Jefim Fištejn: Genderová válka v amerických prezidentských volbách možná bude bezpředmětná

28. duben 2015

V klání o budoucího prezidenta Spojených států budou, jak se zdá, proti sobě stát dvě ženy – bývalá první dáma Hillary Clintonová a bývalá šéfka společnosti Hewlett-Packard Carla Fiorinaová.

To náhle dodává významnosti rozdílům dvou stran v otázkách genderové politiky.

Hillary Clintonová podle všeho bude sázet na stejné voličské skupiny, které v minulosti zajistily vítězství Baracku Obamovi. Ve středu pozornosti volebního štábu demokratů jsou mladé ženy z národních menšin a matky samoživitelky, které nejvíc potřebují pomoc státu.

Za start kampaně je pokládána reportáž uvedená v minulých dnech televizí CNN. Její autoři na jedné straně vyzdvihují pozitivní aspekty amerického způsobu života: neexistence sňatků domluvených rodiči dívek bez jejich souhlasu, právo žen volit a být volena, právo na vzdělání střední a vyšší, právo rozhodovat v soudních porotách, vycházet z domova bez souhlasu manželů atd.

Avšak na druhé straně televizní reportáž zdůrazňuje stále přetrvávající nedostatky – třeba skutečnost, že ve Spojených státech není zákonem zajištěna placená mateřská dovolená.

Čtěte také

Američanky dostávají v průměru o 22 % méně než muži, Afroameričanky dokonce o 36 % a Latinoameričanky o 46 % méně. Zastoupení žen v Kongresu Spojených států činí 20 %.

Ve vysokých manažerských pozicích je mužů čtyřikrát více než žen, zatímco kupříkladu v Norsku ženy musí tvořit nejméně 40 % podnikových ředitelů.

Logo

I když tato statistika byla nejednou účinně zpochybněna, ve volební kampani se hodí do krámu.

Komentátoři CNN si již dnes stěžují na možné sexistické útoky na demokratickou kandidátku:

„Podívejte se, jakými přídavnými jmény charakterizují oponenti Hillary Clintonovou – je prý arogantní, bezcitná, pletichářská, studený čumák. Kdyby byla mužem, všechny tyto kvality by byly vyzdvihovány jako její přednost.“

Naposledy genderová válka doprovázela volební kampaň v roce 2012. Obama a jeho demokraté v ní obviňovali republikány z toho, že vedou válku proti ženám, což se projevovalo zejména tím, že chtějí zakázat potraty.

Čtěte také

Do karet jim hrály výroky zcela marginálních kandidátů, z nichž jeden dokonce tvrdil, že znásilněná žena může volním úsilím předejít početí, tudíž potrat nepotřebuje.

Již v loňské kampani do Kongresu tato taktika nezabrala. Establishment Republikánské strany se rozhodně distancoval od marginálních názorů.

Naopak mnozí středoví voliči byli pobouřeni návrhem levicových demokratů, aby katolické organizace v zemi povinně poskytovaly svým spolupracovnicím zdravotní pojištění pokrývající náklady na potraty, což by je fakticky stimulovalo k porušení církevních předpisů.

Možná, že souboj dvou žen-kandidátek učiní generovou válku bezpředmětnou.

Spustit audio