Jefim Fištejn: Trumpovy „kšefty“ s Ruskem

Jefim Fištejn: Trump nemá žádné úvěry pocházející od ruských věřitelů a žádné přímé příjmy z ruských zdrojů - Foto: Radko Kubičko

Jefim Fištejn: Trump nemá žádné úvěry pocházející od ruských věřitelů a žádné přímé příjmy z ruských zdrojůFoto: Radko Kubičko

Americký prezident Donald Trump navzdory zvyklostem se rozhodl nezveřejňovat svá daňová přiznání. Neznamená to ovšem, že nikdo neví, co v nich je.

Ví to spousta lidí počínaje úředníky velmi přísného berního úřadu a konče daňovými poradci, kteří potřebné dokumenty pro něho sepisují. Na konci minulého týdne skupina advokátů zastupujících Donalda Trumpa zveřejnila podrobný přehled položek Trumpových příjmů, z něhož vyplývá, že jejich klient nemá žádné úvěry pocházející od ruských věřitelů a žádné přímé příjmy z ruských zdrojů. 

Nepřímé příjmy, i když tvoří výjimku, jsou zadeklamovány a není bez zajímavosti zjistit, o jaké položky se jedná. Tak třeba v roce 2008 velký obytný dům postavený Trumpem na Floridě byl prodán za 95 milionů dolarů ruskému miliardáři Dmitriji Rybolovlevovi. Kupec později novostavbu zboural a postavil na parcele ještě výstavnější a dražší sídlo.  

V roce 2013 byla v Moskvě pořádána soutěž krásy Miss Universe, na které Trump vydělal slušných 12 milionů dolarů.  

Na východním pobřeží USA ve městě Atlantic City postavil Trump slavný zábavní park známý jako Taj Mahal - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Jrballe

Na východním pobřeží USA ve městě Atlantic City postavil Trump slavný zábavní park známý jako Taj MahalFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Jrballe

Právníci v dopise zdůrazňují, že obchody s nemovitostmi se uzavírají prostřednictvím zastupujících makléřských firem, nezřídka pro anonymní zákazníky, a před deseti lety, dávno před zavedením protiputinských sankcí, nebylo na volném trhu zvykem hloubkově prověřovat jiné vlastnosti kupujících než jejich bonitu. Mezinárodní soutěže krásy se pořádaly zpravidla v zemi vítězkyně z předchozího ročníku. 

Poctivá a neúplatná moskevská pobočka 

Americký prezident byl podnikatelem s mezinárodní působností. Vlastní množství hotelů, na východním pobřeží Spojených států ve městě Atlantic City postavil slavný zábavní park známý jako Taj Mahal. 

Kdo chce, může se pohoršovat nad tím, že v Trumpových hotelích možná mezi mnoha dalšími pobývali také občané Ruské federace, někteří z nich možná prohráli určité obnosy v jeho kasinech nebo zaplatili za vstupní kartu na jim vlastněná golfová hřiště. Rozumí se, že z těchto podnikatelských činností slušně profitoval.  

Jediný způsob, jak tomu účinně zabránit, by bylo zakázat jim vstup do hotelů, restauračních a jiných zařízení anebo rovnou do Spojených států. Předpokládám, že by stejní kritici v takovém případě obvinili Trumpa z nehorázné diskriminace zákazníků podle etnického původu.  

Na konci minulého týdne skupina advokátů zastupujících Donalda Trumpa zveřejnila podrobný přehled položek Trumpových příjmů - Foto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Na konci minulého týdne skupina advokátů zastupujících Donalda Trumpa zveřejnila podrobný přehled položek Trumpových příjmůFoto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Totéž platí pro nemalé peníze, které si vydělal prodejem značkového zboží, jako jsou kravaty a vína – i v tomto případě nelze vyloučit, že se některé výrobky s jeho brandem dostaly do nepravých rukou – možná dokonce do rukou Putinových funkcionářů nebo ruských špionů. 

Mnohé firmy vlastněné občany Ruské federace při svých operacích na volném trhu často používají off-shory, filiálky registrované na Kypru či na Britských Panenských ostrovech. Mezinárodní obchod by se nadobro zastavil, kdyby prodávající musel u každého kupujícího zjišťovat, zda nemá nějaké utajené vazby na Kreml. Od toho jsou jiné příslušné orgány.  

Právníci adresovali svou zprávu senátorovi Lindsey Grahamovi, který stojí v čele vyšetřování obchodních styků prezidenta Trumpa. Všichni jsou zaměstnáni v kanceláři Morgan Lewis &Bockius, jejíž moskevská pobočka má mezi západními podnikateli pověst obzvlášť poctivé a neúplatné. 

Autor:  Jefim Fištejn
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace