Jan Macháček: Čínský CEFC nekoupí podíl v Rosněftu

V pražské pasáži Florentinum sídlí společnost CEFC - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0,  VitVit

V pražské pasáži Florentinum sídlí společnost CEFCFoto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0, VitVit

Když jedete autem po pražské magistrále a míjíte novou kancelářskou budovu Florentinum, již z dálky uvidíte veliký nápis CEFC, čínské firmy, o které se u nás v posledních letech tolik mluvilo a která si vybrala jako centrum své evropské expanze Prahu a Českou republiku.

Šéf této investiční firmy Ji Tien-ming se stal i poradcem českého prezidenta Miloše Zemana. Nápis nám ale asi brzy zmizí, protože podle všeho tato firma zabředá do stále větších a větších problémů. A Miloš Zeman podle všeho přijde o poradce. 

Nejprve se na podzim tohoto roku objevila v deníku The New Yok Times informace, že pan Ho, poradce CEFC je v USA obviněn z korupce. Domlouval si totiž v New Yorku úplatky související s africkou expanzí firmy. Pak vyšlo najevo, že Ji Tien-ming byl v Číně zadržen a vyslýchán a že si firma půjčuje za 36procentní úrok.  

A dnešní zpráva praví, že čínská společnost CEFC China Energy nakonec nekoupí čtrnáctiprocentní podíl v ruské ropné společnosti Rosněfť. Plánovaný obchod za 9,1 miliardy dolarů (zhruba 188 miliard Kč) byl podle čínské ratingové agentury posunut, uvedla to tisková agentura Bloomberg. 

Čínská společnost CEFC China Energy nakonec nekoupí čtrnáctiprocentní podíl v ruské ropné společnosti Rosněfť - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0,  Trevbus

Čínská společnost CEFC China Energy nakonec nekoupí čtrnáctiprocentní podíl v ruské ropné společnosti RosněfťFoto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0, Trevbus

O zpoždění transakce informovala agentura China Chengxin International Credit Rating (Čcheng-sin) na své webové stránce. Čínská agentura uvedla, že kolem akvizice spatřuje "nejistotu." CEFC to odmítla komentovat. 

Svobodný ekonomický tisk 

To je první téma ke komentáři. Zatím oproti velkým slibům koupila firma CEFC v Česku pivovar Lobkowicz, fotbalový tým Slavia či budovu Živnobanky v ulici Na Příkopech apod. Z firem, které něco vyrábějí, jsou důležité pouze Žďárské strojírny Ždas, které byly ovšem nakoupeny přes slovenskou mateřskou společnost. 

To právě odložená či odvolaná investice v ruské ropné firmě byla událostí gigantického ekonomického a geopolitického významu. Rozebírala ji všechna důležitá světová média. Měla to být dosud největší čínská investice v Rusku a vzhledem k napojení firmy CEFC na čínskou rozvědku se spekulovalo o určitém propojení čínských a ruských zájmů. 

Česko je sice malé, ale vzhledem k tomu, že firma CEFC u nás nakoupila nákladné poradce z řad ČSSD včetně bývalých ministrů Tvrdíka a Kohouta a eurokomiaře Fülleho, pořád se čekalo na to, co velkého firma koupí, kdy přijde ta skutečná „rána.“ 

Jan Macháček: Firma CEFC u nás nakoupila nákladné poradce z řad ČSSD včetně bývalých ministrů Tvrdíka a Kohouta a eurokomiaře Fülleho - Foto: Radko Kubičko

Jan Macháček: Firma CEFC u nás nakoupila nákladné poradce z řad ČSSD včetně bývalých ministrů Tvrdíka a Kohouta a eurokomiaře FüllehoFoto: Radko Kubičko

Spekulovalo se o tom, že by to mohla být televize Nova, resp.firma CME. Z toho nyní asi také nic nebude. V tom případě je ale dobré vědět, že tu TV Nova, která je na prodej, koupí vbrzku asi někdo jiný.  

Otázka je, zda Česko i nadále zůstane v hledáčku Číny a firmy se jenom nějak přeskupí a přemalují a nebo to bylo celé nějaká bublina - branou čínských investic do Evropy vždy bude a zůstane Londýn, případně Paříž nebo Berlín. 

Nakonec je zajímavé sledovat jak vybublávají informace v čínském státem hlídaném tisku. Slavný ekonom Milton Friedman v 90. letech napsal v souvislosti s Čínou a tamějším komunistickým kapitalismem, že trh či kapitalismus může přežít, jen když existuje víceméně svobodný ekonomický tisk. Nelze dlouho zatajovat informace o ekonomické kondici firem. 

Na příkladu CEFC je zjevné, že to v Číně alespoň do určité míry platí. I když tam vládnou komunisté, tak chtějí-li fungující trh a tržní ekonomiku, nemohou dlouho zatajovat, jak jsou na tom podniky doopravdy, tedy ani to, že jejich šéfové a manažeři třeba upadli u státní moci v nemilost. 

Autor:  Jan Macháček
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace