Jan Macháček: Nepadejme před Ruskem a Čínou na kolena

Premiér Bohuslav Sobotka má výhrady k dalšímu zpřísnění evropských sankcí proti Rusku - Foto:  ČTK, Luboš Pavlíček

Premiér Bohuslav Sobotka má výhrady k dalšímu zpřísnění evropských sankcí proti RuskuFoto:  ČTK, Luboš Pavlíček

Když člověk sleduje v poslední době česká média, získá nutkavý dojem, že největšími českými obchodními a hospodářskými partnery jsou momentálně Rusko a Čína a že české hospodářství s ruskou a čínskou ekonomikou stojí a padá.

Stále se omílá a rozebírá dopad ruských sankcí a protisankcí na české podniky, na zaměstnanost, diskutuje se o tom, jak ty sankce bude vláda kompenzovat apod. 

Na česko-čínském fóru, kam minulý týden přijelo 500 čínských podnikatelů a manažerů mluví český prezident, premiér a ministři. Stát dokonce přislíbí dotovat přímé komerční letecké spojení mezi Čínou a Českou republikou desítkami milionů korun. 

V rámci toho poněkud zapomínáme, kdo jsou opravdu naši největší a klíčoví obchodní a investiční partneři, že to je Evropská unie jako celek, že to je Německo, Francie, Holandsko, Rakousko, Slovensko, že to jsou Spojené státy a že to tak zůstane ještě nejméně po desítky let a třeba, doufejme, ještě mnohem déle. 

Čtěte také: Jan Bednář: Evropa a nové sankce proti Rusku

Ano, na nové trhy se snadněji proniká, lépe než na tzv. nasycené západní, Rusko ani Čína ale nikdy nepřeválcují důležitost sousedních a blízkých zemí. 

Kdy se v Praze naposledy konalo za podpory státu nějaké česko-německé či třeba česko-americké obchodně investiční fórum za účasti stovek podnikatelů? 

Ruský prezident Vladimir Putin - Foto:  ČTK/AP, Mikhail Klimentyev

Ruský prezident Vladimir PutinFoto:  ČTK/AP, Mikhail Klimentyev

V tomto ohledu je pozoruhodné, jak malou pozornost získala v českých médiích třeba zpráva z poloviny srpna o tom, že německá ekonomika se v druhém čtvrtletí nečekaně propadla o 0,2 procenta, že stagnuje Francie, že eurozóna je na hraně další recese apod. 

Přitom je to pro české podniky řádově a významem mnohem důležitější zpráva než nějaké ruské sankce. 

Včerejší Hospodářské noviny přinesly například zprávu o tom, že rakouská centrální banka snížila odhad růstu rakouské ekonomiky skoro o procento, a to právě kvůli nečekanému propadu německé ekonomiky ve 2. čtvrtletí, který s ukrajinským vývojem souvisí jen minimálně a se sankcemi vůbec, protože tehdy ještě nebyly žádné spuštěny. 

Čtěte také: Přestaňme se tvářit, že je Rusko normální stát, nabádá politický geograf Romancov

Rakouský guvernér centrální banky Ewald Nowotný konstatuje, že zpomalení německé ekonomiky představuje pro rakouskou ekonomiku největší problém. 

V tom případě to musí platit pro Českou republiku jako přes kopírák. Proč ale na to nikdo u nás neupozorňuje? Proč to nebudí adekvátní rozruch? 

Česká posedlost ruskými sankcemi není moc pochopitelná. Neshlížíme se v ruském autoritativním režimu jako Viktor Orbán, jsme na Rusku méně energeticky závislí než Slovensko, naše banky se nenamočily v Rusku jako banky rakouské, především proto, že žádné „naše banky“ nemáme. 

Tak proč taková vystrašenost a takový povyk? 

Autor:  Jan Macháček
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace