Jan Fingerland: Miloš Zeman, čestný Žid a bojovník za pravdu

Jan Fingerland: Je dost důvodů se domnívat, že Zemanovy výroky o Židech nebo Izraeli jsou tak trochu vykalkulované - Foto:  ČTK, Roman Vondrouš

Jan Fingerland: Je dost důvodů se domnívat, že Zemanovy výroky o Židech nebo Izraeli jsou tak trochu vykalkulovanéFoto:  ČTK, Roman Vondrouš

Miloš Zeman v následujících hodinách prožije hned dvakrát příslovečných patnáct minut slávy. Promluví na zahájení Valného shromáždění a dostane ocenění od jedné americké židovské organizace. A pro přítomné publikum bude neoddiskutovatelným kladným hrdinou.

Český prezident dostane cenu nazvanou Warrior of Truth, „bojovník za pravdu“, což může pro domácího čtenáře či posluchače znít trochu ironicky. Vždyť Miloš Zeman vstoupil do české politiky v listopadu 1989 projevem na Letné, který obsahoval rovnou celou sérii vymyšlených údajů. Od té doby jsme měli opravdu hodně příležitostí se ujistit, že se jeho pružný postoj vůči faktům zas tolik nezměnil. 

Židovská perspektiva 

Zkusme se však vžít do postoje americké židovské organizace. Jak českého prezidenta vnímají? Jako řada dalších amerických Židů. Pamatují si, že předloni se na konferenci pořádané proizraelskou organizací AIPAC symbolicky – a poněkud bombasticky – prohlásil za Žida, prý na znamení solidarity s židovskými oběťmi terorismu. Podobně si občas v Izraeli pamatují, že kritizoval Jásira Arafata za terorismus v době, kdy to ještě nebylo v módě, ačkoli už kdekdo dobře věděl o Arafatově druhé tváři. 

Miloš Zeman dostane ocenění od americké židovské organizace - Foto: Andrea Zahradníková

Miloš Zeman dostane ocenění od americké židovské organizaceFoto: Andrea Zahradníková

Také si jej vybavují jako politika, který byl opakovaně ochoten označit Izrael za oběť nesmyslné ideologicky motivované nenávisti, a to i v době izraelských válek s Hamásem, kdy se od Izraele kde kdo odtahoval. A byl dříve než někteří jiní označit nahlas islámský radikalismus za islámský radikalismus. 

Vnímají také, že v západní Evropě roste antisemitismus, ať v komunitě muslimských přistěhovalců nebo v řadách levicových aktivistů, kteří jsou zároveň ochotni pochodovat na „mírových“ demonstracích po boku příznivců Hamásu. Vidí také Zemana coby „východoevropského“ politika, který se na rozdíl od některých polských nebo maďarských kolegů nevozí na vyvolávání určitého druhu nacionalismu. 

Ten druhý Zeman 

A Zeman si skutečně nikdy nezahrával s antisemitismem a asi je mu takový postoj osobně cizí. Zároveň je ale dobré dodat několik věcí. Zaprvé, tento postoj je v české politice standard, antisemitismus se u nás nepěstuje, stejně jako onen chorobný druh antiizraelské zášti známý třeba ze Skandinávie. Nevíme ale, zda by takovou kartu Zeman nevytáhl, kdyby se mu to vyplatilo, tak jako kdysi kritizoval nenávist k Němcům a pak sám protiněmeckou kartu vytáhl v prezidentské kampani. 

Za druhé, je dost důvodů se domnívat, že Zemanovy výroky o Židech nebo Izraeli jsou tak trochu vykalkulované. Zemanův Izrael je spíše fiktivní země, pomůcka, díky které se cítí být důležitým světovým hráčem. Slouží mu také k pronášení siláckých výroků o nevyjednávání s terorismem nebo o islámu. Což je něco, co by pravděpodobně ani v Izraeli, ani v americké židovské nadaci Gershona Jacobsona zas tolik neocenili. 

Američtí hostitelé by asi nebyli nadšeni způsobem, s jakým se vloni zacházelo s Jiřím Bradym - Foto: Filip Jandourek

Američtí hostitelé by asi nebyli nadšeni způsobem, s jakým se vloni zacházelo s Jiřím BradymFoto: Filip Jandourek

Cena i pro ostatní? 

Američtí hostitelé asi vůbec moc nevědí o Zemanově politickém cynismu. Asi by nebyli nadšeni způsobem, s jakým se vloni zacházelo s Jiřím Bradym. Podivili by se také nad Zemanovým rozhodnutím nejet na pohřeb Šimona Perese a raději se zúčastnit konference pořádané agentem KGB Jakuninem. Tyto vazby jsou ostatně jedním z důvodů, proč se zatím neuskutečnila schůzka s Trumpem. 

Z hlediska amerických Židů ale tyhle věci asi nejsou tak důležité. Češi si z celé věci mohou vzít to pozitivní. Náš prezident dostane ocenění bojovníka za pravdu a proti rasismu, které si možná nezaslouží, ale on ani ostatní se za tuto cenu nemusí před ostatním světem stydět. Nebo že Česko je v americkém židovském světě vnímáno jako země, v níž se nepěstuje antisemitismus ve vysoké politice ani na ulici a ocenění Zemana je vlastně oceněním pro všechny, dokonce i ty naše neoblíbené české politiky. 

Autor:  Jan Fingerland
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace