Jindřich Šídlo: „Loutka“ Zimola? Sobotka na cestě z kopce. ČSSD vyhlíží volby

Autor komentáře Jindřich Šídlo - Foto: Radko Kubičko

Autor komentáře Jindřich ŠídloFoto: Radko Kubičko

Když si zadáte do Googlu jména „Zimola“ a „Babiš“, vyskočí před vámi 400 tisíc odkazů. Pro orientaci lze ale setrvat jen na první stránce vyhledávání. Těsně pod sebou najdeme dva rozhovory, které dělí jen rok a půl – ale taky pozoruhodný názorový posun.

V interview z června 2015 jihočeský hejtman na adresu šéfa ANO a ministra financí říká: „Nic se nenaučil, plete si základní pojmy. Umí jen nadávat, jak všichni krademe.“ V listopadu loňského roku už ale čteme od Zimoly něco jiného: „Babiš hraje tvrdě, ale fér.“ 

Není to nic složitého, vztah Andreje Babiše s Jiřím Zimolou prošel pod laskavým dohledem prezidenta Miloše Zemana zásadní proměnou poté, kdy předseda ANO osobně zařídil, aby Zimola zůstal na českobudějovickém hejtmanství i po krajských volbách, které – což je potřeba dodat – jako jeden z pouhých dvou sociálních demokratů dokázal vyhrát. A není asi potřeba příliš vysvětlovat, že Babiš tuhle službu neposkytl Zimolovi jen tak nezištně. Nepochybně přijde čas, kdy si za svou velkorysost vyžádá protislužbu. 

Bohuslav Sobotka mluví o Jiřím Zimolovi jako o loutce, u níž není jasné, zda s ní manipuluje Babiš nebo Zeman - Foto: Filip Jandourek

Bohuslav Sobotka mluví o Jiřím Zimolovi jako o loutce, u níž není jasné, zda s ní manipuluje Babiš nebo ZemanFoto: Filip Jandourek

Takže když teď předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Seznam mluví o Zimolovi jako o loutce, u níž jen není jasné, zda s ní víc manipuluje Babiš nebo prezident Zeman, lze pochopit, o čem je řeč. 

Jen je k tomu třeba ještě něco dodat. Sobotkovo neobvykle drsné vyjádření přichází pár dní poté, co jihočeská organizace ČSSD pod Zimolovým vedením nepodpořila Sobotkovu kandidaturu na předsedu ČSSD na březnovém sjezdu. A v rámci dlouhé stranické tradice politické odvahy samozřejmě nenavrhla žádnou alternativu – jen ať se v tom Sobotka pokoupe. 

Jenže politika taková je, zvlášť ve volební sezoně. A ještě k tomu v tomto roce, kdy český politický provoz přes všechna silná slova směřuje k jedinému bodu: očekávanému vítězství Andreje Babiše a povolebnímu padání drobků ze stolu, kterému se občas z tradice říká koaliční vyjednávání. (Na tomto místě nesmí chybět tradiční vsuvka, že do voleb chybí ještě téměř devět měsíců a nikdo si dnes nemůže být jistý, jak dopadnou.)  

Když dnes premiér Sobotka mluví o tom, že by nešel do koalice s Andrejem Babišem v pozici slabšího partnera, je to proto, že v téhle situaci ani nic jiného říkat nemůže. Ale v okamžiku, kdy by výsledky voleb odpovídaly dnešním průzkumům, to už s největší pravděpodobností nebude Sobotka, kdo bude o povolební taktice ČSSD rozhodovat. (Možná si Bohuslav Sobotka vzpomene, jak se v květnu 2010 stal z hodiny na hodinu úřadujícím předsedou ČSSD poté, co odstoupil Jiří Paroubek.) 

Jiří Zimola musí podle Jindřicha Šídla nejdřív dojít na vrchol - Foto: Filip Jandourek

Jiří Zimola musí podle Jindřicha Šídla nejdřív dojít na vrcholFoto: Filip Jandourek

A pak se mohou v sociální demokracii hodit i politici, kteří mají s Babišem vstřícnější vztahy než ti, kteří s ním seděli čtyři roky v jedné vládě. A mimochodem, tohle není jen věc ČSSD. Pokaždé, když budeme v kampani poslouchat ta silná slova, kdo s kým rozhodně do koalice nepůjde, bude dobré vzpomenout si na všechna překvapivá a pragmatická řešení z minulosti. Anebo se podívat do krajů, kde spolu může bez větších zábran vládnout skutečně téměř každý s každým. 

Bohuslav Sobotka si na své spolustraníky může samozřejmě stěžovat a může mít vcelku oprávněně i pocit, že v téhle předvolební době mydlí schody až trochu moc urputně. Jenže to je osud mužů (v Česku bohužel jen mužů) v téhle roli: být politickým lídrem, jemuž hrozí, že přivede svou stranu z pozice volebního vítěze k porážce, je nevděčná práce, ale Sobotka si ji, jako mnoho jeho předchůdců, zvolil sám. Patří k ní nevyhnutelně i tyhle konce. A pokud ho to aspoň trochu uklidní: jednou samozřejmě totéž čeká i na Jiřího Zimolu, který ale ještě předtím musí na vrchol vůbec dojít. 

Autor:  Jindřich Šídlo
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace