Jefim Fištejn: Takzvaná ruská stopa k impeachmentu nevede

Impeachment Flynnovo doznání ani o píď nepřibližuje, není v něm nic, co by dokazovalo existenci zrádného spříseženství Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Master Steve Rapport

Impeachment Flynnovo doznání ani o píď nepřibližuje, není v něm nic, co by dokazovalo existenci zrádného spříseženství Donalda Trumpa s Vladimírem PutinemFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Master Steve Rapport

Jednou z metod, jak mediálně pokřivit obraz světa, je v přehledu zpráv vyzdvihnout ty méně důležité na úkor těch důležitějších. Kupříkladu ve zpravodajství z USA v těchto dnech zastrčit úplně na konec zprávu o daňové reformě a věnovat se rozboru doznání generála Michaela Flynna, že lhal agentům FBI o svých stycích s ruským velvyslancem Kisljakem.

O reformě daňového systému, která je svého druhu první za posledních 40 let, a jak se předpokládá, bude mít dramatický dopad na americké národní hospodářství a na životy občanů, mnozí dopisovatelé zpravují diváka a posluchače jakoby mimochodem, zatímco se detailně věnují senzačnímu odhalení zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. 

Ta část tisku, která má blízko k Demokratické straně, v tom vidí nakročení ke kýženému impeachmentu prezidenta Trumpa a snaží se událostem tímto směrem pomoci. Televize ABC se dokonce musela omluvit za falešnou zprávu o tom, že bývalý poradce Bílého domu Flynn jednal z pověření samotného prezidenta.  

Informaci získala z anonymního zdroje a v americké žurnalistice je to dnes ten jediný spolehlivý zdroj, protože žádné jiné se dávno nepoužívají. Skutečnost je mnohem vrstevnatější, až tak, že je přímo opačná. 

Michael Flynn přistoupil na dohodu s vyšetřovací komisí, neboť už nemá na obhájce – probíhající proces ho finančně zruinoval - Foto:  ČTK/AP, Susan Walsh

Michael Flynn přistoupil na dohodu s vyšetřovací komisí, neboť už nemá na obhájce – probíhající proces ho finančně zcela zruinoval. Impeachment však jeho doznání ani o píď nepřibližuje, není v něm nic, co by doteď nebylo veřejnosti známo a co by dokazovalo existenci zrádného spříseženství Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem.  

Času je dost 

Setkání Trumpova poradce s ruským ambasadorem nebyla nijak tajná, nevedla ke vzniku komplotu za účelem ovlivnění voleb, navíc se odehrála v tzv. tranzitním období, tudíž po ukončení voleb samotných. Nic se nedá ovlivnit zpětně. Michael Flynn byl ze své pozice uvolněn necelý měsíc po Trumpově převzetí Bílého domu. 

Jefim Fištejn: Někteří navrhují zahájit proces impeachmentu na základě Trumpových sexistických poznámek v době volební kampaně - Foto: Radko Kubičko

Jefim Fištejn: Někteří navrhují zahájit proces impeachmentu na základě Trumpových sexistických poznámek v době volební kampaněFoto: Radko Kubičko

Jako veřejný důvod bylo uvedeno právě to, že generál neinformoval viceprezidenta Pence o svých kontaktech s Rusy, případně informoval nepravdivě. Jinými slovy takřka po roce usilovné mravenčí činnosti zvláštní vyšetřovatel dospěl k závěru, který si bez jakékoli námahy mohl přečíst ve věstníku Bílého domu. 

I když demokratičtí komentátoři to odmítají uznat, ve skutečnosti už házejí ručník do ringu. Smiřují se postupně s tím, že tzv. ruská stopa k impeachmentu nevede. Doufají, že se v průběhu vyšetřování přijde na nějakou jinou nesrovnalost. Třeba na to, že nějakým rozkazem prezident bránil průchodu spravedlnosti. 

Někteří navrhují zahájit proces impeachmentu na základě Trumpových sexistických poznámek v době volební kampaně. Času je dost a vyšetřovací komise vidí svůj úkol jako zaměstnání pod penzí. Na rozdíl od Flynna Trump má zatím dost peněz na právníky. Je to pro něho únavné obtěžování, smrtelné to však není.  

Žádné z dosavadních odhalení se jeho ani volební kampaně přímo netýkalo a s jeho podporou mezi obyvatelstvem vůbec neotřáslo. Bude zajímavé sledovat, co s jeho popularitou udělá zavedení masivních daňových úlev. 

Autor:  Jefim Fištejn
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace