Jan Jůn: Britský rok 2017 ve znamení brexitu a teroristických útoků

Britský rok 2017 začal a končí ve znamení brexitu - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Ilovetheeu

Britský rok 2017 začal a končí ve znamení brexituFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Ilovetheeu

Britský rok 2017 začal - a také končí - ve znamení brexitu a zdá se, že ten bude vévodit událostem i v roce následujícím.

Bylo tomu tak proto, jak poznamenal bývalý premiér John Major, že odchod Británie z Evropské unie je od 2. světové války největším otřesem, kterým celá země prochází a který ovlivňuje naprostou většinu Britů v mnoha aspektech jejich každodenního života. 

Nebylo tedy divu, že už aktivaci článku 50 unie o odchodu dopisem premiérky Mayové do Bruselu na konci března předcházel výrok nejvyššího soudu stvrzující názor autorů odvolání, že parlament bude muset aktivaci předem schválit. Sněmovna tak v únoru učinila, premiérka pak dopis odeslala a začalo se nachylovat k vyjednávání s unií. 

Mezitím v polovině března došlo na londýnském Westminsterském mostě k prvnímu ze čtyř teroristických útoků, které během roku vedly k zabití mnoha britských občanů. Nejhorším z nich byl sebevražedný útok v manchesterské Aréně během koncertu zpěvačky Ariany Grande v květnu, ve kterém bylo zabito 23 osob, včetně dětí a zraněno 120 dalších.  

Duben a květen tak patřily předvolební kampani a mohlo se zdát, že se hazardní pokus Mayové vyplatí - Foto:  Number 10,  CC BY-NC-ND 2.0

Duben a květen tak patřily předvolební kampani a mohlo se zdát, že se hazardní pokus Mayové vyplatíFoto:  Number 10, CC BY-NC-ND 2.0

Pak přišel útok na mostě London Bridge a jeho jižním předmostí a nakonec, v září v londýnském metru ve stanici Parsons Green, při kterém naštěstí vybuchla jen roznětka. 

Britské zpravodajské služby dál varují, že zabránily půl stovce dalších útoků a dodávají, že v Turecku se prý schovává na tři sta bývalých bojovníků nyní v Iráku a Sýrii poraženého tzv. Islámského státu, kteří pocházejí z řad britských islamistů a budou se snažit proniknout přes Evropu zpět. Boj proti terorismu tak zjevně bude muset pokračovat i v příštím roce.  

Královská svatba 

Po aktivaci článku 50 se premiérka Mayová rozhodla neočekávaně vypsat parlamentní volby na 8. červen a potvrdit tak svou pozici pro brexitová vyjednávání. Duben a květen tak patřily předvolební kampani a mohlo se zdát, že se hazardní pokus Mayové vyplatí. 

Volby jí však přinesly jen velmi těsnou většinu se 314 poslanci z předchozích 329 a bez uzavření paktu o podpoře se stranou severoirských unionistů DUP s desítkou poslanců by byla pozice její vlády ve sněmovně velmi problematická. 

Došlo k zasnoubení prince Harryho s Američankou Meghan Marklovou a v květnu příštího roku má být svatba - Foto:  ČTK/AP, Alastair Grant

Došlo k zasnoubení prince Harryho s Američankou Meghan Marklovou a v květnu příštího roku má být svatbaFoto:  ČTK/AP, Alastair Grant

Výrazně si ovšem pohoršily i strana skotských nacionalistů a liberální demokraté, zatímco labouristé pod vedením extrémně levicového vůdce Jeremyho Corbyna - jehož cílem je znovuznárodnění železnic, pošt a částí průmyslu - získali o 30 křesel více než předtím. 

Červen byl také svědkem obrovského požáru Grenfell Tower, jednoho z londýnských panelových věžáků, pokrytých údajně bezpečnou plastovou izolací, která se skandálně ukázala jako velmi hořlavá. Smrt nalezlo v plamenech 71 obyvatel domu a vyšetřování potvrdilo nutnost výměny izolace na podobných stavbách po celé zemi. 

Během prázdnin i po nich se konečně naplno rozjela brexitová vyjednávání a projevily se odlišné názory už na jejich první kapitolu ohledně vzájemné ochrany občanů, otevřené hranice na irském ostrově a tzv. rozvodového finačního vyrovnání. Dohody se podařilo dosáhnout až v prosinci, poté co vláda utrpěla porážku ve sněmovně ohledně nutnosti schválení konečné dohody o brexitu parlamentem, čemuž se prý chtěla pod tlakem brexitářů vyhnout. V roce 2018 dojde na budoucí vztahy, což prý bude ještě složitější než dosud. 

Jan Jůn: Během prázdnin i po nich se konečně naplno rozjela brexitová vyjednávání a projevily se odlišné názory - Foto: Radko Kubičko

Jan Jůn: Během prázdnin i po nich se konečně naplno rozjela brexitová vyjednávání a projevily se odlišné názoryFoto: Radko Kubičko

Kromě brexitu se v uplynulém roce soustředila pozornost Britů i na sté výročí zákopových bojů 1. světové války, na 70 „platinové“ výročí svatby královny Alžběty II. a prince Filipa, který se rozhodl ukončit sólová veřejná angažmá, což není při jeho věku 95 let žádným překvapením.  

Došlo také k zasnoubení prince Harryho s Američankou Meghan Marklovou a v květnu příštího roku má být svatba, která snad Brity zdeptané letos brexitem a jeho nepříjemnými ekonomickými dopady poněkud rozveselí. Tedy, doufejme! 

Autor:  Jan Jůn
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace