Jan Fingerland: Studená válka na Blízkém východě

Blízkým východem i okolím projela vlna protisaúdských demonstrací, od Libanonu až po Kašmír - Foto:  ČTK/AP, Vahid Salemi

Blízkým východem i okolím projela vlna protisaúdských demonstrací, od Libanonu až po KašmírFoto:  ČTK/AP, Vahid Salemi

Naděje, že počátek kalendářního roku bude znamenat uklidnění situace na Blízkém východě, se nenaplnila. Postarala se o to velkým dílem Saúdská Arábie, která popravila předního šíitského aktivistu.

To co se dělo, se dalo snadno předpokládat. Blízkým východem i okolím projela vlna protisaúdských demonstrací, od Libanonu až po Kašmír. Poprava Nimra al Nimra totiž znamenala zcela zřejmou výzvu sunnitské mocnosti šíitům v celé oblasti. 

Nimr al Nimr byl popraven spolu s desítkami dalších vězňů – většina z nich byli příslušníci radikálních sunnitských organizací, jako je Islámský stát nebo Al Kaida. Nimr byl ovšem šíitský aktivista a nebyl příslušníkem ozbrojené skupiny. Tím, že byl sťat spolu se sunnitskými extremisty, Saúdové jakoby dávali najevo, že byl pro ně Nimr stejný terorista, jako ostatní popravení. 

Šajch Nimr al Nimr byl jedním z vůdců šíitské menšiny v Saúdské Arábii – zhruba každý sedmý obyvatel této ostentativně sunnitské země totiž patří k menšinové větvi islámu. Saúdští šíité ovšem žijí stranou pozornosti médií a také bez ropné dividendy, ačkoli právě na jejich území se zdroj saúdského bohatství těží. 

Čtěte také: Daniel Veselý: Saúdská Arábie hodlá popravit přes 50 lidí v jediný den

Saúdská Arábie se dlouhodobě snaží udržet tamní šíity na uzdě, přičemž represe zesílily v poslední době. Jednak v souvislosti s arabským jarem, které šíitskou komunitu podnítilo k novým požadavkům po svobodě vyznání a lepším zacházení. Ostatně Nimr byl zatčen už v roce 2012. A za druhé v souvislosti s rostoucí snahou Íránu prosazovat se v oblasti blízkého východu jako přední mocnost. 

Poprava Nimra al Nimra znamenala zřejmou výzvu sunnitské mocnosti šíitům v celé oblasti - Foto:  ČTK/AP, Vahid Salemi

Poprava Nimra al Nimra znamenala zřejmou výzvu sunnitské mocnosti šíitům v celé oblastiFoto:  ČTK/AP, Vahid Salemi

Poté, co byl odstraněn Saddám Husajn v Iráku a také nyní poté, co se Íránu podařilo uzavřít dohodu se Západem o svém jaderném programu a uvolnit tak velké finanční i jiné prostředky, zesílil íránský vliv a všichni očekávají, že bude dál sílit. 

Blízkovýchodní státy, které mají na svém území šíitské komunity, pozorují ostražitě jejich činnost a podezřívají je ze součinnosti s Teheránem. Naopak Írán hledí na všechny šíitské komunity jako na své chráněnce, pokud ne rovnou nástroje.  

Saúdsko-íránské napětí má jak povahu soupeření dvou mocností, tak i soutěž dvou náboženských systémů, sunnitského a šíitského. Oba státy spolu vedou hned několik náhradních válek, zejména v Sýrii a Jemenu, ale přetlačují svůj vliv a financují své klienty i v Libanonu, Palestině, Bahrajnu a dalších místech. 

Čtěte také: Jan Fingerland: Blízký východ 2015

Je pravděpodobné, že saúdské úřady si byly plně vědomy toho, co dělají, když šíitského předáka posílaly na smrt. Tato země však nemá velký zájem na udržení dobrch vztahů s Íránem, od kterého nic nepotřebuje. Kromě toho je předním exportérem ropy a nemusí se zodpovídat nikomu, dokonce ani západu, který v poslední době častěji než dříve tuto spojeneckou zemi kritizoval za bídný stav lidských práv. 

Íránský prezident Hasan Rúhání se dostal pod tlak extrémnějších sil u sebe doma za to, že nedokázal Nimra uchránit - Foto: UN Photo,  Rick Bajornas

Íránský prezident Hasan Rúhání se dostal pod tlak extrémnějších sil u sebe doma za to, že nedokázal Nimra uchránitFoto: UN Photo, Rick Bajornas

Kdo jsou poražení v celé záležitosti? Jednak je to íránský prezident Rúhání, který se dostal pod tlak extrémnějších sil u sebe doma za to, že nedokázal Nimra uchránit.  

Za druhé je to šíitská menšina v Saúdské Arábii, protože Rijád dal najevo, že je odhodlán ji raději konfrontovat než s ní uzavřít kompromis. 

A zatřetí Sýrie, protože po Nimrově popravě se chystané jednání o příměří dostává do ošemetné situace – bez dohody Saúdů a Íránců je mír v Sýrii nemožný a jejich vzájemná důvěra je momentálně na dně. 

Autor:  Jan Fingerland
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace