Jindřich Šídlo: Smí policie pracovat před volbami?

Jindřich Šídlo: Babiš bez pocitu nepatřičnosti operuje s 50. lety a “zkorumpovaným systémem”, což je od bývalého člena KSČ velmi troufalé až nemístně drzé - Foto: Khalil Baalbaki

Jindřich Šídlo: Babiš bez pocitu nepatřičnosti operuje s 50. lety a “zkorumpovaným systémem”, což je od bývalého člena KSČ velmi troufalé až nemístně drzéFoto: Khalil Baalbaki

Otázka z titulku nemá jednoduchou odpověď - lépe řečeno: ještě o něco znepokojivější, než obě možné odpovědi, je fakt, že si ji můžeme vážně klást. A navíc: je opravdu jen shoda náhod, že se policie chystá obvinit Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka zrovna v horké fázi volební kampaně?

Aniž bychom chtěli předjímat, jak to celé nakonec ve sněmovně a snad i před soudem dopadne, představa, že policie a státní zastupitelství mají mít pro politicky citlivé případy vyhrazen jen jistý čas bezpečně vzdálený od jakýchkoliv voleb, což navíc v Česku prakticky není možné, je jednoduše šílená.  

Domyšleno do konce, fakticky popírá existenci právního státu v Česku a z jeho obyvatel činí bezmocné figurky, s nimiž si nakonec znepřátelené gangy politiků a “jejich” policisté a návladní budou dělat, co chtějí. 

Přesto už Andrej Babiš bez pocitu nepatřičnosti operuje s 50. lety a “zkorumpovaným systémem”, což je od bývalého člena KSČ velmi troufalé až nemístně drzé. Přesto Babiš ví, co činí a proč tak činí - tedy vedle faktu, že takhle tady tradiční politici o svých problémech se zákony prostě mluví, od Miroslava Sládka blahé paměti až třeba po Davida Ratha.  

Ale také je potřeba přiznat, že Andrej Babiš sice tuhle nesnesitelnou atmosféru politicko-policejního státu úspěšně živí, ale nevymyslel ji. O zneužívání policie a státního zastupitelství v politickém boji jsme tu slýchali mnoho let od špiček ODS i ČSSD a v mnoha případech jim člověk měl chuť dát za pravdu: na první pohled podezřelých obvinění končících po letech kdesi v prachu historie nebo v horším případě i osobní a profesní likvidací “obětí” jsme tu za posledních dvacet let zažili příliš mnoho. 

Čtěte také: Petr Holub: Padesátimilionové tajemství Čapího hnízda se otevírá

Sledujeme teď v příběhu Andreje Babiše stejný scénář? Andrej Babiš nás o tom bude přesvědčovat až do voleb, ale pak je tu ještě jeden úhel pohledu: Kdyby policisté a státní zástupci “počkali” s obviněním až po volbách, což by si jistě zdůvodnili, jakých reakcí by se asi tak dočkali? Nepochybně stejně vypjatých, jen jaksi z druhé strany hřiště. 

Připomíná to hodně dilema americké FBI před minulými prezidentskými volbami a její znovuotevření případu e-mailů Hillary Clintonové. Stalo se tak deset dnů před volbami - a i když FBI ještě před úterkem 8. listopadu, dnem hlasování, oznámila, že se Clintonová ničeho nezákonného nedopustila, neúspěšná demokratická kandidátka to dodnes považuje za příčinu své senzační porážky. 

Čtěte také: Sněmovna nemá nahrazovat soud. O vydání Babiše s Faltýnkem rozhodne v září, myslí si ústavní právník

V Česku uvažujeme ještě jinak - a Babiš na tom postaví závěr své kampaně. (Obrázek s přelepenou pusou už má, jistě ještě přibydou pouta.) Obvinění se tu v očích mnohých stává jakýmsi reklamním bonusem , který nakonec ještě Babišovi pomůže. Přiznejme si, to už je otevřeně zvrhlé. 

Tahle sázka na image “oběti systému”, v němž se dokázal kdysi pohybovat jako málokdo jiný, ukázala v celé své ošklivosti, v jaké zemi to žijeme: zemi, kde se důvěra v policii, státní zastupitelství a samozřejmě soudy, protože ty budou nakonec - doufejme - o Andreji Babišovi a dalších aktérech příběhu Čapího hnízda rozhodovat, blíží nule. A člověk, který by se rád stal předsedou vlády téhle země, tyhle nálady jen ochotně živí. 

Jestli Andrej Babiš a spol. spáchali zločin, zatím nevíme a ještě dlouho vědět nebudeme. Jinak jsme se ale už dozvěděli víc snad i víc, než jsme chtěli.  

Autor:  Jindřich Šídlo
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace