Jindřich Šídlo: Proč prezident nemluví pravdu o zásahu na Úřadu vlády

Jindřich Šídlo shrnuje čtyři roky od zásahu policie na Úřadu vlády - Foto: Khalil Baalbaki

Jindřich Šídlo shrnuje čtyři roky od zásahu policie na Úřadu vládyFoto: Khalil Baalbaki

Čtyři roky jsou dlouhý čas – v Česku je to celé jedno volební období. Takže všeobecná skepse, která doprovází čtvrté výročí zásahu policie na Úřadu vlády, je dobře pochopitelná.

Když porovnáme očekávání, jaká policie se státními zástupci z Olomouce vyvolali, a dosavadní výsledky, nemůžeme než lehce povytáhnout obočí: A to je zatím všechno? 

Ano, zatím je to všechno: ani jeden pravomocný rozsudek, nepočítáme-li verdikt Nejvyššího soudu, který prohlásil, že se na výměnu funkcí za poslanecký mandát vztahuje takzvaná „indemnita“ – a nejspíš dobře udělal, protože v opačném případě by si musela policie a státní zastupitelství otevřít pobočku přímo ve sněmovně, nebo taky na pražském magistrátu. 

To všechno víme. Ovšem nic z toho nemůže být omlouvou pro opakovaná tvrzení prezidenta Zemana, který se už několikrát veřejně přihlásil k oblíbené teorii, že v celém případě šlo vlastně jen o pár „nezdaněných kabelek“ ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové, dnes Nečasové. 

Dodnes nevíme, co všechno za dárečky od politických a byznysových prominentů Jana Nagyová - Nečasová doručila jako “protislužby” - Foto: Filip Jandourek

Dodnes nevíme, co všechno za dárečky od politických a byznysových prominentů Jana Nagyová - Nečasová doručila jako “protislužby”Foto: Filip Jandourek

Poprvé to prezident pronesl někdy před rokem, podruhé dokonce při svém výročním poselství a zatím naposledy ve čtvrtečním rozhovoru na TV Barrandov. 

Zní to, přiznejme, efektně, zvlášť když si vzpomeneme intenzitu a dramatický průběh akce z června 2013, která slabším povahám připomínala státní převrat – a vedle nich si představíme těch pár „kabelek“. Sice to ve skutečnosti byly luxusní kabelky a šperky dohromady za 10 milionů korun a dodnes nevíme, co všechno za tyhle dárečky od politických a byznysových prominentů Jana Nagyová – Nečasová doručila jako „protislužby“, ale jako veselá karikatura se to samozřejmě použít dá. 

Stovky milionů a tuny zlata 

Jen je otázka, proč to právě prezident dělá. Protože nepochybně velmi dobře ví, že důvodem pro zásah v červnu 2013 bylo něco jiného, mnohem vážnějšího. Takže ještě jednou pro hlavu státu: bylo to vcelku solidně podložené podezření, že si paní ředitelka Nagyová najala vojenskou rozvědku pro jisté soukromé účely – konkrétně pro sledování v tu dobu ještě právoplatné manželky předsedy české vlády. 

Což je, málo platné, skandál, který by odstřelil premiéra kdekoliv na světě, možná kromě Česka let 1998 – 2002, kdy byl premiérem Miloš Zeman a na Úřad vlády docházely na konzultace přední osobnosti českého organizovaného zločinu, jako například nebožtík František Mrázek. 

Prezident Zeman se už několikrát veřejně přihlásil k oblíbené teorii, že šlo jen o pár „nezdaněných kabelek“ ředitelky premiérova kabinetu - Foto: Andrea Zahradníková

Prezident Zeman se už několikrát veřejně přihlásil k oblíbené teorii, že šlo jen o pár „nezdaněných kabelek“ ředitelky premiérova kabinetuFoto: Andrea Zahradníková

A o to také v prezidentově banalizaci jde. Nepochybně ví, že případ zneužití tajné služby ještě nebyl uzavřen. Právě teď jej znovu řeší pražský Městský soud, což si snad na Hradě mohli všimnout, kdyby chtěli. 

Jenže patrně nechtěli. Během celé své politické dráhy proslul Miloš Zeman až těžko uvěřitelnou tolerancí ke svým nejbližším spolupracovníkům a jejich privatizaci kteréhokoliv úřadu, který Zeman zastával. 

O přátele Zemanova šéfporadce z premiérských let Miroslava Šloufa se svého času živě zajímaly i americké úřady. Šloufa posléze pro prezidentskou éru odsunulo duo prvotřídních politických šíbrů Vratislav Mynář – Martin Nejedlý. Ten první už čtyři roky řídí prezidentskou kancelář bez bezpečnostní prověrky, což je asi světový unikát, ten druhý o prověrku ani nikdy nežádal, protože by ji nikdy nedostal, takže na Hradě není ani zaměstnán, jen tam má nejlepší kancelář a doprovází prezidenta například na jednání s ruským prezidentem Putinem. 

Tenhle politický polosvět byl Miloši Zemanovi vždy velmi blízký a zřejmě opravdu upřímně nechápe, že tajné služby a vůbec státní úřady tu nejsou od toho, aby uspokojovaly soukromé potřeby a přání lidí, kteří se mohou zaštítit autoritou vysoké ústavní funkce. To je čistý český postkomunismus, který prezident, a jistě nejen on, každým dnem udržuje v chodu. Vyhovuje mu, protože nic jiného ani nezná a v ničem jiném neumí žít. 

Ivo Ištván a Robert Šlachta, hlavní postavy zásahu z června 2013, učinili jistě mnoho chyb, tu hlavní onou nezapomenutelnou tiskovou konferenci známou pod názvem „stovky milionů a tuny zlata“. Prezident Zeman je ale už zjevně překonává a to zdaleka nejsme u konce. 

Autor:  Jindřich Šídlo
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace