Jan Fingerland: Náš člověk do Bílého domu? aneb John Kasich vykročil pravou nohou

John Kasich. Poté, co se v primárkách v New Hampshire umístil druhý za Donaldem Trumpem, začalo se o něm mluvit jinak - Foto:  ČTK/AP, Charles Krupa

John Kasich. Poté, co se v primárkách v New Hampshire umístil druhý za Donaldem Trumpem, začalo se o něm mluvit jinakFoto:  ČTK/AP, Charles Krupa

John Kasich se až do této středy příliš nezviditelnil. Poté, co se v primárkách v New Hampshire umístil druhý, hned za Donaldem Trumpem, a nechal za sebou ostatní velká jména, začalo se o Kasichovi mluvit jinak.

Sami republikáni totiž Trumpovo úspěšné tažení za nominací považují za noční můru pro svou stranu. Čím dál horečněji proto hledají lék na chorobu populismu a demagogie, kterou Trump do primárek vnesl. 

Vzhledem k tomu, že ostatní republikánští kandidáti mají za sebou dostatek voličů, kteří by dohromady Trumpa mohli vyřadit ze hry, sílí tlak na to, aby se umírněné hlasy sjednotily za jedním z nich dříve, než bude pozdě. 

Tímto umírněným kandidátem by mohl být po primárkách v New Hampshire právě John Kasich. A to tím spíše, že ostatní kandidáti, zejména Ted Cruz, také patří na okraj politického spektra. 

Čtěte také: Jan Fingerland: Černí koně na cestě do Bílého domu aneb Co vyplývá z primárek v New Hamphire?

Méně vyhranění politici, jako je Jeb Bush, nyní zrovna nezáří a poté, co odstoupení z primárek ohlásil umírněný kandidát Chris Christie, mohl by právě Kasich získat umírněné voliče a začít na sebe nabalovat další hlasy a s nimi také přízeň sponzorů. 

Vzhledem k tomu, že ostatní republikánští kandidáti mají za sebou dost voličů, kteří by dohromady Trumpa mohli vyřadit, sílí tlak na to, aby se umírněné hlasy sjednotily za jedním z nich - Foto:  ČTK/AP, David Goldman

Vzhledem k tomu, že ostatní republikánští kandidáti mají za sebou dost voličů, kteří by dohromady Trumpa mohli vyřadit, sílí tlak na to, aby se umírněné hlasy sjednotily za jedním z nichFoto:  ČTK/AP, David Goldman

Kdo tedy je John Kasich? Pro nás je zajímavé, že jeho otec pocházel z rodiny českých imigrantů a sám Kasich se označuje za amerického Chorvata a Čecha. Pro Američany je to především úspěšný guvernér státu Ohio a opakovaně zvolený člen Sněmovny reprezentantů. 

Kasich si pěstuje image nadstranického politika, který se opakovaně dokázal postavit republikánské ortodoxii, případně se dohodnout s demokraty. Kdosi ho dokonce nazval „biologickým demokratem“, protože oba Kasichovi rodiče byli přesvědčení přívrženci této strany. 

Podílel se například na vypracování nakonec nepřijatého zákona, který měl zpřístupnit zdravotní péči všem Američanům, i když šlo o více tržně orientovaný plán, než je ten, který prosazoval Barack Obama. Prosazuje také lepší financování škol v chudých okresech svého státu. 

Čtěte také: Co je podstatou Trumpova úspěchu? Cynismus

Kasich do tohoto týdne nevystoupil z řady i proto, že se příliš nesnažil negativně vymezovat vůči ostatním republikánům – s výjimkou Donalda Trumpa, kterého kritizoval za protimuslimské a protiimigrantské výroky. Sám Kasich svůj umírněný přístup považuje za klíč ke svému úspěchu a prezentuje se jako muž s pozitivním přístupem. 

Kasichovo vítězství v New Hamphire je výsledkem velmi promyšlené sázky na maximální úspěch v tomto státu, který by mu pomohl odrazit se k velkému skoku přes hlavy ostatních republikánů - Foto:  ČTK/AP, Jim Cole

Kasichovo vítězství v New Hamphire je výsledkem velmi promyšlené sázky na maximální úspěch v tomto státu, který by mu pomohl odrazit se k velkému skoku přes hlavy ostatních republikánůFoto:  ČTK/AP, Jim Cole

To, co stačilo v ohijské politice, však nemusí stačit v prezidentských volbách. Kasich ostatně už před lety marně usiloval o republikánskou nominaci a vzdal se ještě před hlasováním v Iowě. Ve veřejné debatě se například označil za kompromisního kandidáta, což není politika, která by zapalovala nadšení davů. 

Na druhou stranu je Kasich dobrý komunikátor, který umí působit dojmem chlápka odvedle, aniž by hrál na zbytečně lidovou strunu. Kasich je neobvyklým kandidátem i při pohledu na jeho soukromý život. Je rozvedený a podruhé ženatý, což nemusí vadit u levičáka Sanderse, ale u republikána ano. 

Označuje se za věřícího křesťana vychovaného katolicky, ale tvrdí, že boha nehledá v církvi. Zároveň se hlásí k americké větvi anglikánské církve, což je konzervativní skupina, která se odštěpila od episkopalistů. V otázkách, jako jsou interrupce, zastává konzervativní stanovisko. 

Kasichovo vítězství v New Hamphire je výsledkem velmi promyšlené sázky na maximální úspěch v tomto státu, který by mu pomohl odrazit se k velkému skoku přes hlavy ostatních republikánů. Přinejmenším v tuto chvíli se dá říci, že mu tato kalkulace vyšla. 

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu. 

Autor:  Jan Fingerland
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace