Jan Fingerland: Tragédie v Mekce aneb Pokračování války jinými prostředky

Záběry na mrtvé lidi v Mekce, oděné do slavnostních bílých rouch a narovnané na hromady, nezadržitelně obíhají po internetu - Foto:  ČTK/AP

Záběry na mrtvé lidi v Mekce, oděné do slavnostních bílých rouch a narovnané na hromady, nezadržitelně obíhají po internetuFoto:  ČTK/AP

Ty fotografie by saúdská vláda asi nejraději zakázala, ale ve věku mobilních telefonů a sociálních sítí už to nejde. Záběry na mrtvé lidi, oděné do slavnostních bílých rouch a narovnané na hromady, nezadržitelně obíhají po internetu.

Jde o oběti neštěstí, které se odehrálo během rituálu kamenování satana. Už nyní se ví, že mrtvých bylo více než sedm set, což z této nehody dělá jednu z největších tragédií v Mekce v posledních desetiletích. 

Právě Mekka v době hadže, tedy slavnostní pouti, byla opakovaně dějištěm řady nehod, přičemž právě kamenování satana je obzvláště kritickým místem. Na malém prostoru se během krátké doby musí vystřídat až statisíce lidí, což je samo o sobě rizikový faktor. 

Saúdský král Salmán nařídil vyšetřování, i revizi celého způsobu, jakým jsou lidé připouštěni k Džamaratu, kde se symbolické zahánění satana odehrává. Úřady však už ve čtvrtek přišly s tvrzením, že na vině jsou nedisciplinovaní poutníci. 

Čtěte také: Irán vyhlásil válku "mcdonaldovskému imperialismu"

Neštěstí se stalo poté, co prý jedna skupina nečekala, až místo vyklidí jiná, složená ze starších lidí, kteří kráčeli pomaleji. Tak vznikla skrumáž, která vedla k panice a mnoha stům obětem. 

Saúdský přístup kritizoval prezident Hasan Rúhání - Foto:  Mojtaba Salimi,  CC BY-SA 3.0

Saúdský přístup kritizoval prezident Hasan RúháníFoto:  Mojtaba Salimi, CC BY-SA 3.0

S jinou reakcí přišli představitelé některých důležitých států, například Joko Widodo, prezident Indonésie, vůbec nejlidnatější muslimské země, který žádal, aby Saúdská Arábie co nejdříve zlepšila bezpečnostní opatření v Mekce. 

Ještě mnohem ostřejší hlas zazněl z Íránu. Saúdský přístup kritizoval prezident Rúhání i nejvyšší duchovní vůdce Chámenejí, íránská televize přišla se sžíravou kritikou saúdských organizačních schopností a v Teheránu se dokonce shromáždili demonstranti, kteří provolávali heslo „smrt saúdské dynastii!“. 

Tato íránská reakce si zasluhuje několik poznámek. Zaprvé Íránci představovali velkou část obětí, není tedy divu, že se jejich vláda zajímá, jak to během pouti do Mekky vypadá. Zároveň je potřeba vnímat politickou a politicko-náboženskou stránku věci. 

Čtěte také: Umožní dohoda s Íránem vznik nových spojenectví proti tzv. Islámskému státu?

Íránská kritika organizace Hadže se ozývá dlouhodobě a v poslední době sílí. Jak Saúdská Arábie, na jejímž území Mekka a Medína leží, tak i Írán, se cítí být – nebo snaží být – vůdci islámského světa. 

Na místo se okamžitě sjely čtyři tisíce záchranářů - Foto:  ČTK/AP

Na místo se okamžitě sjely čtyři tisíce záchranářůFoto:  ČTK/AP

K tomu náleží skutečnost, že jde o sunnitskou a šíitskou zemi, a že oba režimy ztělesňují poměrně vyhraněnou podobu těchto islámských proudů – to v době zvýšeného vzájemného napětí hraje ještě větší roli než před pár lety. Jde také o státy, které spolu soupeří i politicky. 

V regionu se dokonce odehrává několik náhradních válek mezi Rijádem a Teheránem. Spor o to, jakým způsobem je hadž organizován a kdo by jej měl mít na starost, je vlastně součástí tohoto vzájemného přetlačování. 

Otázku, do jaké míry Saúdi zvládají nebo nezvládají organizaci, je přitom těžké posoudit. Saúdské úřady letos údajně povolaly sto tisíc policistů, na místo se okamžitě sjely čtyři tisíce záchranářů a po celou dobu jsou přítomni dobrovolníci rozdávající vodu a jídlo. 

Čtěte také: Írán viní saúdské úřady z odpovědnosti za čtvrteční tragédii na pouti v Mekce

Saúdi také investují gigantické prostředky do stavebních proměn Mekky, které mají efektivně regulovat tok statisíců lidí, a to do té míry, že se místo plné odkazů na rané dějiny islámu proměnilo v neestetickou betonovou džungli. Saúdské úřady také najímají západní odborníky na kontrolu davů, kteří mají zkušenosti z velkých sportovních a hudebních akcí. 

Saúdská Arábie tedy utrpěla ostudu, která přitáhne kritickou pozornost celého islámského světa - Foto:  ČTK/AP, Mosa'ab Elshamy

Saúdská Arábie tedy utrpěla ostudu, která přitáhne kritickou pozornost celého islámského světaFoto:  ČTK/AP, Mosa'ab Elshamy

Na druhou stranu skutečnost, že za poslední čtvrt století se v Mekce odehrály nehody, při nichž pokaždé zahynulo několik set lidí, krouží nad saúdskou schopností velký otazník. Nehledě na to, že už 11. záři v Mekce spadl jeřáb, který zabil dalších více než sto lidí a kvůli požáru hotelu musel být evakuován hotel s patnácti sty hosty. 

Íránské zdroje proto rády srovnávají incidenty v Mekce s relativně hladkým průběhem ještě mnohem početnějších šíitských poutí v Íránu nebo jižním Iráku. 

Saúdská Arábie tedy utrpěla ostudu, která přitáhne kritickou pozornost celého islámského světa k tomu, jakým způsobem spravuje místa důležitá pro všechny muslimy. Očekávání, že by se tato země pod tlakem zvenčí vzdala suverenity nad pořádáním hadže, však není na místě. 

Mekka - pouť - Foto:  ČTK

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu. 

Autor:  Jan Fingerland
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace