Jiří Berounský: Ještě k případu Bradáčová-Martinec

6. květen 2013

Každému případu vždycky nejvíc uškodí, když se zasvěcené veřejnosti neřekne úplně všechno. A přesně to platí i o vztahu Bradáčová-Martinec. Začalo to tím, že Martinec, ředitel protikorupční policie, údajně chystal na Bradáčovou jakousi kauzu ve spojení s jejím manželem, s nímž už Bradáčová ovšem léta nežije. Potom se psalo, že útvar protikorupční policie ignoroval její podnět ve věci podivného nákupu obřího solárního parku firmou ČEZ od firmy Amun.Re s nejasnými majiteli.

Mělo se jednat o finanční operaci ve výši pěti miliard korun, což jsou nepředstavitelné peníze. Bradáčová ovšem argumentovala i tím, že podobně – tj. bez vědomí státního zastupitelství protikorupční útvar policie odložil, sám vyšetřoval, nebo vůbec nevyšetřoval i jiné případy, jichž byly prý desítky. Celý spor se jaksi vyřešil sám od sebe, protože ředitel onoho Úvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec ze své funkce odstoupil, a to s podivným odůvodněním, že si už vzájemnou spolupráci s Bradáčovou nedovede představit. Závěrem prvého dějství se ministr spravedlnosti Pavel Blažek zcela jednoznačně zastal Bradáčové a rovněž jednoznačně dal najevo, že postavení státního zastupitelství ve vztahu s policií je nadřazené.

Martinec opustí vedení protikorupčního útvaru k patnáctému květnu, dočasně jej povede jeho náměstek Emil Kračmar. Jméno nového ředitele má být známo – alespoň dle Lidových novin – zhruba do konce měsíce května. Výběrové řízení má však být interní a mohou se do něho hlásit jen uchazeči s odpovídající služební hodností. Je v gesci náměstka policejního prezidenta Václava Kučery a kromě zástupců Policejního prezidia mají v komisi, jež vybere vhodného adepta, zasednout experti z Ministerstva vnitra i Nejvyššího státního zastupitelství. Nejzazší datum pro podání přihlášek je dvacátého května.

Policejní prezident sdělil, že Tomáš Martinec bude, po odchodu z útvaru protikorupční policie, pověřen nějakou jinou vysokou policejní funkcí. To znamená, že jeho rezignace nebyla – dle posouzení policejního prezidenta – přiznáním určité viny za dosavadní chod útvaru, přestože – zdůrazněno - nyní mají detektivové těsněji spolupracovat s dozorujícími státními zástupci, což ale vždy měli. Řečeno po lopatě: uznala policie v osobě policejního prezidenta, že nekonala podle pokynů státního zastupitelství a že se tak, dle slov ministra spravedlnosti, vymkla tato ozbrojená složka státu dohledu? Bude v budoucnu policie při objasňování trestních činů dostatečně spolupracovat se státním zastupitelstvím?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.