Jan Jůn: Británie zmítaná krizemi. Bude brexit pro zemi katastrofou?

Jan Jůn: Zatím nejspíš „blbá nálada“ Britů potrvá - Foto: Radko Kubičko

Jan Jůn: Zatím nejspíš „blbá nálada“ Britů potrváFoto: Radko Kubičko

Pondělní bruselské zahajovací projevy hlavních vyjednávačů Evropské unie a Británie, Michela Barniera a Davida Davise, zněly velmi přátelsky.

Tak přátelsky, že neinformovaný pozorovatel by se mohl domnívat, že jde o další láskyplné sjednocování Evropy a tzv. „nové partnerství“, nikoliv o odchod Britů z unie, tedy ekvivalent tvrdého, drahého a bolestného rozvodu. 

Úsměv Davida Davise však skrýval jeden podstatný fakt, že totiž Británie vstupuje do jednání oslabená a zmítaná hned několika pohromami a krizemi najednou.  

Od nejnovějšího teroristického útoku zjevně nenávistného bělošského extrémisty na muslimskou komunitu v severním Londýně v noci na pondělí, s jedním mrtvým a osmi zraněnými, přes katastrofální požár zcela nedostatečně zabezpečeného obytného bloku, v naprosté většině obývaného imigranty z Asie a Afriky, s nejméně 79 mrtvými, až k nedávným teroristickým útokům v Londýně a v Manchesteru. 

Bruselské zahajovací projevy hlavních vyjednávačů EU a Británie, Michela Barniera a Davida Davise, zněly velmi přátelsky - Foto:  ČTK/AP,  Geert Vanden Wijngaert

Dodejme, že premiérka Mayová, stále kriticky oslabená výsledkem nedávných voleb, které pohřbily její tzv. tvrdý brexit - neboť jej nyní odmítá většina nových poslanců všech stran - a přinutily jí hledat parlamentní podporu pro hlasování u severoirských unionistů, se pro značnou část veřejnosti stala hromosvodem viny za všechny zmíněné krize a ani její rozhodný pondělní projev po útoku ve Finsbury Park to hned tak nezmění. 

Blbá nálada potrvá 

Nedělala prý dost opatření proti terorismu jako ministryně vnitra a snižovala počty policistů, nenutila prý místní samosprávy trvat na požárních předpisech. Navíc prý nereagovala dostatečně citlivě na nynější katastrofy co do utěšování rodin obětí a nezajištovala dost důrazně humanitární činnost samospráv. 

Požár zcela nedostatečně zabezpečeného obytného bloku v naprosté většině obývaného imigranty z Asie a Afriky, způsobil smrt nejméně 79 lidí - Foto:  ČTK/AP, Kirsty Wigglesworth

Požár zcela nedostatečně zabezpečeného obytného bloku v naprosté většině obývaného imigranty z Asie a Afriky, způsobil smrt nejméně 79 lidíFoto:  ČTK/AP, Kirsty Wigglesworth

Hněvivé přijetí, kterého se jí dostalo po požáru i demonstrace byť jen několika stovek demonstrantů s plakáty pohotově dodanými ultralevicovými organizacemi, požadujícími její rezignaci u premiérského sídla v Downing Street - zatímco ona přijala skupinu požárem zdevastovaných rodin a poplakala si přitom - ukazují na hněv občanů. 

V tom hněvu je obsažena i špatná nálada společnosti rok po brexitovém referendu, kdy na rozdíl od tehdejší situace hapruje hospodářský růst, klesají reálné mzdy a produktivita práce je o pětinu horší než ve Francii a ukazuje se, že brexit - pokud by byl tak tvrdý, jak Mayová propagovala - by mohl opravdu být hospodářskou katastrofou pro Británii. 

Páteční projev ministra financí Hammonda, kritizující tvrdý brexit, byl však už po prosáknutí do médií zrušen a královnina parlamentní zahajovací řeč ve středu bude prý díky situaci dost všeobecná. Pak ale pojede ve čtvrtek premiérka do Bruselu na jednání představitelů vlád unie a lze se jen dohadovat, co uzavřené jednání přinese. 

Premiérka Mayová se pro značnou část veřejnosti stala hromosvodem viny za všechny zmíněné krize - Foto:  ČTK/AP, Stefan Rousseau

Premiérka Mayová se pro značnou část veřejnosti stala hromosvodem viny za všechny zmíněné krizeFoto:  ČTK/AP, Stefan Rousseau

Brexitová vyjednávání se budou přes léto konat ve čtyřtýdenních cyklech - dva na přípravu, třetí na vyjednávání a čtvrtý na formulování pokroku jednání. Začíná se nyní právy Britů v unii a unijních občanů v Británii, finančními závazky Británie a unijní hranicí mezi Severním Irskem a republikou.  

Zahajovací optimismus - stejně jako ten brexitářský po referendu před rokem - asi brzy vyprchá, i když Německo prý má připraveny nové kompromisní návrhy. Zatím však nejspíš „blbá nálada“ Britů potrvá. 

Autor:  Jan Jůn
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace