Jan Bednář: Trump odvolal ministra zahraničí Tillersona

Americký prezident náhle odvolal z vlády ministra zahraničí Rexe Tillersona - Foto:  ČTK/AP, Carolyn Kaster

Americký prezident náhle odvolal z vlády ministra zahraničí Rexe TillersonaFoto:  ČTK/AP, Carolyn Kaster

Už jsme si zvykli na zvláštní chování současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který často budí pozornost svými radikálními výroky a nečekaným rozhodováním.

Liší se tím výrazně od většiny příslušníků americké politické „elity“ a možná právě proto uspěl před rokem a půl v prezidentských volbách, když svým radikalismem a extremismem dokázal oslovit tzv. průměrné Američany. Jeho rétorika byla přitažlivá hluboce nespokojené „dolní polovině“ americké společnosti, která si přála změnu. 

Od počátku svého působení v Bílém domě ale budí Donald Trump také velké rozpaky svým – řekněme – nediplomatickým jednáním. Tedy pravým opakem toho, co musí dělat šéf diplomacie, kterým je v USA jako v každé demokraticky zvolené vládě ministr zahraničí. 

Od šéfa diplomacie se očekává, že se bude vyjadřovat opatrně a promyšleně a že nebude popuzovat anebo zbytečně provokovat své partnery k unáhleným činům a rozhodnutím.  

Do funkce amerického ministra zahraničí nyní nastoupí Mike Pompeo, dosavadní šéf CIA - Foto:  ČTK/AP, Jacquelyn Martin

Do funkce amerického ministra zahraničí nyní nastoupí Mike Pompeo, dosavadní šéf CIAFoto:  ČTK/AP, Jacquelyn Martin

Jestliže americký prezident Donald Trump vystupuje občas v zahraniční politice jako pověstný „slon v porcelánu“, který neustále vyvolává spory, jeho ministr zahraničí musel naopak všechny zbytečné spory urovnávat a zahlazovat vzniklá nedorozumění. 

Odvede skvělou práci 

Zdálo se, že zrovna Rex Tillerson má k takové funkci vlohy. Jako bývalý šéf exekutivy obrovské olejářské společnosti měl hodně zkušeností s vyjednáváním na mezinárodní úrovni. Dovedl brát ohled na odlišné ekonomické zájmy svých partnerů a hledat kompromis v jednání. 

A koneckonců takové rozložení úloh mezi prezidentem a ministrem zahraničí nemusí být v politice na škodu a zdálo by se, že může dobře fungovat. 

Až teprve teď se ale potvrzuje podezření, které se proslýchalo už delší dobu, že Donald Trump opravdu nebyl se svým ministrem zahraničí spokojený a že mu vadila opatrná vyjádření Rexe Tillersona v zahraničně politických otázkách. 

Jan Bednář: Od počátku svého působení v Bílém domě budí Donald Trump velké rozpaky svým – řekněme – nediplomatickým jednáním - Foto: Khalil Baalbaki

Jan Bednář: Od počátku svého působení v Bílém domě budí Donald Trump velké rozpaky svým – řekněme – nediplomatickým jednánímFoto: Khalil Baalbaki

Americký deník New York Times, který se často vyjadřuje kriticky k Donaldu Trumpovi, tvrdí, že Tillerson Trumpa v poslední době iritoval i tím, co neříkal, různými svými posuňky a výrazy v obličeji, například koulením očí. 

Tillerson byl údajně pohoršen tím, jak málo Trump rozumí zahraniční politice a nenechával si to jen pro sebe. Ostatně o jeho odvolání se spekulovalo už loni na podzim. 

Do funkce amerického ministra zahraničí nyní nastoupí Mike Pompeo, dosavadní šéf CIA, o němž Trump říká, že „odvede skvělou práci“. No uvidíme. 

Autor:  Jan Bednář
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace