Karel Hvížďala: Německo a pasti jamajské koalice

Karel Hvížďala: Mohlo by dojít i k dalším, tedy mimořádným volbám: s výsledkem voleb je totiž podle ZDF nespokojeno 66 procent Němců - Foto: Jana Přinosilová

Karel Hvížďala: Mohlo by dojít i k dalším, tedy mimořádným volbám: s výsledkem voleb je totiž podle ZDF nespokojeno 66 procent NěmcůFoto: Jana Přinosilová

Angela Merkelová slíbila sestavit novou koalici do Vánoc, ale bude to mít těžké, protože programové rozdíly v některých otázkách jsou příliš velké: připomeňme obranu, školství, daně a samozřejmě migraci, na které to lze nejpochopitelněji předvést.

CSU tvrdě požaduje zavedení horní hranice kvóty pro přijímání cizinců, jinak chce odejít do opozice, Zelení jsou zásadním způsobem proti a FDP prosazuje nový přistěhovalecký zákon, který by nastavil pravidla. Navíc obě malé strany chtějí jednat bilaterálně a CSU je proti. 

Jenže nejdříve ze všeho je nutné, aby si Angela Merkelová vyjasnila vztahy se svou sesterskou CSU, a teprve pak může jednat s dalšími stranami. Bude si ale muset počkat, jestli si Horst Seehofer jako předseda uhájí vedoucí pozici, když jeho strana ztratila deset procent voličů.  

Situace v CSU se bohužel může vyjasnit až v půlce listopadu, kdy se bude volit nové vedení, což může způsobit velké zdržení. Problém je i v tom, že zatím sice neexistovala v CSU žádná otevřená revolta proti kancléřce, sám Horst Seehofer byl chvíli proti a chvílemi zase Angelu Merkelovou vehementně hájil.  

Angela Merkelová slíbila sestavit novou koalici do Vánoc - Foto:  ČTK/AP, Virginia Mayo

Angela Merkelová slíbila sestavit novou koalici do VánocFoto:  ČTK/AP, Virginia Mayo

Nespokojenost s výsledky voleb 

Jak z posledních sondáží vyplývá, 33 poslanců této strany se staví proti důvěrníkovi kancléřky Volkeru Kauderovi, který je předsedou jejich frakce v Bundestagu. První kolo se odehraje tuto středu na setkání špiček CSU v klášteře Seeon. 

Složitá je i situace u Zelených, protože ve vedení strany, která si sestavila čtrnáctihlavou sondovací skupinu, jsou i staří skeptici jako třeba Jürgen Trittin, proto je čeká těžká práce: musí se pokusit přesvědčit celou stranu o užitečnosti jamajské koalice. Zdá se, že kvůli vyjednávání bude odsunut i původně plánovaný stranický den, který se měl uskutečnit v říjnu. V kuloárech Zelení doufají, že by mohli obsadit i víc než tři ministerské posty. 

FDP je připravena o nové koalici jednat, ale zdá se, že je zdrženlivější, než jsou Zelení. Šéf strany Christian Lindner sice stále zdůrazňuje, jak rozdílné jsou jejich představy od unionistů, ale dle analytiků se těmito postoji snaží jen vyšroubovat svou cenu hodně vysoko, zároveň si vyjednávací pole nechává co nejvíc otevřené.  

Otázkou je, jestli si Horst Seehofer jako předseda uhájí vedoucí pozici, když jeho strana ztratila deset procent voličů - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Michael Lucan

Otázkou je, jestli si Horst Seehofer jako předseda uhájí vedoucí pozici, když jeho strana ztratila deset procent voličůFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Michael Lucan

O víkendu dokonce řekl, že sociální demokraté ještě nemusí být ze hry venku. U obou menších stran ale hrozí stejné nebezpečí, že proti dohodám se nakonec postaví straníci, kteří by v obou případech měli s koalicí souhlasit. 

Neznámých je zatím tedy hodně: do Vánoc, kdy by měla být smlouva na stole, ještě proběhnou jedny zemské volby v Dolním Sasku.  

Bude-li se dlouho vyčkávat, taktizovat a budou-li ve vzduchu zbytečné výhrůžky, bude-li se šermovat s odchodem do opozice, dopadnou-li v Dolním Sasku pro možné koaliční strany volby špatně, už dokonce někteří odborníci nevylučují, že by mohlo dojít i k dalším, tedy mimořádným volbám: s výsledkem voleb je totiž podle ZDF nespokojeno 66 procent Němců. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace