Jiří Berounský: Jak prezident Miloš Zeman využívá nejasností v ústavě

Miloš Zeman prohlásil, že on je člověk, který ústavu používá tvůrčím způsobem - Foto:  ČTK, Luděk Peřina

Miloš Zeman prohlásil, že on je člověk, který ústavu používá tvůrčím způsobemFoto:  ČTK, Luděk Peřina

V případě, že by sněmovna nevyslovila Babišově vládě důvěru - což je dost pravděpodobné - není v ústavě vůbec zmíněna lhůta, jak dlouho může vládnout premiér bez důvěry. Ať už jej jmenuje prezident, nebo na třetí pokus předseda sněmovny.

Stejně tak jako není uvedeno, že by premiér neměl být obviněn. Oboje se považuje za něco, co nemusí být výslovně napsáno, ale co vyplývá z ducha ústavy. Jenže na takové nuance se za prezidenta Zemana nehraje. A litera nejvyššího zákona je opravdu velmi liberální a benevolentní, čehož lze využít, nebo až zneužít.  

A prezident Zeman – dle Lidových novin – prohlásil, že on je člověk, který ústavu používá tvůrčím způsobem. V čem má onen tvůrčí způsob spočívat? 

Článek 35, bod 1a totiž skutečně říká, že byl-li předseda vlády jmenován na návrh předsedy Poslanecké sněmovny a ani potom nezískal důvěru tohoto zákonodárného sboru, potom prezident opravdu může a nikoliv musí rozpustit Poslaneckou sněmovnu. 

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zastává paradoxně prezidentův názor - Foto: Tomáš Adamec

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zastává paradoxně prezidentův názorFoto: Tomáš Adamec

Takto, bez důvěry, může onen premiér vládnout třeba až do řádných voleb za čtyři roky. Ústavní právníci ovšem tvrdě hájí právě onen „duch“ ústavy.  

Mandát omezený funkčním obdobím 

Jan Kysela z Právnické fakulty dle téhož listu říká: "Je to naprosto neústavní. Pokud je v ústavě napsáno, že je vláda odpovědná Poslanecké sněmovně, tak to znamená, že vláda se má těšit důvěře Poslanecké sněmovny. To je základ a princip." 

Jenže v České republice se začíná uhnízďovat dříve uvedená verbální dikce ústavy, žádný její „duch“. Jen si připomeňme: Jiří Rusnok – jmenovaný předsedou vlády právě prezidentem Zemanem – vládl bez důvěry 26 týdnů, duch, neduch ústavy.  

Jiří Berounský: Kompetenční spor se však může dostat až k Ústavnímu soudu - Foto: Radko Kubičko

Jiří Berounský: Kompetenční spor se však může dostat až k Ústavnímu souduFoto: Radko Kubičko

Podporu poslanců své vládě si přeje i Andrej Babiš a staví se tak vlastně proti názoru svého prezidenta a údajného spojence, který mu chtěl vystavit pro jeho vládnutí svým způsobem bianco šek. Kompetenční spor se však může dostat až k Ústavnímu soudu. Ale jeho předseda, Pavel Rychetský, zastává paradoxně prezidentův názor. 

Neboť řekl, že v případě třetí nedůvěry může mít vláda "mandát omezený výlučně funkčním obdobím sněmovny, protože prezident není v tom případě povinen rozpustit sněmovnu a vypsat nové volby." 

Za několik týdnů či měsíců uvidíme, jak to dopadne. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace