Jan Fingerland: Teflonový prezident se nehne

Nespokojenost s dlouholetým prezidentem Jacobem Zumou dospěla tak daleko, že ho jeho vlastní strana Africký národní kongres vyzvala, ať odstoupí z funkce - Foto:  ČTK/AP, Denis Farrell

Nespokojenost s dlouholetým prezidentem Jacobem Zumou dospěla tak daleko, že ho jeho vlastní strana Africký národní kongres vyzvala, ať odstoupí z funkceFoto:  ČTK/AP, Denis Farrell

Za jiných okolností by Jihoafrická republika žila katastrofální vodohospodářskou situací. Teď ale všechny ostatní problémy odsouvá dosud nevídaná krize politická.

Nespokojenost s dlouholetým prezidentem Jacobem Zumou dospěla tak daleko, že ho jeho vlastní strana Africký národní kongres (ANC) vyzvala, ať odstoupí z funkce. A to přesto, že Zuma je prezidentem už 9 let a jeho mandát by tak jako tak příští rok vypršel. A Zuma také není žádný diktátor, do funkce byl řádně zvolen a nikdo se neobává, že by se pokusil zůstat u moci pomocí nějakého převratu. 

Meze obliby 

Potíže se Zumovým přístupem ale ANC považoval za neúnosné. Pětasedmdesátiletý někdejší bojovník proti apartheidu, který strávil deset let ve vězení a další léta v exilu, proslul v nové éře zejména korupcí. Kvůli podezření z rozsáhlé korupce v obchodu se zbraněmi byl v roce 2005 dokonce odvolán z funkce viceprezidenta.  

Nespokojenost s dlouholetým prezidentem Jacobem Zumou dospěla tak daleko, že ho jeho vlastní strana Africký národní kongres vyzvala, ať odstoupí z funkce - Foto:  ČTK/AP

Když byl o pár let později zvolen prezidentem, stíhání bylo zastaveno. Vloni ovšem soud rozhodl, že Zuma by mohl být opět stíhán. A to tím spíše, že tento politik nebral získání imunity jako šanci pro nový začátek, ale jako příležitost pro rozšíření své dosavadní činnosti.  

Předloni byl uznán vinným kvůli financování rekonstrukce své soukromé rezidence za státní peníze, vloni začala policie vyšetřovat jeho zapojení do korupčních skandálů kolem indické podnikatelské rodiny Guptů, která získávala veřejné zakázky v hodnotě stovek milionů dolarů.  

Zuma proslul také vášní pro ženy, z nichž některé si vzal, s jinými má nemanželské děti a byl vyšetřován i pro podezření ze znásilnění. Zuma si vysloužil přezdívku Teflonový prezident. 

Nedostatečné výsledky 

Nic z toho by nemělo takovou razanci, kdyby se Jižní Africe nevedlo špatně. Od Zumova nástupu do úřadu v roce 2009 státní dluh JAR prudce vzrostl a klesla hodnota randu. Jihoafrickou společnost stále trápí zhruba pětadvacetiprocentní nezaměstnanost. To vedlo k tomu, že přestala fungovat jedna z hlavních Zumových zbraní, a to je obliba u řadových Jihoafričanů, kteří oceňovali jeho údajnou lidovost a přímočarost.  

Nespokojenost s dlouholetým prezidentem Jacobem Zumou dospěla tak daleko, že ho jeho vlastní strana Africký národní kongres vyzvala, ať odstoupí z funkce - Foto:  ČTK/AP, Ben Curtis

Po období – prý suchopárného – prezidenta Thaba Mbekiho s jeho londýnským vzděláním byl příchod prostořekého Jacoba Zumy jistě osvěžující. Teď už ale mají zábavného prezidenta dost nejen obyčejní občané, ale i Africký národní kongres, který ho vyzval k odchodu. Zuma nemá šanci tento spor vyhrát, protože ho parlament, ve kterém má ANC většinu, může kdykoli odvolat. 

Strana už také spořádaně vybrala Zumova nástupce. Prezident se ale rozhodl, že dobrovolně nepůjde a stranickému vedení vzkázal, ať dělá, co chce. Zuma ví, že Africký národní kongres se chce procesu odvolávání vyhnout a možná hraje o čas nebo si vyžádá nějaké ústupky. Sám se prý vyjádří ve středu. 

Suchá politika 

Jan Fingerland: Dosavadní cesta Afrického národního kongresu nebyla úspěšná a neproměnila Jihoafrickou republiku ve stabilní a prosperující stát - Foto: Khalil Baalbaki

Jan Fingerland: Dosavadní cesta Afrického národního kongresu nebyla úspěšná a neproměnila Jihoafrickou republiku ve stabilní a prosperující státFoto: Khalil Baalbaki

Krize kolem problematického prezidenta není obvyklá politická krize, protože příchod nezdrženlivého prezidenta přímo vyplýval ze systému, který se po pádu apartheidu ustavil. A možná je ještě něčím zásadnějším, protože je zřejmé, že dosavadní cesta Afrického národního kongresu nebyla úspěšná a neproměnila Jihoafrickou republiku ve stabilní a prosperující stát.  

Výmluvným symbolem je i situace v oblasti dodávek vody. Například ve čtyřmilionovém Kapském městě je teď voda na příděl a dávky se stále snižují. Začátkem června se dokonce počítá s úplně suchým dnem, z kohoutku nepoteče nic. Na vině je prý neobvyklé sucho, které vyprázdnilo přehrady.  

Někdo by ale také mohl říci, že je to proto, že se stát i radnice nepostarali, aby se proti suchu zabezpečili. Podobné poučení se bude hledat i v otázce volby nejvyššího představitele státu. 

Autor:  Jan Fingerland
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace