Jiří Leschtina: Ruský chaos na Hradě

Prezident Miloš Zeman zahájil 15. dubna v Hradci Králové návštěvu Královéhradeckého kraje. - Foto:  ČTK, David Taneček

Prezident Miloš Zeman zahájil 15. dubna v Hradci Králové návštěvu Královéhradeckého kraje.Foto:  ČTK, David Taneček

Jestřáb nebo hrdlička? Před takovou hádanku staví prezident Miloš Zeman zejména zahraniční pozorovatele, kteří by se rádi zorientovali v jeho reakcích na ruskou okupaci Ukrajiny.

A mají s tím potíž, protože v postojích Hradu panuje chaos. Když se však na výroky hlavy státu podíváme alespoň s trochou pozornosti, zaznívá v nich hlavně hrdliččin hlas, jen občas prokládaný pokusem o skřek jestřábí.  

Za jestřába označili západní média Zemana, když prohlásil, že by vojska NATO v případě eskalace Putinovy agrese měla vstoupit na ukrajinské území. Jenže pár dní poté na konferenci k desátému výročí vstupu Česka do EU mluvil Zeman už jen o "velmi razantní a preventivní akci k odstrašení Ruska." A další den vzkázal po hradním mluvčím, že tím myslí posílení jednotek NATO u ukrajinských hranic a vyslání válečných lodí do Černého moře.  

Zemanova taktika z toho vysvítá jasně. Nejprve pronese silné jestřábí prohlášení, aby pořádně zaznělo, a pak do něj, už ne sám ale ústy mluvčího zakomponuje hrdliččí tóny. A to v okamžiku, kdy ozvěny jestřábího křiku ještě vibrují ve vzduchu a poutají pozornost.  

Čtěte také: 
Petr Hartman: Zeman navrhuje zastrašení Ruska

Jindy se zase prezidentovy úvahy nesou v duchu obojakosti a jakési přízemní vykutálenosti. To když prohlásí, že je pro hospodářskou pomoc Ukrajině. Ale až po její konsolidaci a svobodných parlamentních volbách, protože nyní by skončila v rukou oligarchů. Co už ale Zeman nedodá, že než vznikne vláda se schopným vůdcem, jak požaduje, může Putin odtrhnout půlku Ukrajiny.  

Miloš Zeman a primátor HK Zdeněk Fink - Foto: Jiří Fremuth

Miloš Zeman a primátor HK Zdeněk FinkFoto: Jiří Fremuth

Nebo při návštěvě hradeckého kraje prezident odpověděl na dotaz, co říká na obsazování státních úřadů na východě Ukrajiny: "Každý, kdo ozbrojený vlítne do policejní stanice nebo jakékoliv budovy, je zločinec, ať je to na kyjevském Majdanu nebo kdekoliv jinde." Pokud se hned neposadíme před Zemanovou nestranností a nadhledem, musí nám být nápadné jedno: Zeman se nijak nezdržuje rozlišováním, jaká vláda zrovna úřaduje v těch budovách.  

V některých okamžicích pak Zeman nepokrytě hovoří, jakoby vzýval kremelské božstvo. Například když prohlašuje, že "Krym je ztracen", čímž vlastně jako jediný evropský státník posvětil jeho anexi. Nebo když shodně s Putinem vyzývá kyjevskou vládu, aby jednala se separatisty. A jaksi přehlíží, že tito separatisté jsou skupiny neoznačených ozbrojenců, s nimiž není o čem jednat. Protože se nehlásí k žádné armádě ani hnutí, nevznášejí žádné požadavky, jen táhnou krajem a obsazují budovy.  

Ukrajinské postoje našeho prezidenta tedy v daleko větší míře vycházejí z kremelských pozic než kyjevských. A jen to občas maskuje válečnickou rétorikou, jíž chybí závazný obsah. Tyhle kreace vykutáleného hradního pána mohou snad působit i zábavně. Když si však uvědomíme, že je také vrchním velitelem ozbrojených sil, úsměv tuhne na rtech. 

Autor:  Jiří Leschtina
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace