Jiří Berounský: Jak rozumět taktice premiéra Bohuslava Sobotky?

Jiří Berounský: Chovanec udělá vše pro to, aby se předsedou ČSSD stal - Foto: Radko Kubičko

Jiří Berounský: Chovanec udělá vše pro to, aby se předsedou ČSSD stalFoto: Radko Kubičko

Vláda Bohuslava Sobotky se vyznačovala dlouhou dobu – tak jsme ji alespoň vnímali - dělnou atmosférou, bez jakýchkoli skandálů. Potom začalo pomalu narůstat pnutí mezi předsedou vlády a místopředsedou Babišem, až jsme dospěli do dnešní, všem známé krizové situace.

Prezident Zeman, Babišův spojenec a jeden z nejmocnějších Sobotkových oponentů, však ztratil všechny své sociálnědemokratické spolubojovníky ze své protisobotkovské fronty, manifestované víc než zřetelně na oné památné lánské schůzce.  

Michal Hašek se prakticky propadl do bezvýznamnosti, neboť na evidentní lhaní jsou lidé velmi citliví, jakkoli jinak jsou velmi ovlivnitelní. Podobně je na tom Zdeněk Škromach, který navíc svou porážkou v senátních volbách ztratil jistě hodně ze svého, i tak diskutovatelného, vlivu.  

Pravděpodobně nejnebezpečnější a ve své jihočeské baště neporazitelný Jiří Zimola doplatil na svůj pocit neohrozitelnosti. Svou aférou s mimořádně vysokým platem svého chráněnce, šéfa jihočeských nemocnic a s mimořádně nízkou cenou za stavbu své haciendy na Lipně se rovněž z řad Zemanových spolubojovníků vyřadil.  

Bohuslav Sobotka ve střetu s prezidentem vyrostl a v sociální demokracii není nikdo, kdo by jej ohrožoval - Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Bohuslav Sobotka ve střetu s prezidentem vyrostl a v sociální demokracii není nikdo, kdo by jej ohrožovalFoto:  ČTK, Kateřina Šulová

Začne znovu mela 

Protože i na hodně nebo málo peněz jsou lidé citliví. Takže jeho představa, že v příštích volbách by jej voliči mohli dopředu vykroužkovat, je velmi nereálná. Zbývá Milan Chovanec, „zrádce“ oněch spiklenců. Ten, i když je zřejmě velmi ambiciozní, se chová zatím velmi loyálně jak k předsedovi, tak k sociální demokracii, což dokázal zejména svou neúčastí na Zemanově čínské expedici. 

Bohuslav Sobotka ve střetu s prezidentem jaksi vyrostl a v sociální demokracii není dnes nikdo, kdo by jej viditelně ohrožoval. Jenže – co volby? Není pochyb, že jedním z urychlovačů vládní krize byla obava sociálních demokratů ze současných preferencí a trvalé ztráty na hnutí ANO. 

Z průzkumných agentur v podezřele nízkých procentech sociální demokracie vynikala zejména agentura Kantar TNS. Ve značné ztrátě se nicméně shodovaly agentury všechny. Ta ztráta se po volbách asi zmenší, ale voličské uvažování je velmi konzervativní, což znamená, že volby asi vyhraje – nehledě k současným problémům jeho předsedy – hnutí ANO.  

A pak začne znovu mela. Bývá totiž zvykem, že odpovědnost za výsledky voleb nese předseda strany. A to se týká i současného hrdiny Sobotky. Je proto možné, že se bude hledat nový vůdce. 

Takže může nastoupit jeden z jeho současných lojálních místopředsedů Chovanec nebo Zaorálek. Nevím, koho by špičky ČSSD zvolily, ale domnívám se, že Chovanec udělá vše pro to, aby se předsedou stal on. Uvidíme. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace