Karel Hvížďala: František Listopad - Čechy jsou dětství

František Listopad, nositel Ceny Jaroslava Seiferta, zemřel tento týden v pětadevadesáti v Lisabonu - Foto: Tomáš Vodňanský

František Listopad, nositel Ceny Jaroslava Seiferta, zemřel tento týden v pětadevadesáti v LisabonuFoto: Tomáš Vodňanský

"Mladá fronta, lyrika mé svobody, když jsem se vrátil z úděsné války, ve které jsem poslední tři léta žil v ilegalitě, mezi agonií a smrtí. Mladá fronta, lyrika mé první praktické politiky. Byl jsem jejím spoluzakladatelem s Hořcem, s Fleischmannem a s Kryštofkem, - v prvních ročnících až do podzimu 47. roku lze tam vystopovat moji činnost, moji úzkostnou duši, hladovou a žíznivou, ale taky spravedlivou."

To jsou slova básníka, režiséra, profesora antropologie a všestranného a mnohojazyčného Františka Listopada, které mi řekl v roce 1980, kdy jsem pracoval na knize České rozhovory ve světě. 

V českém kontextu měl blízko ke generaci Ivana Diviše či Vratislava Effenbergera, tedy k těm, co se narodili na počátku 20. let minulého století. Původně se jmenoval Jiří Synek. Umělecké jméno si vybral dle měsíce narození a křestní jméno Jiří se mu zase zdálo příliš poetické, lyrické a navoněné: tak se v exilu stal Františkem Listopadem. 

Původně se jmenoval Jiří Synek. Umělecké jméno si vybral dle měsíce narození a křestní jméno Jiří se mu zdálo příliš poetické, lyrické a navoněné: tak se v exilu stal Františkem Listopadem - Foto: Tomáš Vodňanský

Původně se jmenoval Jiří Synek. Umělecké jméno si vybral dle měsíce narození a křestní jméno Jiří se mu zdálo příliš poetické, lyrické a navoněné: tak se v exilu stal Františkem ListopademFoto: Tomáš Vodňanský

Jeho matka zemřela, když mu bylo jedenáct a jeho otec, známý prvorepublikový nakladatel Adolf Synek, stejně jako jeho bratr Karel, byli v roce 1942 transportováni do koncentračního tábora, kde zahynuli. Jiří Synek, alias František Listopad, do transportu nenastoupil a odešel do ilegality.  

Razítko ze zubařské laboratoře 

Koncem okupace se stal členem odbojové skupiny Za svobodu. Se zbraní v ruce s přáteli dne 9. května 1945 obsadili redakci německých novin Prager Tagblatt v Praze v Panské ulici, kde založili noviny Mladá fronta. Byly to první poválečné svobodné noviny v Československu, kterých se prý na ulici po vydání prvního čísla prodalo 150 tisíc. 

V redakci zůstal dva roky: pracoval tam jako vedoucí kulturní rubriky a vydával básně: byl členem skupiny tzv. dynamoarchistů, kam ještě patřili kromě těch, s kterými obsadil německé noviny, Andrenik, Grossmanem a Viták.  

V roce 1947 odešel jako dopisovatel Mladé fronty do Paříže, kde byl redaktorem česko-francouzského časopisu Parallele 50 spolu s Arturem Londonem, který byl později souzen ve vykonstruovaném procesu Rodolf Slánský a spol. 

O tomto období mi řekl: "Po únoru jsem se ještě vrátil do Prahy, byl to takový jelení skok, abych se přesvědčil, o čem jsem byl již hluboce přesvědčen, a vrátil jsem se do Paříže s jediným dolarem v kapse, a tím jsem velkoryse zaplatil taxikáři: tak jsem začal nový život." 

V českém kontextu měl František Listopad blízko ke generaci Ivana Diviše či Vratislava Effenbergera, k těm, co se narodili na počátku 20. let minulého století - Foto: Radko Kubičko

V českém kontextu měl František Listopad blízko ke generaci Ivana Diviše či Vratislava Effenbergera, k těm, co se narodili na počátku 20. let minulého stoletíFoto: Radko Kubičko

Vycestoval ovšem s falešným razítkem, které si vyrobil den před odjezdem v jedné opuštěné zubařské laboratoři podle sádrového otisku a pak se celou dobu třásl, jestli na to celníci nepřijdou. A nepřišli. V Paříži žil deset let a pracoval tam v rozhlase a televizi.  

Poté se přestěhoval do Portugalska, kde působil rovněž v rozhlase, v televizi, ale i v divadle a na univerzitě.  

Odhadoval, že napsal kolem 20 knih, režíroval asi 65 inscenací a 150 dramatických televizních pořadů. Byl nositelem Ceny Jaroslava Seiferta. Zemřel tento týden v pětadevadesáti v Lisabonu. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace