Jindřich Šídlo: Hlavně abychom Babišovi nepomohli

Jindřich Šídlo: Případné odvolání z vlády pár měsíců před volbami Andreji Babišovi pomůže - Foto: Radko Kubičko

Jindřich Šídlo: Případné odvolání z vlády pár měsíců před volbami Andreji Babišovi pomůžeFoto: Radko Kubičko

Vezměme to na začátku dalšího napínavého týdne po předchozím ještě napínavějším stručně. Může být Andrej Babiš a celé jeho ANO skutečně půl roku před volbami vyštváno z koalice? Ano.

Nepřeje si to sám Babiš tak trochu? Ano, přeje. Může mu to v předvolebním čase pomoci? Ano, jistě se bude snažit to prodávat jako důkaz všeobecného spiknutí proti své osobě - a nebude ani tak daleko od pravdy. Měl by premiér Sobotka do takového riskantního kroku přesto jít? Ano. Protože kdy, ne-li teď.  

Středeční výzva sněmovny, aby ministr financí do konce dubna vysvětlil své osobní účetnictví, nebo aby v opačném případě premiér “konal”, ponechává samozřejmě všem zúčastněným dostatek času i manévrovacího prostoru. Jenže když to krátce zrekapitulujeme, Andrej Babiš má právě teď na kontě minimálně dva problémy, za něž se v těch temných, prohnilých časech, které ho zrodily, odcházelo z vlády během dvou dnů.  

Když si dnes člověk vzpomene na rychlost, s jakou se z Nečasova kabinetu kdysi poroučeli třeba ministři Kocourek, Drábek, Drobil nebo Besser, má skoro chuť je politovat. I když ne moc.  

Skoro rok máme přerušenou mimořádnou schůzi sněmovny k příběhu Čapího hnízda, jímž se stále zabývá česká policie i bruselský úřad OLAF - Foto: Filip Jandourek

Skoro rok máme přerušenou mimořádnou schůzi sněmovny k příběhu Čapího hnízda, jímž se stále zabývá česká policie i bruselský úřad OLAFFoto: Filip Jandourek

Protože, pokud jste na to zapomněli, vedle oněch trablů s účetní, co si plete hrubou a čistou mzdu, tu máme už skoro rok přerušenou mimořádnou schůzi sněmovny k příběhu Čapího hnízda, jímž se stále zabývá česká policie i bruselský úřad OLAF. Aby bylo jasno, v obou případech může být pravda na straně Andreje Babiše, i když se také v obou případech svou vysvětlovací taktikou maximálně snaží, aby tomu bylo obtížné uvěřit. 

A i s tímhle závažím se samozřejmě dá jít do voleb a vyhrát je, protože to vypadá, že se Andrej Babiš dostal do situace, kterou svým nenapodobitelným způsobem popsal loni během prezidentské kampaně v USA pozdější vítěz Donald Trump: Voliči by mu prý zřejmě odpustili, i kdyby někoho zastřelil na Páté Avenue v New Yorku.  

“Antibabiš” není program 

Což je samozřejmě v případě Babiše věčná zásluha “tradičních stran”, jejichž politici teď proti Babišovi a třeba jeho zjevnému pohrdání parlamentem a demokracií mohou protestovat od rána do večera - nebude jim to mnoho platné. Ale to taky neznamená, že to nemají dělat. Respektive že by se měli držet těch mnoha nezištných dobrých rad, kterých se jim ze všech stran dostává. 

Zákon, který se aspoň trochu pokusí omezit Babišův nevídaný střet zájmů, ve svém důsledku Babišovi jen pomůže, slyšíme - Foto:  koláž Český rozhlas

Zákon, který se aspoň trochu pokusí omezit Babišův nevídaný střet zájmů, ve svém důsledku Babišovi jen pomůže, slyšímeFoto:  koláž Český rozhlas

Jako by se nám tu v posledních měsících rozmohl zvláštní druh poraženeckého pragmatismu. Zákon, který se aspoň trochu pokusí omezit Babišův nevídaný střet zájmů, ve svém důsledku Babišovi jen pomůže, slyšíme. Případné odvolání z vlády pár měsíců před volbami mu pomůže také, vlastně skoro jako příliš častá kritika, protože přece “antibabiš” není program. 

Domyšleno do konce to vede k otázce: Jak se před Andrejem Babišem a jeho vizí státu, v němž se místo zbytečných řečí povinně “pracuje” a komu se to nelíbí, bude stejně pracovat, dá vlastně bránit, aby mu to náhodou “nepomáhalo”? A to i když porušuje pravidla, která možná nejsou úplně dokonalá a byla v minulosti až příliš často ignorovaná, která se tu ale přece jen přirozeně nedokonalým způsobem ustanovila?  

Času už moc nezbývá 

A až bude Andrej Babiš třeba premiérem, pokud bude, bude taky taktičtější ho moc nedráždit, protože příště by mohl vyhrát ještě mnohem výrazněji? Jaký je tedy správný postup? Co všechno si muž se značně omezenými představami o liberální demokracii, který nechce stát jen řídit, ale kompletně vlastnit, může vlastně dovolit, aby mu někdo dal najevo, že i v neklidné době existují jisté hranice?  

Andrej Babiš a jeho okolí jsou fascinováni silou, kterou mají a dávají to na potkání najevo - Foto: Filip Jandourek

Andrej Babiš a jeho okolí jsou fascinováni silou, kterou mají a dávají to na potkání najevoFoto: Filip Jandourek

Andrej Babiš se stal součástí českého politického establismentu skoro před čtyřmi lety. Do vlády ho sociální demokraté a lidovci přizvali mimo jiné proto, že jinou koalici vlastně ani nebylo možné a navíc v čase rozkladu starých pořádků bylo logické, že zodpovědnost přeberou strany, které do té doby seděly v opozici, mimo sněmovnu nebo dokonce ještě neexistovaly. 

Teď jsme ale už jinde a po říjnových volbách začne zase nová kapitola. Volby poprvé od roku 1992 vyhraje zřejmě někdo jiný než ODS nebo ČSSD. Andrej Babiš a jeho okolí jsou fascinováni silou, kterou mají a dávají to na potkání najevo. A síla je taky to jediné, čemu rozumí. Což je v pořádku, protože taková je politika. 

Ti, kteří chtějí s Babišem zápasit pořád ještě v rámci demokratické soutěže, mají zrovna jednu šanci, jak mu ukázat, že to nemusí mít úplně jednoduché. Kdo má nějaký méně riskantní nápad, který bude určitě fungovat, ať se s ním předvede, protože času už moc nezbývá. 

Autor:  Jindřich Šídlo
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace