Jan Jůn: Britští konzervativci zakončili týden volebních manifestů stran

Jan Jůn: Na předpoklad, že „brexit bude úspěchem“, by zatím nebylo moudré vsadit ani libru - Foto: Radko Kubičko

Jan Jůn: Na předpoklad, že „brexit bude úspěchem“, by zatím nebylo moudré vsadit ani libruFoto: Radko Kubičko

Staré pravidlo, že volby vyhrává ta politická strana, která se dokáže programově posunout co nejvíce do středu politického spektra, kde je nejvíce voličů, se opět výrazně připomíná na konci velmi rušného britského předvolebního týdne.

Zvláště pak i proto, že posun do středu před týdnem z ideologických důvodů odmítla extrémní levicí ovládaná strana labouristická pod vedením Jeremyho Corbyna. 

Ohlásila totiž plán nejrozsáhlejšího znárodňování pošt, telekomunikací, železnic, vodárenství a energetiky od 50. let minulého století, což většina voličů nepovažuje za potřebné. Trockistické vedení labouristů asi dobře ví, že volby tentokrát nevyhraje a tak se nechalo unést svými ultralevicovými sny. 

Zopakování plánů na zdanění horních pěti procent, či více peněz na zdravotnictví a školství, jim pak přidalo dvě procenta obliby v průzkumech volebních záměrů na 32 procent, oproti 45 procentům konzervativců, ale rodiny nyní pociťují zvyšování cen na pozadí růstu inflace a stagnace platů a měly by tedy být s vládou poněkud více nespokojeny. Ministr financí Hammond ovšem konstatoval, že labouristům by v rozpočtu chybělo 58 miliard liber. 

Televizní diskuse pěti vůdců menších stran, ve které ohledně brexitu výrazně prohrál vůdce xenofobů UKIP Nuttall a čtvrteční publikace konzervativního manifestu Theresou Mayovou v tradičně labouristickém Halifaxu, pak potvrdily, že premiérka s posunem strany do politického středu právem nespoléhá na neoblibu Corbynových ultralevičáků mezi voliči.  

Philip Hammond a Theresa Mayová - Foto:  ČTK/AP, Stefan Rousseau

Nevsadit ani libru 

Snaží se jim populisticky nadbíhat manifestem, který zjevně představuje maximum, kam až lze konzervativce posunout doleva, aniž by přestali být věrni svému názvu a tradici. 

Proto se zřejmě z řad podnikatelských organizací jako Institut ředitelů či Konfederace britských průmyslníků nyní ozývá, že manifest je „intervencionistickým útokem na svobodu tržního hospodářství“ a pokusem o státní dirigismus, jakého se lze spíše nadít ve Francii. 

Posun do středu před týdnem z ideologických důvodů odmítla extrémní levicí ovládaná strana labouristická pod vedením Jeremyho Corbyna - Foto:  ČTK/AP, Owen Humphreys

Posun do středu před týdnem z ideologických důvodů odmítla extrémní levicí ovládaná strana labouristická pod vedením Jeremyho CorbynaFoto:  ČTK/AP, Owen Humphreys

Mayová - i nadále věrná své rétorice „silné a stabilní vlády“ a neurčitému vyjednání „co nejlepšího brexitu pro Británii“ - se ovšem jakoby vrací ke svému nástupnímu projevu. Slibuje zvýšení rozpočtu na zdravotnictví o osm miliard, půl milionu nových domů a bytů navíc do roku 2022, omezení nejvyšších platů ředitelů firem a veřejné sféry, zaměstnanecké zástupce ve správních radách, stanovení stropu cen energetiky a spravedlivější rozdělení bohatství ve společnosti. 

Jiné její plány, jako například spoluúčast bohatších důchodců na hrazení rezidenční péče, odebrání příspěvku na zimní topení majetnějším penzistům, zrušení bezplatných obědů ve školách a nahrazení bezplatnými snídaněmi jen pro první stupeň, nebo zvýšení penále podnikům zaměstnávajícím imigranty, však nebudí všeobecné nadšení. 

Uvedený optimismus ohledně ekonomiky a populistický závazek snížit imigraci pod 100 tisíc - přičemž unijních imigrantů jsou nyní více než dva miliony a neunijních více než tři - ovšem předpokládají, že „brexit bude úspěchem“, na což by zatím nebylo moudré vsadit ani libru. 

Autor:  Jan Jůn
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace