Karel Hvížďala: Chapadla justiční chobotnice

Publikace Nadačního fondu proti korupci se jmenuje Chapadla justiční chobotnice (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka RGBStock

Publikace Nadačního fondu proti korupci se jmenuje Chapadla justiční chobotnice (ilustrační foto)Foto: Fotobanka RGBStock

Tak se jmenuje publikace Nadačního fondu proti korupci, kterou vydal Tribun EU v Brně. Knížka se soustřeďuje na čtyři účastníky tzv. justiční mafie: První kapitola nese název Pavel Němec - mladý muž s vlivem, druhá Jaroslav Bureš - od taláru k politice a zpět, třetí Jan Sváček - justiční funkcionář s kontakty a čtvrtá Pavel Kučera - soudce, který ztratil soudnost.

Autoři zmapovali čistě z veřejných zdrojů životní kariéry zmíněných právníků, které představují tři různé motivy jejich životní poutě: Pavel Němec, bývalý ministr spravedlnosti a dnes advokát, je typický numismatik, milovník peněz, přes své známosti jeho právní kancelář třeba jen z ministerstva zdravotnictví dostala v letech 2009 až 2014 zakázky za 52 milionů korun. 

 

Karel Hvížďala: Chapadla justiční chobotnice

Vložit na svůj web  | Stáhnout

A mimo nejrůznějších známých kauz za jeho vlády vstoupila v platnost vyhláška, která pro advokáty zavedla paušální odměny závislé na kategorii výše žalované částky, avšak téměř nezávisle na právních úkonech. I na této vyhlášce jeho kancelář vydělala velké peníze. 

Čtěte také: Václav Žák: Několik poznámek k procesu s Davidem Rathem

Pánové Bureš, dnes předseda Vrchního soudu v Praze a Sváček, dnes zástupce místopředsedy Vrchního soudu v Praze, jsou muži, kteří jak před listopadem, tak po něm, založili svůj postup v justici na blízkosti k politikům a politickým stranám: původně byli členy KSČ a později měli oba zase blízko k Václavu Klausovi a jeho lidem v politice i byznysu. 

Jan Sváček, zástupce místopředsedy Vrchního soudu v Praze (archivní snímek) - Foto: Šárka Ševčíková

Jan Sváček, zástupce místopředsedy Vrchního soudu v Praze (archivní snímek)Foto: Šárka Ševčíková

Oba se za pomoci prezidenta snažili dostat do nejrůznějších vysokých funkcí včetně Ústavního soudu, nakonec ale oba neprošli schvalovacím procesem v Senátu. 

Pan Bureš dokonce kandidoval na prezidenta, ale propadl s mizivým počtem hlasů hned v prvním kole.  

A pan Sváček sice v září 2014 zvítězil ve výběrovém řízení na post místopředsedy Vrchního soudu, kam ho tlačil právě pan Bureš, ale pod tlakem politiků a médií nakonec kandidaturu vzal zpět. 

Pavel Kučera nikdy nebyl členem žádné politické strany, ale vždy ho bavilo vyjednávat, jak o něm již říkával Otakar Motejl, jen si nedokázal určit mantinely, ve kterých se musí pohybovat a tak přesto, že se stal místopředsedou Nejvyššího soudu, víc než aby se staral o spravedlnost, zapojoval se do různých politických her. 

Čtěte také: Jiří Berounský: Policisté musí opět informovat nadřízené o vyšetřování korupce. Nakolik to může komplikovat jejich práci?

Spolu s prezidentem Václavem Klausem se účastnil marného pokusu o odvolání předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové a přidělení Jaroslava Bureše k Nejvyššímu soudu, v roce 2008 v kuloárech Pražského hradu loboval za Václava Klause společně se svým kamarádem Pavlem Němcem a podílel se i na ovlivňování trestního stíhání někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka, kvůli kterému bylo proti němu zahájeno kárné řízení. Den na to Kučera sám rezignoval a odešel do penze. 

Tento stav má samozřejmě důvody objektivní: naše země je velmi malá, všichni zvláště z jednoho oboru se znají a příležitostí se setkat s politiky a lobbisty je mnoho. 

Jenže soudce, stejně jako třeba státní zástupce, musí vědět, že funkce musí k něčemu zavazovat. Bohužel tuto zásadu, kterou dlouhodobě hájili Iva Brožová, Otakar Motejl, Josef Baxa či Pavel Zeman, se dodnes nepodařilo v naší justici prosadit, což tato publikace jen dokládá. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace