný knoflík, kterým může kdykoli odstartovat atomovou válku. 

A je příznačné, že na to mu odpověděl americký prezident Donald Trump, že on má na svém stole ten „knoflík větší a silnější“ a že ten jeho funguje. Takže k žádnému usmíření zatím určitě nedochází. 

Autor:  Jan Bednář
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace