Jindřich Šídlo: Imunitu pro Babiše

Jindřich Šídlo: Babiš chce být premiérem za všech okolností, včetně té, že se dočasně schová za imunitu - Foto: Luboš Vedral

Jindřich Šídlo: Babiš chce být premiérem za všech okolností, včetně té, že se dočasně schová za imunituFoto: Luboš Vedral

To, co se původně zdálo jako vtip, se klidně může vyplnit. Poslanci budou možná na jedné schůzi, třeba té lednové, hlasovat o dvou bodech. Tím prvním bude žádost vlády premiéra Babiše o vyslovení důvěry.

A tím druhým žádost policie o vydání poslance Babiše (a Faltýnka) k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Což jsme tedy ještě v české Poslanecké sněmovně za posledních 25 let nezažili, ovšem všechno je jednou poprvé.  

Postoj hnutí ANO k imunitě obecně a k případu jejich šéfa konkrétně doznal v poslední době významných změn. Ještě před 4 lety žádalo ANO ve svém volebním programu, aby byla imunita úplně zrušena s výjimkou projevů ve sněmovně. Teď je celkem zjevné, že to byl ukvapený postoj a jak prohlásil předseda sněmovny Radek Vondráček v DVTV, měli bychom s tím počkat, až budeme mít “nezávislou policii a justici”.  

S takovou nedůvěrou, navíc veřejně vyhlašovanou, v základy právního státu, jsme se u strany, která přebírá moc, také ještě nesetkali. A neznamená to nic jiného, než že ANO udělá vše pro to, aby Babiš vydán nebyl. V pořádku, aspoň víme, na čem jsme. Abychom to ale zas tak nedramatizovali.  

Andrej Babiš - Foto:  ČTK, Michal Kamaryt

Pokud Babiš skutečně vydán nebude, nepůjde o první případ svého druhu, jak by se z poslechu dramatických výroků opozičních poslanců mohlo zdát. A teď nemluvíme přímo o pozoruhodném konci případu vicepremiéra Čunka v roce 2007, kdy pracovny státních zástupců se sloganem “když jde o stabilitu vlády, musí jít spravedlnost stranou” objížděl tehdejší místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.  

Případ paní Parkanové není dodnes dořešen a na bývalé političce zanechal hluboké stopy - Foto: Filip Jandourek

Případ paní Parkanové není dodnes dořešen a na bývalé političce zanechal hluboké stopyFoto: Filip Jandourek

To už se snad nemůže opakovat. Snad. Uvidíme. Ale třeba v jen minulém volebním období sněmovna nevydala poslankyni Zuzanu Kailovou z ČSSD, protože jejím kolegům - dokonce i těm opozičním - se případ zdál jako průhledná policejní šikana. Není důvod, aby stejný dojem nemohli mít nad případem svého předsedy i poslanci ANO a případně kdokoliv další.  

Nebo bychom si taky mohli připomenout případ Vlasty Parkanové, která v roce 2012 vydána byla, ovšem 30 ze 37 poslanců TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem tehdy hlasovalo proti, stejně jako třeba zástupci ODS Marek Benda a Zbyněk Stanjura, kteří nepochybně nebudou mít s vydáním Babiše nejmenší problém. Mimochodem, případ paní Parkanové není dodnes dořešen a na bývalé političce zanechal hluboké stopy. 

Premiérem za všech okolností 

Radek Vondráček uvedl, že bychom měli počkat, až budeme mít “nezávislou policii a justici” - Foto:  ČTK, Roman Vondrouš

Radek Vondráček uvedl, že bychom měli počkat, až budeme mít “nezávislou policii a justici”Foto:  ČTK, Roman Vondrouš

A když půjdeme ještě dále do minulosti, zjistíme, že sněmovna v minulosti nevydala i členy vlády, konkrétně Jana Stráského a Ivana Kočárníka z ODS nebo Jaroslava Baštu z ČSSD. A k tomu je ještě třeba dodat, že podle tehdejších ústavních pravidel už pánové nemohli být nikdy v těchto konkrétních případech stíháni. 

Téhle vymoženosti se čeští zákonodárci zbavili až v červnu 2013, shodou okolností pár dní před zásahem na Úřadu vlády - pokud teď parlament svého člena nevydá, může policie pracovat poté, co mu mandát vyprší. Ano, červen 2013 byla prohnilá éra české politiky, v níž se se poslanci a senátoři dobrovolně pod tlakem veřejného mínění zbavovali svých privilegií.  

Ano, takže vlastně celkově nejde o nic tak dramatického, snad až na ten malý rozdíl, že tentokrát jde o předsedu vlády. Navíc v době, kdy se jedná o osud jeho první či možná už druhé vlády. A abychom nezapomněli, ve chvíli, kdy se čeká na výsledky vyšetřování bruselského úřadu proti podvodům OLAF.  

Hlasování o Babišově imunitě se tedy bude řídit jediným motivem. Jednoduše řečeno půjde o to, zda se Babiš může stát premiérem bez obav, že si řízení vlády a zahraniční cesty zpestří ještě o výslechy na policii, případně rovnou před soudem.  

Babiš neustoupil v povolebních jednáních zatím ani o milimetr - Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Babiš neustoupil v povolebních jednáních zatím ani o milimetrFoto:  ČTK, Kateřina Šulová

Ti, kdo budou hlasovat pro vydání, tím také říkají, že za takový kabinet prostě nemohou přijmout zodpovědnost - a drobné upozornění, v budoucnu se bude případný názorový obrat dost obtížně zdůvodňovat. A naopak: ti, kteří Babiše ochrání, věří, že si ministerský předseda zaslouží tenhle speciální režim.  

To je jistě legitimní názor, který pak mají zhodnotit voliči - a je zjevné, že třeba voličům ANO aktuální problémy Andreje Babiše nevadí vůbec. Babiš neustoupil v povolebních jednáních zatím ani o milimetr. Chce být premiérem za všech okolností, včetně té, že se dočasně schová za imunitu.  

Ti, kteří mu v tom nechtějí pomáhat, nenesou ale za tohle Babišovo rozhodnutí žádnou zodpovědnost a už vůbec to pro ně neznamená žádnou povinnost nechat se vydírat slogany “to vy jste Babiše vehnali do objetí s komunisty a Okamurou”.  

Tak to prostě není. Tohle je rozhodnutí Andreje Babiše, jeho poslanců a případných spojenců. Nikoho dalšího. 

Autor:  Jindřich Šídlo
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace