Jiří Stránský: Síla skrze radost

Jiří Stránský: Občas ten idiotský optimismus nefunguje - Foto: Tomáš Vodňanský

Jiří Stránský: Občas ten idiotský optimismus nefungujeFoto: Tomáš Vodňanský

Hezký podvečer, i když mrazivý a mně je kvůli tomu líto všech kytiček, které v oněch nezimních teplých dnech vykvetly. Ne, nebojte, nepřipravil jsem si metaforu o tom, že i my jsme uvěřili jakési nepatřičné teplé naději a o to víc teď budeme mrznout.

Říkám to proto, že na to nevěřím přesto, že minulá neděle opět oživila přezdívku od rodiny i ostatních mých nejbližších: idiotský optimista. Jemuž občas ten jeho idiotský optimismus nefunguje. A že mám kliku, že jsem tak starej a že mě mají tak rádi.  

Mám dneska se svou glosou problém: nechci psát o volbách, nechci ničím zvenčí zabíjet v sobě všechno, co mě a všechny, kteří ke mně patřili a patří, naučila obrana proti zákonům lynče tolikrát chráněného při procesech s nepřáteli „jejich“ zřízení jako součásti třídní války – onoho zaklínadla, jímž po tolik let vychovávaly obě totality ty, kteří jim byli třídně nejblíž. Ač – samozřejmě – rasově mnohem níž, později níž ideologicky.  

Kolik lidí nechal popravit a v gulazích pochcípat Josip Vissarionovič Džugašvili Stalin? - Foto:  Trygve Utstumo,  CC BY-NC-SA 2.0

Kolik lidí nechal popravit a v gulazích pochcípat Josip Vissarionovič Džugašvili Stalin?Foto:  Trygve Utstumo, CC BY-NC-SA 2.0

Co začalo už krátce po zřízení Protektorátu oním slavným heslem KdF: Kraft durch Freude - Síla skrze radost. Doprovázené Kuratoriem usvědčujícím skauting ze lží. A Ligou Udavačů, úspěšnou až do dnešních dní. Neboť především z jejich řad dostávají patřiční bossové patřičné seznamy, díky jimž se nejlíp vládne. 

Dvacet let jsem chodil do škol vyprávět veselé historky ze svého věznění a za celou dobu týmž dětem nikdo nevyprávěl, jak před mnoha lety vysvětlovali učitelé dětem, proč se musí podepisovat pod výzvou k popravě Milady Horákové.  

Porušování kodexu 

A kdo vlastně ví, proč ji popravili? Kolik lidí nechal popravit a v gulazích pochcípat Josip Vissarionovič Džugašvili Stalin? A jaké lidi? No přece všechny, kteří mu vadili. Hitlerovi zase vadili Židé a Cikáni a Sokolové a podobná verbež. 

A když si představíte, že u nás při likvidování buržoustů a jiných nepřátel lidu lidé téže krve zdvihali pěsti a žádali co nejvyšší tresty i pro ty, s nimiž chodili do školy. Ó jak rád by u nás šéf té partaje poslal do plynu všechny jiné rasy! A jak ho těší, když soukmenovci z jeho Hnutí tahle jeho pomyšlení vykřikují na náměstích. 

S Hynkem Bočanem jsme o tom napsali scénář, a on to natočil. Zdivočelou zemi. Tam to všechno je - Foto: Česká televize

S Hynkem Bočanem jsme o tom napsali scénář, a on to natočil. Zdivočelou zemi. Tam to všechno jeFoto: Česká televize

Těsně po válce se v krušnohorském pohraničí odehrával divoký odsun Němců. Organizovala to RG – revoluční garda. Jíž se oprávněně říkalo Rabovací. A málokdo věděl, že polovinu z nich si ještě nedávno platilo gestapo. Naštěstí (nebo naneštěstí?) nikoho nenapadlo, co všechno z toho vzejde.  

S Hynkem Bočanem jsme o tom napsali scénář, a on to natočil. Zdivočelou zemi. Tam to všechno je. A jedna strana si na to stěžovala. Že to je celé vylhané. Hádejte která. 

Včera večer jsem se zájmem sledoval pořad o investigativním novináři Jankovi Kroupovi. A zatěšil se, že už nebudu jediný autor, jehož rozhlas neodvysílal kvůli porušování kodexu. A vida: ono se to nejspíš nepovedlo. 

Autor:  Jiří  Stránský
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace