Jindřich Šídlo: Milost pro nájemného vraha

Jindřich Šídlo: Prezident hodlá své zemi říci, že pozemská spravedlnost neexistuje - pokud ji sám na poslední chvíli nezachrání - Foto: Radko Kubičko

Jindřich Šídlo: Prezident hodlá své zemi říci, že pozemská spravedlnost neexistuje - pokud ji sám na poslední chvíli nezachráníFoto: Radko Kubičko

Jak jsme se dozvěděli z twitterového účtu Jiřího Ovčáčka, první dáma Ivana Zemanová podnikla přátelskou oficiální návštěvu věznice v Rýnovicích, kde pohovořila s jedním z místních vězňů. Na konci schůzky se s ním vyfotila a věnovala mu knihu o Lánech.

Onen vězeň se jmenuje Jiří Kajínek a je to na doživotí odsouzený dvojnásobný vrah. Můžeme myslím směle konstatovat, že takovou návštěvou a fotografií se může pochlubit jen málokterý nájemný zabiják na světě.  

Samozřejmě, že bychom mohli tuhle scénku vysvětlit jako klasický spin, snahu Hradu odvést pozornost od prezidentova dupání po ústavě, ovšem proč to nevzít aspoň chvíli vážně. Protože ve svém důsledku je celá věc nesmírně vážná. 

Prezident už před časem oznámil, že uvažuje o milosti pro Kajínka. Je to samozřejmě jeho plné právo, i když by bylo možné položit otázku, jak to jde dohromady s jeho někdejším předsevzetím, že bude milosti, které označoval za „zbytečně monarchistický prvek”, udělovat pouze „z humanitárních důvodů” v případě nevyléčitelně nemocných vězňů. Na fotkách s první dámou vypadá Jiří Kajínek poměrně zdravě. To ať si ale nakonec zdůvodní prezident. 

Jiří Kajínek a Ivana Zemanová se sešli ve věznici v Rýnovicích - Foto:  ČTK,  Twitter Jiřího Ovčáčka

Jeho předchůdci na rozdíl od Zemana milostmi nijak nešetřili, Václav Klaus jich udělil na dvě stě, Václav Havel dokonce dvakrát tolik a na konci své prezidentské dráhy dokonce prohlásil, že se o milostech prostě nediskutuje. A je taky pravda, že řada milostí udělená oběma pány vzbudila nemalá pozdvižení.  

Ovšem Havel ani Klaus nikdy neomilostnili dvojnásobného nájemného vraha. Jsme na začátku nové epochy. Případ Jiřího Kajínka, ve své podstatě ne tak úplně neobvyklá událost divokého počátku 90. let, zcela opustil kategorii „běžné násilné kriminality” a stal se součástí českých legend a popkultury. 

Uděluji milost dvojnásobnému nájemnému vrahovi 

Poprvé někdy kolem roku 2000, kdy se jím po Kajínkově útěku z Mírova v televizi Nova zabývali novináři Janek Kroupa s Josefem Klímou, a podruhé o deset let později díky příšernému a mimořádně úspěšnému filmu režiséra Petra Jákla. 

Kajínek, úspěšný film režiséra Petra Jákla - Foto:  Hollywood Classic Entertainment

Kajínek, úspěšný film režiséra Petra JáklaFoto:  Hollywood Classic Entertainment

Kdysi charismatický chlapák Jiří Kajínek není asi prvním zločincem, kterému se kdy dostalo takového statusu. Ovšem taky není důvod, aby kvůli jeho obnaženému zadku a nadšení, který vyvolal v části populace, prezident nahlas zvažoval použití svého „zbytečně monarchistického prvku”. Protože když se na tuhle věc podíváme očima práva, jen obtížně budeme hledat vysvětlení pro tak mimořádný krok. 

Kajínkův případ patří mezi ty nejpečlivěji prověřené v celé české historii. Původní proces, který trval skoro čtyři roky, rozhodoval v Plzni soudce Pravoslav Polák, uznávaný v oboru za jednoho z nejkompetentnějších a nejpečlivějších trestních soudců v zemi. Rozsudek má 130 stran a celý spis přes 10 tisíc.  

Kauzou se pak celkem sedmkrát zabývaly ještě Vrchní, Nejvyšší i Ústavní soud, jednu stížnost pro porušení zákona ještě coby ministr spravedlnosti podával dnešní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který teď prezidenta v úvahách o milosti podporuje.  

Kajínka za vraha označila jedna z jeho obětí, která útok přežila. Tak v čem je po 24 letech ještě problém? Vypadá to, že v jednom jediném. Prezident hodlá prostě své zemi říci, že nemá věřit celé justiční soustavě, kterou Kajínkův případ opakovaně prošel, a že pozemská spravedlnost neexistuje – pokud ji sám na poslední chvíli nezachrání. 

Představa, že žijeme v takové zemi, je příšerná a ještě o něco horší musí být pro prezidenta, který stojí v jejím čele. Prezident může udělat cokoliv, na co má právo. Jen by si měl zkusit předtím tu větu vyslovit: Uděluji milost dvojnásobnému nájemnému vrahovi. 

Autor:  Jindřich Šídlo
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace