Jan Vávra: Boj o referendum

Proč je najednou referendum takovým politickým hitem? - Foto: Fotobanka Profimedia

Proč je najednou referendum takovým politickým hitem?Foto: Fotobanka Profimedia

Soudě podle počtu zpráv v médiích a citovaných výroků politiků, je jedním z nejdůležitějších témat současnosti referendum. Víceméně všechny strany cítí potřebu se k potřebě referenda nějak vyjádřit a toto téma uchopit. Proč je najednou referendum takovým politickým hitem?

Referendum jako téma nastolil Tomio Okamura. A sbližování se s Okamurou používá Andrej Babiš jako nátlak na ostatní politické strany, aby nakonec podpořily jeho vládu. Ponechme teď stranou otázku, nakolik to myslí vážně a nakolik jde jen o blufování. Ale vzhledem k tomu, že kromě několika zcela nereálných nápadů nemá Tomio Okamura žádné konkrétní a reálně vyhlížející téma, vyjednává s ním Babiš o referendu. 

To, že referendum vypadá najednou tak důležité, není tedy výsledkem nějaké silné a hojně diskutované společenské poptávky, ale jen důsledkem taktizování a politických hrátek při hledání podpory Babišovy vlády. 

Stačí být důrazný a cílevědomý 

To samozřejmě neznamená, že se referendum nakonec nestane klíčovým tématem. Miloš Zeman přece předvedl, že i se zcela virtuálním tématem lze vyhrát volby. Stačí jen být důrazný a cílevědomý. A to není Okamura o nic méně, že byl pan prezident. 

Předsedu SPD samozřejmě vůbec nezajímá, jaké může mít zavedení referenda do současného ústavního systému důsledky. Nakonec není ani jisté, zda si většina obyvatel ČR přeje rozhodovat sama, nebo zda naopak touží po silném vůdci. 

Autor komentáře Jan Vávra - Foto: Radko Kubičko

Autor komentáře Jan VávraFoto: Radko Kubičko

Okamura jen – podobně jako Andrej Babiš – vede permanentní volební kampaň, ve které občanům v různých variantách pořád jen opakuje, že jsou moudřejší než politici, a on jim zajistí, aby jejich hlas byl slyšen. Proto potřebuje být vnímán jako ten, kdo zde referendum prosadil. 

Ideologické poučky 

Proč jsou ale ostatní, takzvaně tradiční nebo demokratické, strany tak pasivní a nechají si tuto hru o referendum vnutit? Naskýtá se samozřejmě otázka, zda jsou naše demokratické strany tak neschopné, nebo naopak zda dnes už žádná skutečně pravicová a levicová témata vlastně neexistují. 

Vzhledem k tomu, že většina politiků protibabišovského tábora jen opakuje staré ideologické poučky, vypadá to spíše na druhou variantu. Všichni, včetně komunistů, mohou nyní přistoupit na cokoli, aniž by ztratili kredibilitu. Andrej Babiš s tím nakonec ve svém avizovaném modelu vládnutí počítá. 

Komu se podaří nastolit téma, o které se mluví, ten zpravidla vyhrává. Je tedy zřejmé, že v tuto chvíli všichni nahrávají Tomio Okamurovi. I když by Andrej Babiš podporu SPD nemyslel vážně, hrátky kolem referenda Okamuru jen posílí. Proč to ale dělají politické strany, které se pokládají za demokratické, už není vůbec jasné. 

Doufejme jen, že jim další průzkum volebních preferencí nepřinese nějaké nepříjemné překvapení. 

Autor:  Jan Vávra
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace