Jiří Stránský: Je zima a magnólie jsou průšvih

Jiří Stránský: Křičeli a hádali se o počasí - Foto: Khalil Baalbaki

Jiří Stránský: Křičeli a hádali se o počasíFoto: Khalil Baalbaki

V lékárně přede mnou čekaly dvě postarší dámy na své léky a při tom hořekovaly, že teda takhle je té zimy opravdu, ale opravdu už moc, a to si ještě nejsou jisté, jestli jim nepřestanou topit.

Jedna už docela přesvědčivě kašlala a druhá si při tom neustále měnila u nosu papírové kapesníčky. Za mnou mladý muž řekl svému děvčeti, že by to byla paráda, kdyby ještě napadlo těch 40 čísel sněhu, jak říkali v rádiu. Že by si krásně prodloužili snowboardování, které jim tak chutná. 

Děvče moc nadšeně nevypadalo a řeklo „Jen aby“. Třeba zadoufalo, že bude brzy zase oněch pětadvacet jak onehdy. 

S islandskou pastilkou v puse jsem se pak vydal domů, abych včas nakročil do každodenní dopolední tříkilometrové vycházky po vrstevnicích svahu nad mým bydlením. Sice se mi v té zimě moc nechtělo, ale coby oldskaut si dovedu nejen poručit, ale i se poslechnout. Obalil jsem se teplem a vyrazil.  

Už jsem měl vystoupanou polovinu svahu, když jsem někde nad sebou uslyšel zvýšené hlasy. Jen jsem je uviděl, hned mi bylo jasné, proč tak křičí: podobní starci jako já a nejspíš stejně nedoslýchaví. Křičeli ale tolik, že jsem jim po pár krocích rozuměl a pochopil, že se hádají o počasí a že jen prosazují své názory. 

Koukněte se, všude už magnólie odkvétají - Foto: Jolana Nováková

Koukněte se, všude už magnólie odkvétajíFoto: Jolana Nováková

Chce to grog 

Jeden právě žaloval celému světu: „A co ty magnólie?! Na tomhle našem jižním svahu kvetou dřív, to jo, ale ne takhle dřív! Koukněte se: všude už odkvétají! Bezy celej můj život začínají kvést v květnu, nanejvejš na konci dubna. A vidíte?!“ 

Ten druhý mě docela pobavil: „Jo takhle! Vy jste klausovec – žádný globální oteplování neexistuje.“ 

Chtěl ještě něco říct, ale první mu do toho skočil: „Jděte do háje! Tohleto nad náma je globální oteplování, jo? To mi může bejt ukradený! Mně vadí, že jeden den je 25 a za pár dní osm! Dnes ráno šest! Nevím, co si mám vzít na sebe! Vy snad jo? A co ty holky? Jeden den bez punčocháčů a o dva dny dál maj na sobě tlustý legíny neb jak tomu nadávaj! Vnučka celou noc prochrchlala!“ 

Ten druhý využil zámlku prvního a řekl: „V třiapadesátém, jak natáhli brka Stalin i Gottwald, napadlo v květnu deset čísel sněhu. Z třetího patra pankrácký basy to bylo krásný.“ Ten první řekl: „To se máte čím chlubit, to jo.“ 

A druhý dodal: „Tou Pankrácí, nebo tím sněhem? Je mi zima, chce to grog. A ty magnólie jsou fakt průšvih.“ Když jsem je míjel, pozdravili. 

Autor:  Jiří  Stránský
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace