Jefim Fištejn: Snadné schvalování Trumpových ministrů je zklamáním pro jeho odpůrce

Jefim Fištejn: Není pochyb o tom, že všichni, koho si Donald Trump do svého kabinetu vybral, budou Senátem potvrzeni - Foto: Radko Kubičko

Jefim Fištejn: Není pochyb o tom, že všichni, koho si Donald Trump do svého kabinetu vybral, budou Senátem potvrzeniFoto: Radko Kubičko

Mnozí z těch, kdo mají výhrady k prezidentovi Donaldu Trumpovi a proto vkládali naděje v to, že Senát nakonec jmenování jeho nominantů na ministerské posty překazí, mohou pociťovat rozčarováni nad dosavadním průběhem schvalování kandidatur.

Určitý mustr byl zvlášť charakteristický v případě schvalování Rexe Tillersona navrženého novým prezidentem na funkci ministra zahraničí. Nejdřív Výbor pro zahraniční vztahy a pak i Senát schválily kandidaturu bez jakýchkoli zádrhelů a stejní senátoři za Republikánskou stranu John McCain, Lindsey Graham a Marco Rubio, kteří hodně potrápili teď již bývalého ředitele naftařského gigantu Exxon svými otázkami ohledně jeho obchodních styků s ruskými papaláši, ho nakonec svými hlasy podpořili.  

Totéž se stalo se všemi ostatními ministerskými kandidáty, i když někteří z nich, zejména ministryně školství De Vosová nebo Generální prokurátor Sessions vyvolávali značné kontroverze. Není pochyb o tom, že nakonec všichni, koho si Donald Trump do svého kabinetu vybral, budou Senátem potvrzeni. 

Čím to je, že jsou senátoři tak povolní? Od prvního ustavujícího shromáždění v roce 1787 ve Philadelphii na návrh Alexandera Hamiltona platí v Americe koncepce dělené odpovědnosti. Podle ústavy prezident jmenuje soudce, velvyslance a členy své vlády „se souhlasem Senátu“. Prezident navrhuje, Senát schvaluje nebo neschvaluje jeho volbu. Formální důvod: prezident má méně osobních přátel než tak početné těleso jako Kongres.  

Prezident je také jediný, kdo může člena vlády odvolat. Ve 20. století mechanizmus součinnosti prezidenta s Kongresem byl tak jemně vyladěn, že případy, kdy zákonodárci odmítli prezidentovu volbu, by se daly spočítat na prstech. V době po 2. světové válce se tak stalo jen dvakrát a ještě sedmkrát byly nominace zrušeny kvůli neprůchodnosti.  

Kandidát na generálního prokurátora Jef Sessions vyvolával značné kontroverze - Foto:  ČTK/AP, Susan Walsh

Kandidát na generálního prokurátora Jef Sessions vyvolával značné kontroverzeFoto:  ČTK/AP, Susan Walsh

Spor kolem jmenování ztrácí smysl 

Senátoři přihlížejí k tomu, že každá kandidatura bývá podrobena drobnohlednému přezkoumání. FBI, Správa pro etiku státních zaměstnanců, pomocný aparát senátorů hodnotí životopis kandidáta do sebemenších podrobností. V případě zjištění kompromitujících okolností je prezident informován jako první. 

Nominanti na vysoké pozice zaměstnávají armádu lobbistů, kteří obléhají každou senátorskou pracovnu. Ve zvlášť kontroverzních případech vzpurným zákonodárcům volá prezident osobně a slibuje něco za vstřícnost – financování nějakého stavebního projektu z federálního rozpočtu, místních festivalů nebo kulturních počinů. 

Je tedy celý proces nemilosrdného grilování pouhou přetvářkou? Vůbec ne: jde o to, že prezidentovi kandidáti odpovídají na otázky senátorů pod přísahou. Senátoři se snaží vytáhnout z nich veřejné přísliby jejich budoucího chování a porušit slovo dané pod přísahou znamená ztratit tvář a možná i kariéru. Kdysi obstrukce byly mocnou zbraní senátní menšiny. Senátoři mohli obsazovat řečnické pultíky hodiny a hodiny.  

Poslední takový případ se stal v březnu loňského roku: senátor Rand Paul mluvil bez přestávky 13 hodin. Ukončit nekonečnou diskuzi se dalo dvoutřetinovou většinou hlasů. Avšak demokraté, tehdy ve většině, změnili jednací řád a nyní pro uzavření debat stačí prostá většina senátorů. Takovou většinou republikáni v Horní komoře Kongresu mají, dokonce pohodlnou. V určitou chvíli tedy další spor kolem jmenování ztrácí smysl. 

Autor:  Jefim Fištejn
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace