Jiří Berounský: Rozpadne se zamýšlená koalice KDU-ČSL a STAN?

Jiří Berounský: Jde o to, aby se zmíněná koalice lidovců a Starostů vůbec dostala po volbách do Poslanecké sněmovny - Foto: Radko Kubičko

Jiří Berounský: Jde o to, aby se zmíněná koalice lidovců a Starostů vůbec dostala po volbách do Poslanecké sněmovnyFoto: Radko Kubičko

Lidovci a Starostové. To jsou dvě strany, o jejichž vzájemný vztah půjde o volbách. Ony silácké řeči předsedy lidovců Bělobrádka o jakési třetí síle, která vznikne koalicí těchto stran a bude hýbat politikou tohoto státu, vzaly časem jaksi za své.

I když onen devastující vliv nestranického hnutí ANO na tradiční subjekty se projevuje více ztrátou popularity a voličů u ideologicky vyhraněnějších stran pravice i levice. To je ostatně světový trend, který se projevuje v různém vydání na všech kontinentech. Tradiční strany zklamaly, tak volte nás, my to těm stranám ukážeme.  

A lidi ta hnutí volí, protože kromě zasvěcených politiků-profesionálů má pojem strana a stranictví, zejména u nás, stále jakýsi pejorativní přídech. A přibývá k tomu jakýsi nový pejorativní přídech, protože tradiční strany – i když ne vždy svou vinou – nedokázaly vyřešit moderní problémy společnosti.  

Podle posledního průzkumu agentury Focus je převaha hnutí ANO nad oněmi tradičními stranami zhruba dvojnásobná, u agentury TNS Kantar potom ještě vyšší. Málokdo si ovšem uvědomuje, kdo může za poklidné politické situace zakládat jakékoli hnutí – i když je to teoreticky možné - a jaké finanční prostředky jsou k tomu zapotřebí, o jejichž nabytí se takřka nikdo nezajímá.  

Nabízí se řešení, aby kandidáti Starostů byli umisťováni na kandidátkách lidovců, aniž by se jednalo o koalici - Foto: Radko Kubičko

Nabízí se řešení, aby kandidáti Starostů byli umisťováni na kandidátkách lidovců, aniž by se jednalo o koaliciFoto: Radko Kubičko

Dělný, nekonfrontační subjekt 

Dnes už totiž vůbec nejde o třetí sílu, ale o to, aby se zmíněná koalice lidovců a Starostů vůbec dostala po volbách do Poslanecké sněmovny. 

Připomeňme si, že koalice dvou stran musí získat dvakrát pět procent hlasů, čili procent deset. A zmíněná koalice, která by jistě znamenala výraznou středovou sílu, nezískala nikdy u žádné průzkumné agentury, ať součtem procent oněch dvou jednotlivých stran, nebo společně jako koalice, oněch kýžených 10 procent.  

Nabízí se proto řešení, které fungovalo u společného projektu TOP 09 a Starostů, aby totiž kandidáti Starostů byli prostě umisťováni na kandidátkách lidovců, aniž by se jednalo o koalici. Jenže je tady možný, i když – jak píší Lidové noviny – nepravděpodobný právní problém tak zvané skryté koalice. 

Ten neexistoval u spojení TOP 09 a Starostů, neboť topka získávala více než 10 procent, takže vlastně splňovala i formálně množství procent pro dva subjekty. Jak však praví ústavní právník z Univerzity Karlovy Arnošt Gerloch, "s pojmem skrytá koalice se moc nepracuje, protože máme poměrně liberální systém". 

Přijít o lidovce v Poslanecké sněmovně by bylo jistě škoda, neboť – ať jsou, jací jsou - představují za Bělobrádkova vedení dělný, nekonfrontační subjekt, o který by sněmovna neměla být ochuzena. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace